W sytuacji, gdy sąsiad zalewa naszą działkę i nie wykazuje skłonności do zawarcia ugody lub usunięcia spowodowanych szkód, konieczna jest interwencja w gminie. W zależności od rodzaju przewinienia, odpowiedni organ posiada uprawnienia, by nakazać stosowne działania.
Zgodnie z art. 29 Prawa wodnego, właściciel gruntu (o ile przepisy ustawy nie stanowią inaczej) nie może zmieniać stanu wody na swoim gruncie w taki sposób, który mógłby negatywnie wpłynąć na sąsiednie grunty, zwłaszcza jeśli chodzi o kierunek odpływu wód opadowych lub ze źródeł – nawet nieumyślnie. Właściciel gruntu ponosi obowiązek usuwania wszelkich przeszkód czy zmian w odpływie wody, które powstały na jego terenie przypadkowo lub wskutek działań osób trzecich, jeśli wpływają one negatywnie na sąsiednie grunty. Wójt, burmistrz lub prezydent miasta, po rozpatrzeniu sprawy, mają prawo nałożyć obowiązek przywrócenia poprzedniego stanu, jeśli zmiany spowodowane przez właściciela gruntu rzeczywiście szkodzą sąsiednim nieruchomościom. Jeśli jednak usunięcie przyczyny zalania okaże się niemożliwe, właściciel gruntu będzie zobowiązany do wykonania urządzeń, które zapobiegną dalszym szkodom, celem naprawy niekorzystnych stosunków wodnych.
Należy pamiętać, że zgodnie z prawem, szkody na działkach sąsiednich mogą być wynikiem zaniedbań ze strony właściciela gruntu, nawet jeśli zostały popełnione nieumyślnie – wyjaśnia Bartosz Antos z portalu www.grunttozysk.pl. Zgodnie z art. 77 prawa wodnego, jeśli podtopienie jest skutkiem zaniedbań właściciela gruntu, szczególnie w przypadku zaniedbań w konserwacji urządzeń melioracyjnych lub braku odpowiedniej ostrożności, jest to uchybienie, które podlega karze grzywny zgodnie z art. 194 prawa wodnego.
W przypadku zalania naszej działki przez sąsiada, warto wcześniej, jeszcze przed zgłoszeniem problemu do urzędu, podjąć próbę porozumienia z nim. W większości przypadków najlepszym rozwiązaniem jest przywrócenie stanu poprzedniego, eliminując szkodliwe zmiany lub naprawiając wadliwe urządzenia melioracyjne. Zgodnie z art. 30 prawa wodnego, właściciele gruntów mogą w drodze pisemnej ugody ustalić zmiany w stanie wody na gruncie, jeśli nie wpłyną one negatywnie na inne nieruchomości lub gospodarkę wodną – z zastrzeżeniem, że ugoda nie dotyczy wprowadzania ścieków do wód lub ziemi. Realizacja postanowień takiej ugody jest możliwa po jej zatwierdzeniu poprzez decyzję wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Z wnioskiem o zatwierdzenie ugody występują wszyscy zainteresowani właściciele gruntów.
Jeśli prace mające na celu osiągnięcie ugody są niemożliwe do wykonania (np. sąsiad zasypał rów melioracyjny, którego nie da się przywrócić) lub – co często się zdarza – z różnych przyczyn sąsiad nie zgadza się na konieczność przeprowadzenia działań zmierzających do zniwelowania szkód i poprawy warunków wodnych, należy interweniować u wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.
W sytuacji zalania naszej działki przez sąsiada, warto zwrócić się do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta z odpowiednim wnioskiem. W piśmie należy szczegółowo opisać sytuację (np. czy zalanie jest skutkiem zaniedbań w konserwacji urządzeń czy konkretnych działań sąsiada) i precyzyjnie określić żądania. Zgodnie z art. 29 ust. 3 prawa wodnego, właściwy organ gminy może na podstawie decyzji nakazać właścicielowi gruntu przywrócenie poprzedniego stanu lub wykonanie urządzeń zapobiegających szkodom – decyzja zależy przede wszystkim od przyczyny zalania terenów sąsiednich.
29 listopada, 2024
29 listopada, 2024