Czy można cofnąć zgodę na przeniesienie warunków zabudowy?

Analiza orzecznictwa sądowego pokazuje, że zgoda na przeniesienie warunków zabudowy jest oświadczeniem woli o charakterze cywilnym. W związku z tym możliwe jest wycofanie się z niej jedynie w wyjątkowych okolicznościach.

To, czy zgoda na przeniesienie warunków zabudowy ma charakter administracyjny czy cywilny, ma znaczenie dla bezpieczeństwa obrotu prawnego, ponieważ sprzedający nie będą już mogli bezkarnie wycofać się z udzielonej zgody.

W większości wyroków sądowych przyjmuje się, że zgoda na przeniesienie warunków zabudowy ma charakter cywilny. To oznacza, że wycofanie się z niej jest możliwe jedynie w szczególnych okolicznościach. Taki sam pogląd wyraził Naczelny Sąd Administracyjny. Przykładem jest sprawa, warunki zabudowy miały zostać przeniesione z jednej spółki na drugą. Jednak pierwsza spółka zdecydowała wycofać się z tego posunięcia. Samorządowe Kolegium Odwoławcze uznało, że zgoda ta ma charakter administracyjny i można się z niej wycofać w dowolnym momencie. WSA jednak przychylił się do argumentacji skarżącej spółki, która uznała, że zgoda na przeniesienie warunków zabudowy jest oświadczeniem woli zgodnie z kodeksem cywilnym. Zgodnie z tymi przesłankami, można się wycofać z oświadczenia woli tylko w przypadku wystąpienia groźby lub błędu. Jeśli takie okoliczności nie mają miejsca, to nie ma podstaw prawnych do odwołania zgody na przeniesienie warunków zabudowy.

Przeczytaj również

Zobacz wszystkie
Działki i grunty
Inwestycje

Nieruchomości gruntowe wciąż na topie!

29 listopada, 2024

Działki i grunty
Inwestycje
Prawo i finanse

Jak usytuować dom przy granicy działki?

29 listopada, 2024

Działki i grunty
Inwestycje
Prawo i finanse

Nowe przepisy o ochronie zabytków ważne dla właścicieli nieruchomości

29 listopada, 2024