Czy można zaskarżyć tylko część decyzji administracyjnej?

Przez długi czas istniały spory w prawie administracyjnym dotyczące możliwości zaskarżenia tylko części decyzji organu administracji publicznej czy jednak organ ten powinien sprawę rozpatrywać kompleksowo. Ostatecznie, Naczelny Sąd Administracyjny podjął się wyjaśnienia tego zagadnienia i 6 lipca 2018 r. wydał przełomowy wyrok. Jakie to ma znaczenie dla stron postępowania?

Wszystko przez wierzbę białą

Chociaż oczywiste jest, że strona nie powinna być poszkodowana wnosząc odwołanie, sądy potrzebowały wiele czasu, aby zastosować tę zasadę do kwestii częściowego odwołania od decyzji organu administracji. – komentuje Bartosz Antos z portalu www.saveinvest.pl. Sprawa rozpatrywana przez Naczelny Sąd Administracyjny dotyczyła usunięcia kilku drzew z nieruchomości należącej do spółdzielni mieszkaniowej. Organ pierwszej instancji wyraził zgodę na usunięcie drzew z wyjątkiem jednego – wierzby białej (z jednoczesnym odstąpieniem od naliczenia opłaty z tego tytułu) i nakazał spółdzielni posadzenie 4 nowych drzew w określonym terminie. Strona nie zgadzała się z tym rozstrzygnięciem i złożyła odwołanie, ale tylko w zakresie odmowy wycięcia wierzby białej. Sprawa została przekazana do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które stwierdziło, że organ pierwszej instancji nie rozpatrzył sprawy dostatecznie dogłębnie i nie ocenił istotnych faktów w sprawie, dlatego uznało za słuszne ponowne jej rozpatrzenie. W rezultacie organ odwoławczy uchylił decyzję w całości i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia.

Droga sądowa

Spółdzielnia uznała, że uchylenie całej decyzji, mimo że zaskarżono tylko jej część, jest nieprawidłowe, dlatego złożyła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Według strony, organ drugiej instancji naruszył art. 139 ustawy z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (k.p.a.), który zakazuje orzekania na niekorzyść strony. Wojewódzki Sąd Administracyjny nie podzielił stanowiska spółdzielni mieszkaniowej i uznał, że wniesione odwołanie rozpoczyna postępowanie odwoławcze, w ramach którego organ drugiej instancji jest zobowiązany do kompleksowej oceny wydanego rozstrzygnięcia, obejmującej zarówno legalność wydanej decyzji, jak i stan prawny. Nie jest przy tym ograniczony zarzutami odwołania. Sprawa została ostatecznie przekazana do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Według NSA, kompleksowe rozpatrzenie sprawy byłoby niekorzystne dla strony, co jest niedopuszczalne zgodnie z treścią art. 139 k.p.a. Organ drugiej instancji, rozpatrując sprawę, powinien skupić się jedynie na punkcie dotyczącym odmowy wycinki wierzby białej w zaskarżonym orzeczeniu. W pozostałym zakresie decyzja ta powinna być ostateczna i prawomocna.

Kto skorzysta na wyroku NSA?

Ten wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego ma ogromne znaczenie dla wszystkich stron uczestniczących w postępowaniach administracyjnych. Teraz stało się jasne, że zaskarżenie tylko części decyzji jest dopuszczalne zgodnie z obowiązującymi przepisami. – podkreśla Bartosz Antos z portalu www.saveinvest.pl. To przełomowe orzeczenie, ponieważ ułatwia zakończenie spraw i nie stanowi przeszkody dla planowanych procesów inwestycyjnych. Jako specjaliści z branży nieruchomości, jesteśmy przekonani, że nowe orzeczenie ułatwi życie wszystkim, którzy inwestują w nieruchomości – dodaje Bartosz Antos z portalu www.saveinvest.pl.

Przeczytaj również

Zobacz wszystkie
Działki i grunty
Inwestycje

Nieruchomości gruntowe wciąż na topie!

29 listopada, 2024

Działki i grunty
Inwestycje
Prawo i finanse

Jak usytuować dom przy granicy działki?

29 listopada, 2024

Działki i grunty
Inwestycje
Prawo i finanse

Nowe przepisy o ochronie zabytków ważne dla właścicieli nieruchomości

29 listopada, 2024