Jaki dokumenty muszą być dołączone do wniosku zgłoszeniowego, a jakie do wniosku o wydanie pozwolenia na budowę? Jakie są konsekwencje złożenia niepełnej dokumentacji?
Wraz z nowymi przepisami budowlanymi pojawiły się także nowe wzory wniosków o wydanie pozwolenia na budowę oraz zgłoszenia budowy. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 24 lipca 2015 r. w sprawie wzorów wniosków o pozwolenie na budowę, oświadczenia o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia budowy i przebudowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego, zawiera gotowe szablony, które ułatwiają procedurę.
Zarówno we wniosku zgłoszeniowym, jak i wniosku o pozwolenie na budowę inwestor musi szczegółowo opisać swój zamiar budowlany, określić zakres i sposób prac budowlanych. Jeśli budowa spełnia warunki, by zostać wykonaną na podstawie zgłoszenia, we wniosku trzeba zawrzeć datę rozpoczęcia prac – w przypadku pozwolenia na budowę nie jest to wymagane. Należy również pamiętać, że w przypadku braku rozpoczęcia robót budowlanych przed upływem 3 lat od terminu ich rozpoczęcia, konieczne będzie ponowne zgłoszenie – zaznacza Bartosz Antos z portalu www.gruntttozysk.pl.
Do wniosku o pozwolenie na budowę oraz zgłoszenia budowlanego należy dołączyć cztery egzemplarze projektu budowlanego wraz z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami i innymi wymaganymi dokumentami – pełną listę można znaleźć w wzorze wniosku o pozwolenie na budowę. Ponadto inwestor musi dostarczyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, zaświadczenie projektanta oraz, jeśli to konieczne, opinię izby samorządu zawodowego. Jeśli dla danego terenu nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, inwestor musi uzyskać decyzję o warunkach zabudowy. Jeśli plan miejscowy istnieje, nie jest to wymagane. Do wniosku należy dołączyć również dowód uregulowania należnej opłaty skarbowej.
W przypadku braku pełnej dokumentacji przy zgłoszeniu, inwestor zostanie zobowiązany do uzupełnienia braków w ściśle określonym terminie. Niewypełnienie tego obowiązku może skutkować wydaniem decyzji o sprzeciwie. Natomiast przy wniosku o pozwolenie na budowę, organ może wezwać inwestora do uzupełnienia braków formalnych w ciągu 14 dni od złożenia wniosku. Jeśli inwestor nie dostarczy brakujących dokumentów, wniosek pozostanie nierozpatrzony. Jeśli organ stwierdzi braki merytoryczne w wniosku o pozwolenie, inwestor zostanie wezwany do ich uzupełnienia, a brak odpowiedzi skutkować będzie odmową wydania pozwolenia na budowę.
Jeśli inwestor wyznaczył pełnomocnika, do wniosku należy dołączyć oryginał pełnomocnictwa lub kopię potwierdzoną za zgodność z oryginałem.
29 listopada, 2024
29 listopada, 2024