W grudniu 2020 roku, Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy – Kodeks postępowania cywilnego, który wprowadza e-licytacje komornicze nieruchomości. Inicjatywa Ministerstwa Sprawiedliwości ma zostać zrealizowana już w 2021 roku, będąc rozwiązaniem, na które czekało wiele osób. Więcej informacji na ten temat udziela Bartosz Antos – Dyrektor ds. Nieruchomości w firmie Saveinvest Sp. z o.o. – portal www.saveinvest.pl.
Pandemia COVID-19 uczyniła cyfryzację różnych usług jeszcze bardziej istotną, ponieważ wiele spraw można obecnie załatwić tylko zdalnie i elektronicznie. Nie inaczej jest z licytacjami komorniczymi nieruchomości, które w 2020 roku często były odwoływane lub znacznie opóźnione. Ministerstwo Sprawiedliwości zauważyło ten problem i rozpoczęło prace nad wdrożeniem e-licytacji komorniczych nieruchomości. Nowy mechanizm przewiduje wiele korzyści – będzie nie tylko taniej, ale również wygodniej dla uczestników, co z pewnością zwiększy zainteresowanie licytacjami. Uczestnictwo w licytacji odbywającej się w Krakowie nie będzie już problemem dla osoby przebywającej w Szczecinie.
Projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego, wprowadzający e-licytacje nieruchomości, nie jest rozbudowany i korzysta z już istniejących rozwiązań. E-licytacje mają bazować na funkcjonującym systemie licytacji ruchomości, dostępnym przez serwis Krajowej Rady Komorniczej. Za pośrednictwem tego systemu można licytować różne dobra, takie jak samochody osobowe, biżuteria, maszyny czy elektronika – wymienia Bartosz Antos.
E-licytacje mają zapewniać nie tylko wygodę uczestnikom, ale także zwiększać bezpieczeństwo i obniżać koszty operacyjne. Ministerstwo Sprawiedliwości ocenia, że cyfryzacja licytacji przyspieszy procesy egzekucyjne z nieruchomości, które ze względu na swoją złożoność i wielość uczestniczących w nich podmiotów, były dotąd bardzo długotrwałe. Elektroniczny format zminimalizuje ryzyko zmowy licytantów. Co więcej, e-licytacje są już skutecznie stosowane w innych państwach europejskich, co potwierdza ich efektywność.
Nowelizacja zakłada, że elektroniczne przetargi będą przeprowadzane wyłącznie na wniosek wierzyciela. Jeśli wierzyciel nie wyrazi zgody na formę elektroniczną, przetarg zostanie przeprowadzony tradycyjnie. E-przetarg ma trwać tydzień, co da potencjalnym kupcom więcej czasu na przemyślenie swojej decyzji. Ostateczne wdrożenie rozwiązania e-licytacji wymagać będzie jeszcze czasu, gdyż wymaga dostosowania obecnego systemu, które będzie zadaniem samorządu komorniczego, odpowiedzialnego także za pokrycie związanych z tym kosztów.
29 listopada, 2024
29 listopada, 2024