Jak pozbyć się niechcianego lokatora?

Coraz więcej osób decyduje się na inwestowanie w nieruchomości jako źródło dochodu. Kupujemy mieszkania lub domy, które później wynajmujemy, często w różnych regionach kraju. Jednak często towarzyszy temu strach przed niemożnością pozbycia się problematycznego lokatora. Jak skutecznie rozwiązać ten problem?

Najem zwykły– jak działa?

Większość właścicieli decyduje się na standardową formę najmu. Jest to popularne rozwiązanie, ponieważ jest proste i polega tylko na podpisaniu dwustronnej umowy z najemcą. Jeśli czynsz jest opłacany na czas, a lokator nie sprawia kłopotów, wszystko przebiega zazwyczaj sprawnie. Kłopoty zaczynają się jednak, gdy najemca zalega z opłatami, niszczy mieszkanie lub organizuje głośne imprezy, przeszkadzając sąsiadom. W takiej sytuacji jedyną opcją dla właściciela jest wytoczenie sprawy sądowej o eksmisję. Należy jednak pamiętać, że jest to proces długi i żmudny. Postępowania sądowe często trwają lata. Nawet jeśli uda się uzyskać wyrok eksmisyjny, stratą jest czas i pieniądze. Co więcej, wyrok sądu nie gwarantuje natychmiastowego opuszczenia mieszkania przez najemcę. Jeśli ma on niskie dochody, sąd może przyznać mu prawo do lokalu socjalnego, ale na jego otrzymanie trzeba będzie poczekać. W międzyczasie lokator będzie mógł pozostać w dotychczasowym mieszkaniu, co może potrwać kolejne kilka lat.

Najem okazjonalny – czy to lepsza opcja?

Alternatywą, która lepiej chroni interesy właściciela, jest najem okazjonalny. W tym przypadku umowa nie podlega przepisom ustawy o ochronie praw lokatorów. Zawarcie takiej umowy wiąże się jednak z dodatkowymi formalnościami. Najemca musi złożyć oświadczenie o poddaniu się egzekucji i zobowiązać się do opuszczenia mieszkania w określonym terminie. Takie oświadczenie musi mieć formę aktu notarialnego. Lokator musi również wskazać inne miejsce zamieszkania, na wypadek ewentualnej eksmisji. Wynajmujący nie może prowadzić działalności gospodarczej. Odpowiednikiem najmu okazjonalnego dla przedsiębiorców jest najem instytucjonalny. Umowa najmu okazjonalnego musi być zawarta na czas określony, nie dłuższy niż 10 lat. Wynajmujący ma również obowiązki podatkowe, musi zgłosić zawarcie takiej umowy do urzędu skarbowego w ciągu 14 dni od jej rozpoczęcia.

Który rodzaj najmu wybrać?

Najem okazjonalny daje zdecydowanie więcej korzyści. Jednak ze względu na dodatkowe obciążenia i obowiązki, nie cieszy się on dużą popularnością. Większość osób decyduje się na standardową formę najmu. Bez względu na wybór, warto dokładnie sprawdzić potencjalnych najemców. Warto spisać ich dane osobowe z dowodu osobistego i przeprowadzić wywiad. Warto także sprawdzić potencjalnego najemcę w Krajowym Rejestrze Długów. Te proste czynności mogą uchronić nas przed negatywnymi konsekwencjami i przyszłymi problemami – podkreśla Robert Tomaszewski, Prezes Zarządu w firmie Saveinvest Sp. z o.o.

Najem krótkoterminowy – tylko dla lokatorów na wakacje

Warto wspomnieć, że istnieje także możliwość najmu krótkoterminowego, dedykowanego głównie najmom wakacyjnym. Jest to dobra opcja dla osób, które chcą wynająć mieszkanie na kilka dni. Taka forma umowy nie wymaga specjalnych formalności ani wymogów. Łatwiej również pozbyć się problematycznego lokatora. Jednak aby zarabiać w ten sposób, warto zainwestować w mieszkanie położone w atrakcyjnej turystycznie lokalizacji – nad morzem, w górach lub w dużym mieście.

Przeczytaj również

Zobacz wszystkie
Działki i grunty
Inwestycje

Nieruchomości gruntowe wciąż na topie!

29 listopada, 2024

Działki i grunty
Inwestycje
Prawo i finanse

Jak usytuować dom przy granicy działki?

29 listopada, 2024

Działki i grunty
Inwestycje
Prawo i finanse

Nowe przepisy o ochronie zabytków ważne dla właścicieli nieruchomości

29 listopada, 2024