Jak skutecznie zakwestionować postanowienia planu miejscowego?

Często treść miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego koliduje z planami właścicieli nieruchomości, ograniczając ich możliwości. Jednak istnieją sposoby radzenia sobie z takimi ograniczeniami. Propozycje rozwiązań przedstawia Robert Tomaszewski, Prezes Zarządu w firmie Saveinvest Sp. z o.o.

Czym jest plan miejscowy?

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to kluczowy dokument, precyzyjnie określający, co i w jakim zakresie można budować na danym terenie. Zawiera informacje o wysokości budynków, przeznaczeniu terenów oraz lokalizacji inwestycji publicznych i tak dalej. Co więcej, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, zawierający przepisy powszechnie obowiązujące, które mogą stanowić podstawę do wydawania określonych decyzji administracyjnych. W ten sposób właściciel nieruchomości może nawet zostać pozbawiony własności swojej nieruchomości.

Co zrobić z niekorzystnym planem?

Z ograniczeniami, związanymi z nowo uchwalonym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, można jednak walczyć. Istnieją co najmniej dwa rozwiązania. Właściciel nieruchomości może w szczególności wystąpić o stwierdzenie nieważności planu miejscowego lub zwrócić się z roszczeniami odszkodowawczymi do gminy, która taki niekorzystny plan miejscowy uchwaliła. Przede wszystkim każda z tych opcji daje możliwość samodzielnego decydowania o losach swoich nieruchomości. Oczywiście, obie te drogi wiążą się z pewnym ryzykiem. Postępowanie administracyjne jest długotrwałe i żmudne, a sukces nie jest gwarantowany. Dlatego warto wcześniej skonsultować się z profesjonalistą w dziedzinie prawa lub zagospodarowania przestrzennego.

Stwierdzenie nieważności planu miejscowego

Aby doszło do stwierdzenia nieważności planu miejscowego, konieczne jest spełnienie określonych przesłanek, wskazanych w przepisach ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Naruszenie zasad sporządzania studium lub planu miejscowego, naruszenie trybu ich sporządzania, czy też naruszenie właściwości organów w tym zakresie, powodują nieważność planu. Organ nadzoru, zwykle wojewoda, rozpatruje wniosek o stwierdzenie nieważności w terminie nie dłuższym niż trzydzieści dni. Jeśli wniosek zostanie odrzucony, istnieje możliwość złożenia skargi do sądu administracyjnego.

Roszczenia odszkodowawcze

Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym umożliwia domaganie się odszkodowania za straty poniesione w związku ze zmianą lub uchwaleniem nowego planu miejscowego. Właściciel może żądać konkretnej sumy pieniędzy lub wykupienia nieruchomości. Najczęściej konieczne jest skorzystanie z usług rzeczoznawcy majątkowego, który określi wartość poniesionej szkody. Gmina zazwyczaj niechętnie reguluje te roszczenia, co często kończy się sprawą sądową. Pomimo ryzyka, warto podjąć te kroki, mając na uwadze potencjalne korzyści.

Przeczytaj również

Zobacz wszystkie
Działki i grunty
Inwestycje

Nieruchomości gruntowe wciąż na topie!

29 listopada, 2024

Działki i grunty
Inwestycje
Prawo i finanse

Jak usytuować dom przy granicy działki?

29 listopada, 2024

Działki i grunty
Inwestycje
Prawo i finanse

Nowe przepisy o ochronie zabytków ważne dla właścicieli nieruchomości

29 listopada, 2024