Jak zweryfikować nabywaną nieruchomość?

Na rynku nieruchomości nie brakuje oszustów, dlatego przed dokonaniem ostatecznej decyzji o zakupie warto gruntownie sprawdzić wszystkie szczegóły. Jak to zrobić? Odpowiedzi na to pytanie udziela Bartłomiej Kuźniar – Koordynator Projektów Inwestycyjnych w firmie Saveinvest Sp. z o.o. – portal www.saveinvest.pl.

Księga wieczysta – podstawa weryfikacji

Pierwszym dokumentem, który należy dokładnie przeanalizować, jest księga wieczysta. Numer tejże księgi można uzyskać od sprzedawcy lub samodzielnie w odpowiednim organie administracji. Jeśli sprzedawca nie jest skłonny udostępnić numeru, może to świadczyć o ryzyku związanym z transakcją. Jak zdobyć numer księgi samodzielnie? Można to zrobić za pośrednictwem specjalistycznych portali, np. Geoportal, gdzie na podstawie numeru działki można otrzymać numer księgi wieczystej. Wystarczy wówczas złożyć stosowny wniosek w starostwie, po opłaceniu stosownej opłaty. Procedura ta zwykle trwa nie dłużej niż jeden dzień i kosztuje nie więcej niż  60 złotych.

Co zawiera księga wieczysta?

Posiadając numer księgi wieczystej, można ją znaleźć w Internecie na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Księga ta zawiera wiele przydatnych informacji na temat nieruchomości, takich jak liczba działek, aktualni właściciele czy użytkownicy wieczyści. Jednak najważniejsze dla potencjalnego kupującego są działy III i IV, gdzie znajdują się informacje o wszelkich obciążeniach, w tym hipotece czy służebnościach. Księgi wieczyste obejmują również budynki, więc jeśli chodzi o mieszkanie w bloku, zazwyczaj będzie posiadało własną księgę wieczystą.

Wizja lokalna

Warto również osobiście odwiedzić miejsce, w którym znajduje się nieruchomość. Na miejscu łatwiej ocenić otoczenie, wysokość budynków oraz przetestować dostępność transportu publicznego. Jeśli chodzi o istniejące już budynki, można porozmawiać z sąsiadami, którzy mogą podzielić się swoimi obserwacjami na temat lokalnego życia. Dzięki temu można dowiedzieć się o ewentualnych problemach z sąsiadami lub mankamentach budynku. To samo dotyczy zakupu gruntu pod budowę domu lub działki rekreacyjnej – zaznacza Bartłomiej Kuźniar.

Analiza dokumentów planistycznych

Należy również przejrzeć dokumenty planistyczne, aby dowiedzieć się, jakie są plany rozwoju otoczenia w przyszłości. Nawet jeśli nie planujemy przebywać w danym miejscu przez długi czas, zmiany w otoczeniu mogą wpłynąć na wartość nieruchomości. W Internecie można znaleźć podstawowe dokumenty planistyczne, takie jak miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.

Co można znaleźć w dokumentach planistycznych?

Dokumenty te zawierają informacje o planowanym przeznaczeniu terenu oraz ograniczeniach dotyczących zabudowy. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego uwzględniane są także wszelkie planowane inwestycje, co pozwala zorientować się w przyszłych zmianach otoczenia. Ważne jest, aby dokumenty te były zrozumiałe nie tylko dla specjalisty, dlatego zazwyczaj posiadają czytelną legendę.

Przeczytaj również

Zobacz wszystkie
Działki i grunty
Inwestycje

Nieruchomości gruntowe wciąż na topie!

29 listopada, 2024

Działki i grunty
Inwestycje
Prawo i finanse

Jak usytuować dom przy granicy działki?

29 listopada, 2024

Działki i grunty
Inwestycje
Prawo i finanse

Nowe przepisy o ochronie zabytków ważne dla właścicieli nieruchomości

29 listopada, 2024