Kiedy i jak blisko lasu można wybudować dom mieszkalny?

Zakup działki w lesie i wybudowanie domu w takiej lokalizacji to często marzenie wielu osób. Taki dom oferuje spokój, ciszę oraz dodatkową możliwość korzystania z uroków otaczającej natury, takich jak spacery leśne, wycieczki rowerowe czy grzybobranie. Niemniej jednak, budowa domu jednorodzinnego w sąsiedztwie lasu możliwa jest tylko przy spełnieniu pewnych warunków. Kiedy więc jest to możliwe? Odpowiedzi udziela  Bartłomiej Kuźniar, Koordynator Projektów Inwestycyjnych w firmie Saveinvest Sp. z o.o.

Lasu w ujęciu prawnym

Kwestie ograniczeń związanych z planami postawienia budynku mieszkalnego w okolicy lasu obowiązują w sytuacji, gdy przylegająca działka jest faktycznie uznawana za las w sensie prawnym. Oznacza to, że kwalifikacja danej grupy drzew jako las, zależy od spełnienia określonych definicji ustawowych. Definicja lasu jest określona w ustawie o lasach, która mówi o lesie jako terenie o zwartej powierzchni o powierzchni co najmniej 0,10 ha pokrytej roślinnością leśną (drzewami, krzewami oraz runem leśnym) lub przejściowo pozbawionego roślinności, z przeznaczeniem na produkcję leśną, będący rezerwatem przyrody lub częścią parku narodowego albo wpisanym do rejestru zabytków. Natomiast własną definicję lasu zawiera rozporządzenie dotyczące warunków technicznych budynków i ich usytuowania. Według tego dokumentu, lasem jest grunt oznaczony w ewidencji gruntów i budynków symbolem „ls” lub grunt określony jako leśny w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Zdarzają się sytuacje, gdy teren nie jest porośnięty roślinnością, ale jest uznawany za las w sensie prawnym.

Jaka jest minimalna odległość budynku mieszkalnego od lasu?

Podstawowe wytyczne odnoszące się do usytuowania domu w sąsiedztwie lasu reguluje rozporządzenie dotyczące warunków technicznych dla budynków i ich usytuowania. To właśnie ten akt prawny określa minimalne odległości od lasu, które wynoszą: 12 metrów, jeśli dom ma ściany i pokrycie dachu nierozprzestrzeniające ognia lub 16 metrów, gdy dom posiada jedną z tych cech, czyli albo ściany, albo pokrycie dachu rozprzestrzeniające ogień. Ściany nierozprzestrzeniające ognia to te elementy budynku, które nie rozprzestrzeniają ognia w przypadku pożaru, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Z kolei ściany rozprzestrzeniające ogień to te, które w przypadku pożaru są słabo lub w ogóle nie są odporne na ogień. Najczęściej chodzi o budynki z drewnianymi ścianami lub pokryciem dachowym wykonanym z materiałów palnych.

Kiedy budynek mieszkalny można postawić bliżej lasu?

Na szczęście istnieje wyjątek od zasady dotyczącej minimalnych odległości od lasu dla budynków mieszkalnych. Jest to możliwe, jeśli działka granicząca z lasem jest przeznaczona w planie zagospodarowania przestrzennego na zabudowę niezwiązaną z produkcją leśną. W przypadku braku planu zagospodarowania przestrzennego, grunt, który miałby graniczyć z domem mieszkalnym, musi być objęty zgodą na zmianę przeznaczenia na cele nieleśne. Warto jednak pamiętać, że taka zgoda powinna zostać udzielona wcześniej, na podstawie przepisów prawnych obowiązujących w przeszłości, które straciły ważność. Informacje na ten temat można uzyskać w odpowiednim urzędzie miasta i gminy.

Pozostałe warunki

To nie wszystko, co należy wziąć pod uwagę podczas planowania budowy domu w okolicy lasu. Ważne są również zasady dotyczące technologii budowlanej. Budynek musi być w całości zbudowany z elementów nierozprzestrzeniających ognia i nie może zawierać pomieszczeń, które mogłyby być zagrożone wybuchem. Ponadto, musi posiadać odpowiednią klasę odporności na ogień. Gdy wszystkie powyższe warunki są spełnione, odległość domu od lasu może wynosić nawet 4 metry (jeśli las znajduje się na innej działce) lub w ogóle nie musi być zachowana, jeśli fragment lasu znajduje się na działce, na której planowana jest budowa domu mieszkalnego – tłumaczy Bartłomiej Kuźniar. Przy zakupie działki pod budowę domu warto jednak upewnić się, jak przedstawia się sytuacja prawna z lasem w jej okolicy.

Przeczytaj również

Zobacz wszystkie
Działki i grunty
Inwestycje

Nieruchomości gruntowe wciąż na topie!

29 listopada, 2024

Działki i grunty
Inwestycje
Prawo i finanse

Jak usytuować dom przy granicy działki?

29 listopada, 2024

Działki i grunty
Inwestycje
Prawo i finanse

Nowe przepisy o ochronie zabytków ważne dla właścicieli nieruchomości

29 listopada, 2024