Kiedy organ, do którego zostało błędnie skierowane podanie, ma obowiązek przekazać przekazać pismo?
Artykuł 66 § 3 kodeksu postępowania administracyjnego precyzuje zobowiązania organu w przypadku stwierdzenia, że otrzymane pismo zostało złożone w niewłaściwym organie, szczególnie w sytuacji, gdy właściwym organem jest sąd powszechny. Zgodnie z tym przepisem, jeśli pismo trafiło do niewłaściwego organu, a nie można ustalić organu właściwego na podstawie danych w piśmie, albo wynika z niego, że właściwym organem jest sąd powszechny, organ, do którego pismo zostało złożone, przekazuje je wnoszącemu, a postanowienie o przekazaniu podlega zażaleniu.
Bartosz Antos, Dyrektor ds. Nieruchomości w Saveinvest, zauważa, że organ może zastosować art. 66 § 3 k.p.a. i zwrócić pismo do wnioskodawcy jedynie wtedy, gdy rozpatrywana sprawa podlega sprawom cywilnym zgodnie z definicją kodeksu postępowania cywilnego. Czyli wtedy, gdy sprawa dotyczy prawa cywilnego, rodzinno-opiekuńczego, prawa pracy, ubezpieczeń społecznych lub podlega przepisom ustaw szczególnych.
Dla lepszego zrozumienia, rozważmy przykładową sytuację: właściciel zalanej działki wysyła pismo do powiatowego zarządu dróg, domagając się odszkodowania za zniszczenia spowodowane niedrożnym rowem odprowadzającym wodę. Sprawa jest przekazywana do innego organu administracyjnego. Czy w takim przypadku są podstawy do przekazania pisma? Odpowiedź brzmi: nie. Właściciel zgłosił roszczenie cywilne dotyczące odszkodowania, które nie podlega rozpatrzeniu zgodnie z kodeksem postępowania administracyjnego. Przekazanie takich spraw na podstawie art. 65 k.p.a. jest niedopuszczalne, ponieważ przepis ten umożliwia przekazanie sprawy do organu administracyjnego jedynie w przypadku spraw administracyjnych podlegających trybowi określonemu w kodeksie. Wypłata odszkodowania to roszczenie cywilne, które może być dochodzone przed sądem powszechnym.
Bądź na bieżąco z nowościami.
Zapisz się do newslettera!