Kiedy potrzebujemy decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego?

W jakich sytuacjach inwestor jest zobowiązany do uzyskania decyzji ustalającej lokalizację inwestycji celu publicznego?

Inwestycja celu publicznego może być przeprowadzona na podstawie planu miejscowego lub, w przypadku jego braku, na podstawie decyzji ustalającej lokalizację inwestycji celu publicznego wydanej na wniosek inwestora. Gdy wniosek dotyczy inwestycji, która ze względu na przepisy wymaga ustalenia lokalizacji poprzez plan miejscowy, organ odmówi wszczęcia postępowania.

Zgodnie z art. 6 ustawy o gospodarce nieruchomościami, inwestycjami celu publicznego są między innymi: działania związane z budową dróg publicznych, ścieżek rowerowych, dróg wodnych, a także utrzymanie oraz wykonywanie prac budowlanych na tych drogach, obiektach i urządzeniach użyteczności publicznej, a także w zakresie komunikacji i łączności publicznej, budowa i utrzymanie publicznych urządzeń wodociągowych, kanalizacyjnych oraz odprowadzających i przetwarzających ścieki, w tym ich składowanie. Inne cele publiczne, które nie zostały wymienione przez ustawodawcę, mogą być określone w innych ustawach.

Decyzja ustalająca lokalizację inwestycji celu publicznego jest wymagana tylko dla tych zamierzeń budowlanych, które zgodnie z prawem wymagają uzyskania pozwolenia na budowę – wyjaśnia Robert Tomaszewski. Jednak roboty budowlane, takie jak remonty, montaż czy przebudowa, nie wymagają takiej decyzji, jeśli spełniają pewne ustawowe warunki. Takie roboty nie mogą zmieniać sposobu zagospodarowania terenu ani użytkowania obiektu budowlanego, ani wpływać na zmianę jego formy architektonicznej. Ponadto nie mogą być objęte procedurą oceny oddziaływania na środowisko, w rozumieniu przepisów o ochronie środowiska.

Co zawiera treść decyzji?

Według art. 54 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, decyzja o lokalizacji inwestycji celu publicznego określa rodzaj inwestycji, warunki oraz szczegółowe zasady zagospodarowania terenu i jego zabudowy (wynikające z odrębnych przepisów). Treść decyzji celu publicznego obejmuje szczegóły dotyczące warunków ochrony i kształtowania ładu przestrzennego, ochrony środowiska, zdrowia ludzi, dziedzictwa kulturowego, zabytków oraz dóbr kultury współczesnej, infrastruktury technicznej i komunikacji, ochrony interesów osób trzecich, ochrony obiektów budowlanych, linii rozgraniczających teren danej inwestycji. Dodatkowo, decyzja lokalizacyjna jest wiążąca dla organów wydających pozwolenie na budowę.

Kto wydaje decyzję lokalizacyjną?

Decyzję ustalającą lokalizację inwestycji celu publicznego wydaje się na wniosek inwestora. W przypadku inwestycji o znaczeniu krajowym i wojewódzkim, organem uprawnionym jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta w porozumieniu z marszałkiem województwa. Natomiast w przypadku inwestycji o znaczeniu powiatowym i gminnym, decyzję podejmuje wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Dla inwestycji na obszarach zamkniętych, decyzję wydaje wojewoda. Jeśli inwestycja wykracza poza obszar jednej gminy, decyzję podejmuje wójt, burmistrz lub prezydent miasta, na terenie którego znajduje się największa część terenu przeznaczonego pod inwestycję, w porozumieniu z innymi wójtami, burmistrzami lub prezydentami miast.

W kolejnym artykule: jak prawidłowo wypełnić wniosek o decyzję lokalizacyjną? Jakie procedury administracyjne dotyczą inwestorów zobowiązanych do uzyskania tej decyzji?

Przeczytaj również

Zobacz wszystkie
Działki i grunty
Inwestycje

Nieruchomości gruntowe wciąż na topie!

29 listopada, 2024

Działki i grunty
Inwestycje
Prawo i finanse

Jak usytuować dom przy granicy działki?

29 listopada, 2024

Działki i grunty
Inwestycje
Prawo i finanse

Nowe przepisy o ochronie zabytków ważne dla właścicieli nieruchomości

29 listopada, 2024