Kłopoty inwestorów z decyzją środowiskową. Część druga
W pierwszej części omówione zostały działania wymagające decyzji środowiskowej oraz dokumenty, które mają istotny wpływ na przebieg procesów administracyjnych.
Zanim inwestor zwróci się o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, musi ubiegać się o pewne decyzje administracyjne, takie jak decyzja o warunkach zabudowy, pozwolenie na budowę, zatwierdzenie projektu budowlanego, pozwolenie na wznowienie robót budowlanych czy decyzja o zmianie sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części. Jeśli inwestor nie posiada decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przed wystąpieniem o wymienione dokumenty, postępowanie zostanie wstrzymane do momentu jej uzyskania. W przypadku odmowy wydania decyzji środowiskowej przez gminę całe przedsięwzięcie zostanie zablokowane. Problemy z uzyskaniem tej decyzji najczęściej występują w mniejszych gminach, gdzie władze obawiają się protestów mieszkańców oraz spadku wartości nieruchomości w okolicy planowanej inwestycji – wyjaśnia ekspert Robert Tomaszewski z portalu www.grunttozysk.pl. Jednak brak argumentów na odmowę wydania decyzji środowiskowej nie może być podstawą do jej odmowy. Rzeczywistym problemem, który może doprowadzić do takiej odmowy, są jedynie niespełnione warunki określone w ustawie, na przykład brak zgodności z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub negatywny wpływ na środowisko lub obszar Natura 2000.
Jeśli mimo spełnienia warunków nie uzyskamy decyzji, można odwołać się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. W przypadku braku efektów, sprawę można skierować do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Bądź na bieżąco z nowościami.
Zapisz się do newslettera!