Kto odpowiada za stan obiektu z ustanowioną służebnością? Część pierwsza.
Służebność gruntowa jest uregulowana przez Kodeks Cywilny i ma na celu zwiększenie użyteczności nieruchomości władnącej lub jej wyodrębnionej części. W sytuacji, gdy korzystanie z nadanej służebności jest niemożliwe lub utrudnione, właściciel działki lub jej użytkownik wieczysty może domagać się ustanowienia drogi koniecznej od sąsiadów. To prawo daje mu swobodę poruszania się na wyznaczonym paśmie nieruchomości, która jest własnością innej osoby.
Jak ustalić drogę konieczną?
Zgodnie z art. 145 Kodeksu Cywilnego, drogę konieczną można ustanowić poprzez ugody z sąsiadami lub w drodze postępowania sądowego. Sąd może ustalić drogę inaczej niż żądano, a nawet jeśli działka zostanie sprzedana, osoba na rzecz której droga została ustanowiona, zachowuje swoje prawa. Właściciel nieruchomości obciążonej służebnością może domagać się wynagrodzenia na drodze sądowej, jeśli nie uzgodnił go z sąsiadami. Może to uczynić w ciągu 10 lat od ustanowienia służebności. Wynagrodzenie może być jednorazowe lub cykliczne, a można też zastosować mechanizm waloryzacji.
Służebność gruntowa może być skomplikowanym zagadnieniem, zwłaszcza w kontekście utrudnień w korzystaniu z niej. W kolejnej części artykułu omówimy, kto i w jaki sposób odpowiada za utrzymanie w odpowiednim stanie obiektu obciążonego służebnością.
Bądź na bieżąco z nowościami.
Zapisz się do newslettera!