Nabycie nieruchomości rolnej – ograniczenia i wyłączenia

Zakup nieruchomości rolnej przez osobę, która nie jest rolnikiem, jest możliwy, choć wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Robert Tomaszewski, Prezes Zarządu Saveinvest Sp. z o.o., wyjaśnia, kto i na jakich zasadach może nabyć taką nieruchomość.

Kto może kupić nieruchomość rolną?

Według ustawy z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego, zasadniczo tylko rolnik indywidualny może nabyć ziemię rolną. Istnieje jednak kilka wyjątków, obejmujących osoby bliskie zbywcy, jednostki samorządu terytorialnego, Skarb Państwa i działające instytucje na jego rzecz, a także parki narodowe w przypadku celów związanych z ochroną przyrody. Wyjątki dotyczą także sytuacji, takich jak dziedziczenie, postępowania sanacyjne czy zakup ziemi mniejszej niż 1 hektar.

Łatwiejszy zakup nieruchomości rolnych

Nowelizacja prawa ułatwiła obrót nieruchomościami rolnymi, podnosząc limit ich wielkości z 0,3 do 1 hektara. W efekcie inwestycje w ziemię rolną stały się bardziej atrakcyjne, choć proces przekształcenia ich na działki budowlane jest trudny i wymaga specjalistycznej wiedzy. Nie każdą działkę można przekształcić, co podkreśla Robert Tomaszewski, radząc, by zwrócić się o pomoc do ekspertów.

Jak odrolnić grunt?

Aby odrolnić grunt, warto najpierw sprawdzić informacje w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, dostępnym online. Jeśli ziemia w planie ma już przeznaczenie budowlane, wystarczy wyłączyć ją z produkcji rolnej. Jeśli nie, konieczna jest zmiana planu, co jest procesem trudnym i czasochłonnym, zależnym od Rady Gminy.

Co zrobić, gdy nie ma planu miejscowego?

W braku miejscowego planu należy sprawdzić klasę bonitacyjną gruntu w starostwie. Dobre grunty oznaczane są symbolami I, II i III, a ich odrolnienie jest praktycznie niemożliwe. Słabej jakości grunty (IV, V, VI) można jednak odrolnić, występując o warunki zabudowy, pod warunkiem, że mają dostęp do drogi publicznej.

Saveinvest – pomoc w odrolnieniu gruntu

„Pomagamy klientom w przeprowadzeniu odrolnienia gruntu, kompletując dokumenty i wyjaśniając procedury. Mimo trudności warto inwestować w grunty rolne, ponieważ po przekształceniu ich wartość znacznie wzrasta, co czyni je zyskowną inwestycją,” stwierdza Robert Tomaszewski.

Przeczytaj również

Zobacz wszystkie
Działki i grunty
Inwestycje

Nieruchomości gruntowe wciąż na topie!

29 listopada, 2024

Działki i grunty
Inwestycje
Prawo i finanse

Jak usytuować dom przy granicy działki?

29 listopada, 2024

Działki i grunty
Inwestycje
Prawo i finanse

Nowe przepisy o ochronie zabytków ważne dla właścicieli nieruchomości

29 listopada, 2024