Samowola budowlana może podlegać podatkowi od nieruchomości

Prawo nakłada obowiązek uregulowania podatku od nieruchomości również na właścicieli, którzy dopuścili się samowoli budowlanej.

Bartosz Antos, Dyrektor ds. Nieruchomości Saveinvest, objaśnia, że samowolą budowlaną jest nie tylko wzniesienie obiektu bez wymaganego pozwolenia, ale także rozpoczęcie prac budowlanych bez zgłoszenia czy pozwolenia. W praktyce, samowola często zdarza się już po oddaniu obiektu do użytku, gdy właściciele decydują o rozbudowie lub nadbudowie bez uprzedniego uzyskania pozwolenia. To samo dotyczy budynków, które nie wymagają pozwolenia na budowę, ale konieczne jest zgłoszenie. Ocenę naruszenia prawa budowlanego podejmuje inspektor nadzoru budowlanego.

Inspektor ma możliwość unieważnienia decyzji zatwierdzającej projekt budowlany, wydanej wcześniej przez prezydenta miasta czy wojewodę. Przykładem jest sprawa sądowa w Rzeszowie, gdzie właściciel budynku gospodarczego nie mógł wykazać, że jego własność znajduje się w stanie „niebytu prawnego”, wobec decyzji inspektora negującej wcześniejsze pozwolenie na budowę. Sąd administracyjny jednakże podtrzymał stanowisko organów podatkowych. W uzasadnieniu stwierdził, że obowiązek podatkowy wynika z funkcji użytkowej budynku, a nie z formalnego zakończenia budowy w sensie prawnym. Sąd zaznaczył, że wygaśnięcie obowiązku podatkowego byłoby możliwe tylko w przypadku fizycznej degradacji budynku, np. poprzez uszkodzenie dachu, ścian lub fundamentów.

Przeczytaj również

Zobacz wszystkie
Działki i grunty
Inwestycje

Nieruchomości gruntowe wciąż na topie!

29 listopada, 2024

Działki i grunty
Inwestycje
Prawo i finanse

Jak usytuować dom przy granicy działki?

29 listopada, 2024

Działki i grunty
Inwestycje
Prawo i finanse

Nowe przepisy o ochronie zabytków ważne dla właścicieli nieruchomości

29 listopada, 2024