Sprzedaż nieruchomości rolnej krok po kroku

Posiadanie nieruchomości rolnych, które leżą odłogiem, dotyczy wielu osób. Sami nie są rolnikami i brakuje im pomysłu na wykorzystanie tych terenów, jednak mimo wszystko takie działki mogą stanowić świetną okazję do korzystnej inwestycji. Jak można zarobić na gruntach rolnych?

Trudność ze sprzedażą gruntów rolnych

Obecnie, zgodnie z obowiązującą ustawą o kształtowaniu ustroju rolnego, obrót nieruchomościami rolnymi o powierzchni większej niż 0,3 hektara jest mocno utrudniony. W praktyce takie grunty mogą być nabywane jedynie przez rolników indywidualnych. Istnieją jednak pewne działania, które można podjąć, aby „odrolnić” grunt. Jak to zrobić i jaki z tego czerpać zysk? Kluczową kwestią jest ustalenie, czy dla danego terenu obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. – wskazuje Bartłomiej Kuźniar – Koordynator Projektów Inwestycyjnych w firmie Saveinvest Sp. z o.o. – portal www.dzialkanadmorzem.pl.

Plan zagospodarowania przestrzennego a proces „odrolnienia”

W przypadku, gdy obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, ważne jest określenie przeznaczenia działki. Jeśli teren jest przeznaczony pod zabudowę, konieczne jest wyłączenie go z produkcji rolnej. Jeśli chodzi o przeznaczenie rolne, sprawa jest bardziej skomplikowana. Jeżeli kupujący nie planuje wykorzystania gruntu do produkcji rolniczej, konieczna jest zmiana planu i wyłączenie terenu z produkcji rolnej.

Brak planu miejscowego

Jeśli teren nie jest objęty planem miejscowym, istotne jest określenie klasy bonitacyjnej ziemi. Można to sprawdzić w dokumentach ewidencyjnych. Jeśli grunt posiada wysoką klasę bonitacyjną (I-III), możliwe jest uzyskanie warunków zabudowy jedynie dla zabudowy zagrodowej (rolniczej). Jeśli jednak ziemia ma niższą klasę bonitacyjną (IV-VI), istnieje możliwość zmiany przeznaczenia działki poprzez uzyskanie warunków zabudowy. W obu przypadkach jednak działka musi spełniać określone ustawowo wymogi dotyczące sąsiedztwa, infrastruktury oraz dostępu do drogi. Nie zawsze jest możliwe podzielenie dużej nieruchomości, spełniając jednocześnie te wszystkie wymogi.

Korzyści z „odrolnienia” ziemi

Czy proces przekształcenia gruntów jest opłacalny? Czy „odrolnianie” terenów przynosi korzyści dla sprzedającego? Oczywiście. Warto zaznaczyć, że grunty budowlane są zdecydowanie bardziej wartościowe niż grunty rolne. Sprzedając taką nieruchomość, można zarobić nawet dwukrotnie lub trzykrotnie więcej. Należy jednak pamiętać, że to rozwiązanie wymaga cierpliwości. Proces zmiany przeznaczenia może potrwać. „Jeżeli jednak uważamy ten proces za inwestycję opłacalną, warto zaczekać” – mówi Bartłomiej Kuźniar – Koordynator Projektów Inwestycyjnych w firmie Saveinvest Sp. z o.o. Nawet jeśli nie czujemy się na siłach, by przeprowadzić tę operację samodzielnie, zawsze można skorzystać z pomocy specjalistów.

Przeczytaj również

Zobacz wszystkie
Działki i grunty
Inwestycje

Nieruchomości gruntowe wciąż na topie!

29 listopada, 2024

Działki i grunty
Inwestycje
Prawo i finanse

Jak usytuować dom przy granicy działki?

29 listopada, 2024

Działki i grunty
Inwestycje
Prawo i finanse

Nowe przepisy o ochronie zabytków ważne dla właścicieli nieruchomości

29 listopada, 2024