Poradniki

Planowanie zakupu nieruchomości i jego realizacja od zawsze wiązała się z licznymi
niewiadomymi i kruczkami prawnymi.
Wychodząc naprzeciw tym pytaniom, postanowiliśmy uruchomić cykl poradników
w których opiszemy wiele aspektów związanych z nieruchomościami.

Fotowoltaika – czy to się opłaca?

Coraz wyższe ceny prądu i innych mediów zmuszają nas do poszukiwania tańszych rozwiązań. Jednym z nich jest fotowoltaika. Czy to się rzeczywiście opłaca? Na to pytanie odpowiada Bartłomiej Kuźniar – Koordynator Projektów Inwestycyjnych w firmie Saveinvest Sp. z o.o. - portal www.saveinvest.pl.

Czym jest fotowoltaika?

Fotowoltaika to właściwie dziedzina nauki, która zajmuje się problematyką przetwarzania światła słonecznego na energię elektryczną. Do tej zamiany i uzyskania źródła zasilania dochodzi przy użyciu specjalnych kolektorów słonecznych. Kolektory, a w zasadzie panele słoneczne to zbiory ogniw fotowoltaicznych, zbudowane są z tak zwanego wafla krzemowego. Fotowoltaikę wykorzystuje się nie tylko do budowania przydomowych mikroelektrowni. Często są one elementem zasilającym światła drogowe i inne elementy infrastruktury drogowej. Takie ogniwa fotowoltaiczne pojawiają się również w elektronice użytkowej. Między innymi zasilają one kalkulatory, lampy ogrodowe i tak dalej.

Minielektrownia w Twoim domu

Panele fotowoltaiczne montowane są najczęściej na dachach albo w przydomowych ogrodach. Czasem tworzy się z nich również zadaszenia. Konieczne jest umiejscowienie ich w najlepiej nasłonecznionym miejscu. Poszczególne panele powinny być skierowane w jedną stronę, najlepiej południową. Panele fotowoltaiczne nie kosztują mało. Instalacja jednego panelu wiąże się z wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych. Do tego trzeba doliczyć koszty instalacji stałoprądowej, prac ziemnych i projektowo-instalacyjnych. Szacuje się jednak, że inwestycja w panele fotowoltaiczne, zwraca się mniej więcej po 7-10 latach ich użytkowania – stwierdza Bartłomiej Kuźniar – Koordynator Projektów Inwestycyjnych w firmie Saveinvest Sp. z o.o.

Dotacje na panele fotowoltaiczne

W kontekście paneli fotowoltaicznych warto też zwrócić uwagę na program "Czyste powietrze". Jego celem jest ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Przede wszystkim na celowniku programu znalazły się domy jednorodzinne, w których wykorzystuje się ogrzewanie węglowe albo inne, przestarzałe źródła ciepła. Program "Czyste powietrze" realizowany będzie w latach 2018-2029. Nieustannie trwa nabór wniosków. Można ubiegać się zarówno o dotację, jak i o pożyczkę na realizację określonej inwestycji termomodernizacyjnej. Szczegółowe zasady programu dostępne są na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Innym interesującym programem o charakterze lokalnym, w ramach którego można uzyskać pieniądze na panele fotowoltaiczne jest "Mój Prąd". Jego budżet wynosi aż 1 miliard złotych, a na jedną instalację fotowoltaiczną o mocy od 2 kW do 10 kW można uzyskać kwotę aż 5 tysięcy złotych.

Dlaczego warto inwestować w panele fotowoltaiczne?

W montażu paneli fotowoltaicznych nie chodzi wyłącznie o ich ekologiczny aspekt. Przede wszystkim to rozwiązanie przynosi ogromne oszczędności. Rachunki za energię elektryczną wyraźnie maleją. Z kolei ewentualną, powstałą nadwyżkę energii można dodatkowo sprzedać albo magazynować. Należy również zauważyć, że montaż paneli fotowoltaicznych jest coraz tańszy, dzięki czemu przestała być to już technologia dla bogatych. Nowe urządzenia posiadają też znacznie bardziej wytrzymałe i skuteczne moduły.

Gdzie szczególnie warto inwestować w panele?

W panele fotowoltaiczne powinni inwestować nie tylko właściciele nieruchomości, położonych w najbardziej zagrożonych smogiem obszarach polski. Wskazany jest ich montaż również tam, gdzie póki co nie odnotowuje się żadnego problemu. "Często polecamy naszym klientom montaż paneli fotowoltaicznych, mimo iż sprzedawane przez nas działki, położone są na obszarze wolnym od smogu i wszelkich zanieczyszczeń. Dzięki temu problem smogu nigdy nie dotknie tych obszarów. Poza tym nasi klienci wiele zaoszczędzą na rachunkach" – stwierdza Bartłomiej Kuźniar – Koordynator Projektów Inwestycyjnych w firmie Saveinvest Sp. z o.o.

 

 

Saveinvest sp. z o.o.

www.grunttozysk.pl

Wartościowe informacje na Twojego maila:
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go!

Czy wiesz, że 65% Polaków uważa, że najlepszym zabezpieczeniem na
emeryturę jest posiadanie nieruchomości? »

Szukasz najlepszej działki? Bezpłatna pomoc specjalisty

Zadzwoń 500 210 600, lub wypełnij formularz - oddzwonimy do Ciebie!

Po zapoznaniu się z obowiązkiem informacyjnym zawierającym zasady i cele przetwarzania danych przez Saveinvest sp. z o.o.
Informacja o administratorze

Nasi Partnerzy:

Działka nad Morzem | Inwestowanie w nieruchomości | Mielno Molo
informacja o cookies