Poradniki

Planowanie zakupu nieruchomości i jego realizacja od zawsze wiązała się z licznymi
niewiadomymi i kruczkami prawnymi.
Wychodząc naprzeciw tym pytaniom, postanowiliśmy uruchomić cykl poradników
w których opiszemy wiele aspektów związanych z nieruchomościami.

Jak kupić działkę na licytacji komorniczej?

Zakup nieruchomości na licytacji komorniczej to szansa na nabycie mieszkania, lokalu użytkowego lub atrakcyjnej działki za cenę dużo niższą niż rynkowa. Informacje o licytacjach komorniczych znaleźć można w prasie lub w Internecie, można również zdać się na profesjonalną firmę jak SaveInvest Sp. z o o., która wyszukuje najatrakcyjniejsze oferty i zajmuje się organizacją licytacji.

Wysokie ceny nieruchomości oraz możliwość okazyjnego kupienia lokalu lub gruntu sprawiają, że licytacje komornicze cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Dzięki licytacji można nabyć nieruchomość po cenie dużo niższej od jej wartości rynkowej, dlatego zarówno firmy jak i osoby prywatne widzą w licytacjach komorniczych szansę na dobrą inwestycję lub ulokowanie kapitału. Ostateczna cena jaką trzeba jest ustalana w drodze licytacji i zależy od atrakcyjności nieruchomości oraz ilości osób biorących udział w licytacji.

Licytacja komornicza to dobra okazja na zakupu nieruchomości - mieszkania, lokalu użytkowego, działki - za cenę niższa niż jej rynkowa wartość.  

Informacja to podstawa sukcesu

Udział w licytacji komorniczej jest możliwy wtedy, kiedy odpowiednio wcześniej otrzyma się informację, że licytacją się odbędzie. Gdzie zatem należy szukać takich informacji? Komornik powinien powiadomić o licytacji poprzez obwieszczenie w budynku sądu oraz w urzędzie gminy. Jednak, aby dotrzeć do potencjalnych nabywców informację o licytacji ogłasza się również w prasie oraz Internecie. Szukanie i śledzenie na bieżąco wszystkich ogłoszeń jest czasochłonne, dlatego w przypadku poważnego zainteresowanie zakupem nieruchomości pochodzących również z licytacji komorniczych warto skorzystać z ofert firm, które zajmują się obrotem nieruchomościami.

Działki nad morzem_Jak kupić działkę na licytacji komorniczej? zdjęcie1

Na przykład SaveInvest Sp. z o.o. organizuje licytacje i za pomocą newslettera informuje zainteresowanych o najatrakcyjniejszych licytacjach komorniczych dotyczących działek (szczegóły na stronie www.licytacje-komornicze.eu). Korzystanie z takiego rozwiązania ma tę zaletę, że każda oferta jest odpowiednio przygotowywana oraz kompleksowo sprawdzona pod względem prawnym przez specjalistów. Firma organizuje licytacje tylko pewnych nieruchomości, sprawdzane jest czy dana nieruchomość ma uregulowany stan prawny i czy np. grunt nie jest przedmiotem dzierżawy. Nie istnieje zatem możliwości, by zakup wiązał się z ryzykiem czy przykrymi niespodziankami po nabyciu działki.

Co powinno się znaleźć w ogłoszeniu

W ogłoszeniu licytacji komornik powinien zawrzeć informacje, takie jak:

  • opis nieruchomości (m.in. miejsce jej położenia, przeznaczenie i numer księgi wieczystej),
  • czas i miejsce licytacji,
  • oszacowaną wartość nieruchomości,
  • cena wywoławcza,
  • wysokość wadium oraz rachunek na jaki należy ją wpłacić,
  • kiedy można obejrzeć nieruchomość.

Nieruchomość nawet za 2/3 wartości

Dzięki licytacji komorniczej można dokonać zakupu nieruchomości w cenie niższej niż jej wartość rynkowa. Wyceny nieruchomości przeznaczonej na licytację dokonuje rzeczoznawca. Sporządza on tzw. operat szacunkowy nieruchomości, w którym zawiera szczegółowy opis nieruchomości oraz kwotę, na jaką oszacowana została jej wartość. W większości przypadków na pierwszej licytacji cena wywoławcza wynosi ¾ oszacowanej wartości, a jeśli nieruchomość nie zostanie sprzedana, to podczas drugiej licytacji cena wywoławcza jest obniżana do ⅔ tej kwoty.

Działka w okazyjnej cenie

Podczas licytacji organizowanych przez SaveInvest Sp. z o.o. działkę można kupić w wyjątkowo atrakcyjnej cenie. Cena wywoławcza nieruchomości wynosi 66% ceny szacunkowej czyli np. działka rekreacyjna lub działka budowlana, która kosztuje 100 tys. złotych jest licytowana od kwoty 66 tys. zł. Licytowane nieruchomości nie posiadają żadnych wad, mają jasny stan prawny, a ich hipoteka jest wolna od wpisów tzn. nie są niczym obciążone. Licytacja odbywa się pod nadzorem sądowego komornika, który z należytą starannością pilnuje, żeby wszystko odbyło się zgodnie z prawem i regulaminem, co oznacza najwyższe bezpieczeństwo. Aby wziąć udział w licytacji wystarczy wpłacić wadium w ustalonym terminie, który podany jest zawsze w ogłoszeniu licytacji.

Obowiązek wpłacenia wadium

Do licytacji komorniczej może przystąpić każdy poza komornikiem i dłużnikiem; zagraniczne osoby fizyczne i firmy muszą uzyskać zezwolenie na nabycie nieruchomości na terytorium Polski. Aby móc wziąć udział w licytacji należy wpłacić wadium (rękojmię). Wynosi ona 10% sumy oszacowania. Osobom, które przystąpiły do licytacji, ale jej nie wygrały, wpłacona przez nich kwota wadium jest zwracana. 

Działki rekreacyjne_Jak kupić działkę na licytacji komorniczej? zdjęcie2

Natomiast wadium wpłacone przez tę osobę, która wygrała licytację (zaproponowała najwyższa cenę), jest zatrzymywane i zostaje zaliczone na poczet ceny. Pozostałą kwotę należy wpłacić we wskazanym terminie po zakończeniu licytacji. W przypadku licytacji organizowanych przez SaveInvest Sp. z o.o. pozostałą kwotę wpłaca się przy podpisywaniu aktu notarialnego, a ostateczny termin dopełnienia tych formalności określony jest w warunkach licytacji.

Warunki do spełnienia

Wadium oraz zazwyczaj krótki termin uiszczenia pozostałej kwoty nabycia nieruchomości sprawiają, że nie każdy może pozwolić sobie na udział w licytacji. Jest to jednak korzystna sytuacja dla tych, którzy podsiadają niezbędne środki, ponieważ im mniejsza liczba osób biorących udział w licytacji, tym większa jest szansa na dokonanie zakupu w jak najniższej cenie. Wprawdzie na wniosek nabywcy sąd może wydłużyć termin zapłaty, jednak zazwyczaj nie przekracza on miesiąca. Jeżeli nabywca nie dokona zapłaty w całości w wyznaczonym terminie – traci rękojmię oraz prawo do nieruchomości. Jeśli pieniądze zostaną wpłacone w terminie, sąd wyda postanowienie o przysądzeniu własności. Przenosi ono własność na nabywcę i na tej podstawie nowy właściciel może zostać wpisany do księgi wieczystej.

 

W przypadku licytacji organizowanych przez SaveInvest Sp. z o.o. zasady są bardziej przyjazne dla kupującego. Zgodnie z regulaminem licytacji termin od wygrania licytacji do zapłaty pozostałej kwoty wynosi zazwyczaj nie mniej niż 2 miesiące i w szczególnych sytuacjach może być negocjowany. Transakcję kończy wpłata pieniędzy i podpisanie umowy kupna-sprzedaży u notariusza w określonym terminie. Szczegółowe warunki licytacji organizowanych przez firmę znaleźć można na stronie www.licytacje-komornicze.eu.

Bezpieczny zakup?

Zakup nieruchomości na licytacji komorniczej nie wiąże się z ryzykiem, że nabędzie się nieruchomość zadłużoną wobec banków czy urzędu skarbowego. Obciążenia nieruchomości (np. hipoteka, prawo pierwokupu) wygasają. Jednak dla pewności warto zapoznać się ze stanem prawnym kupowanej nieruchomości. Może się zdarzyć bowiem zakup lokalu wraz z lokatorem. Także w przypadku działek mogą pojawić się niesprzyjające okoliczności (pod pewnymi warunkami pozostają bowiem prawa dot. użytkowania czy służebności). Tym bardziej warto skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy jak SaveInvest Sp. z o.o., która przed organizowaną licytacją ma wgląd do wszystkich niezbędnych dokumentów, zapewnia więc jasny stan prawny licytowanej nieruchomości. Wszystko odbywa się pod nadzorem komornika, który czuwa by wszystko przebiegało zgodnie z prawem, dlatego zakup działki na tak zorganizowanej licytacji to transakcja bezpieczna i na wyjątkowo dogodnych warunkach.

W następnym infoprodukcie opisemy temat Warunków Zabudowy.

Bartosz Antos, SaveInvest
www.dzialkanadmorzem.pl

Wartościowe informacje na Twojego maila:
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go!

Czy wiesz, że 65% Polaków uważa, że najlepszym zabezpieczeniem na
emeryturę jest posiadanie nieruchomości? »

Szukasz najlepszej działki? Bezpłatna pomoc specjalisty

Zadzwoń 500 210 600, lub wypełnij formularz - oddzwonimy do Ciebie!

Po zapoznaniu się z obowiązkiem informacyjnym zawierającym zasady i cele przetwarzania danych przez Saveinvest sp. z o.o.
Informacja o administratorze

Nasi Partnerzy:

Działka nad Morzem | Inwestowanie w nieruchomości | Mielno Molo
informacja o cookies