Poradniki

Planowanie zakupu nieruchomości i jego realizacja od zawsze wiązała się z licznymi
niewiadomymi i kruczkami prawnymi.
Wychodząc naprzeciw tym pytaniom, postanowiliśmy uruchomić cykl poradników
w których opiszemy wiele aspektów związanych z nieruchomościami.

Jaki podatek od wynajmu nieruchomości poza działalnością gospodarczą?

Jak opodatkować dochody z wynajmu nieruchomości, jeśli nie wchodzą one w zakres prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej?

Podatnik prowadzący działalność gospodarczą planuje wynajmować nieruchomość. W jaki sposób powinien opodatkować przychód z tego tytułu?

W sytuacji, gdy najem nie jest związany z prowadzoną działalnością gospodarczą, podatnik może rozliczyć się z fiskusem na dwa sposoby. Może rozliczyć się na zasadach ogólnych, czyli zastosować opodatkowanie według sali 18 lub 32 proc. PIT w zależności od wysokości osiąganego z tego tytułu dochodu. Drugi sposób to zastosowanie 8,5 proc. stawki ryczałtu od przychodu. Stawki te możliwe są do zastosowania jedynie wtedy, gdy najem nie wchodzi w zakres prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej – przypomina Robert Tomaszewski z portalu www.grunttozysk.pl.  

Stanowisko takie znajdziemy również w interpretacjach skarbowych – m.in. Izby Skarbowej w Warszawie (IPPB1/4511-1235/15-4/MT n). Zgodnie z jej treścią podmiot prowadzący działalność gospodarczą może uiścić niższy podatek od dochodów z najmu nieruchomości, tylko jeśli umowa najmu zawarta zostanie poza działalnością gospodarczą. 

O wyborze danej formy rozliczenia należy poinformować urząd skarbowy w terminie do 20 stycznia. Jeśli w poprzednim roku podatnik rozliczał się w ten sam sposób, nie ma obowiązku dostarczania kolejnego oświadczenia. Jeśli najem rozpocznie się w trakcie roku – zawiadomienie o wyborze stawki zryczałtowanej powinno zostać złożone do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskany został pierwszy przychód z tego tytułu, lub też do końca roku – w sytuacji, gdy pierwszy przychód osiągnięty został w grudniu. 

Saveinvest sp. z o.o.

www.grunttozysk.pl

Działki nad morzem_Jaki podatek od wynajmu nieruchomości poza działalnością gospodarczą? zdjęcie1
Wartościowe informacje na Twojego maila:
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go!

Czy wiesz, że 65% Polaków uważa, że najlepszym zabezpieczeniem na
emeryturę jest posiadanie nieruchomości? »

Szukasz najlepszej działki? Bezpłatna pomoc specjalisty

Zadzwoń 500 210 600, lub wypełnij formularz - oddzwonimy do Ciebie!

Po zapoznaniu się z obowiązkiem informacyjnym zawierającym zasady i cele przetwarzania danych przez Saveinvest sp. z o.o.
Informacja o administratorze

Nasi Partnerzy:

Działka nad Morzem | Inwestowanie w nieruchomości | Mielno Molo
informacja o cookies