Poradniki

Planowanie zakupu nieruchomości i jego realizacja od zawsze wiązała się z licznymi
niewiadomymi i kruczkami prawnymi.
Wychodząc naprzeciw tym pytaniom, postanowiliśmy uruchomić cykl poradników
w których opiszemy wiele aspektów związanych z nieruchomościami.

Kłopoty inwestorów z decyzją środowiskową. Część druga

W poprzedniej części artykułu omówione zostały przedsięwzięcia, dla których należy uzyskać decyzję środowiskową oraz dokumenty, które mogą zadecydować o sprawnym przebiegu procesów administracyjnych.  

Uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach musi poprzedzić wystąpienie inwestora z wnioskiem o uzyskanie pewnych decyzji administracyjnych – dla przykładu decyzji o warunkach zabudowy, pozwoleniu na budowę, decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego, decyzji o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych czy decyzji pozwalającej na zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego konkretnej części. Jeśli przed wystąpieniem o wydanie wspomnianych dokumentów inwestor nie będzie dysponował decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach, postępowanie zostanie zawieszone do czasu jej uzyskania. A zatem, jeśli gmina odmówi wydania decyzji środowiskowej zablokowane zostaje całe przedsięwzięcie. Problemy z otrzymaniem decyzji środowiskowej pojawiają się najczęściej w mniejszych gminach, w których władze obawiają się przede wszystkim protestów ze strony mieszkańców oraz spadku wartości nieruchomości sąsiadujących z zamierzoną inwestycją – wyjaśnia Robert Tomaszewski z portalu www.grunttozysk.pl. Jednak taka linia argumentacji nie może stanowić przesłanek do odmowy wydania decyzji środowiskowej. Rzeczywistym problemem, który może przyczynić się do odmowy jej wydania może być jedynie niespełnienie warunków dyktowanych ustawą, czyli przykładowo: jeśli zamierzenie nie będzie zgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub jeśli będzie negatywnie oddziaływać na środowisko lub na obszar Natura 2000. 

Jeśli nie uzyskamy decyzji, mimo spełnienia koniecznych warunków, można się odwoływać do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Jeśli to nie przyniesie rezultatu można skierować sprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. 

Saveinvest sp. z o.o.

www.grunttozysk.pl

Działki nad morzem_Kłopoty inwestorów z decyzją środowiskową. Część druga zdjęcie1
Wartościowe informacje na Twojego maila:
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go!

Czy wiesz, że 65% Polaków uważa, że najlepszym zabezpieczeniem na
emeryturę jest posiadanie nieruchomości? »

Szukasz najlepszej działki? Bezpłatna pomoc specjalisty

Zadzwoń 500 210 600, lub wypełnij formularz - oddzwonimy do Ciebie!

Po zapoznaniu się z obowiązkiem informacyjnym zawierającym zasady i cele przetwarzania danych przez Saveinvest sp. z o.o.
Informacja o administratorze

Nasi Partnerzy:

Działka nad Morzem | Inwestowanie w nieruchomości | Mielno Molo
informacja o cookies