Jesteś na archiwalnej wersji serwisu.
Zapraszamy na nową stronę www.saveinvest.pl

Poradniki

Planowanie zakupu nieruchomości i jego realizacja od zawsze wiązała się z licznymi
niewiadomymi i kruczkami prawnymi.
Wychodząc naprzeciw tym pytaniom, postanowiliśmy uruchomić cykl poradników
w których opiszemy wiele aspektów związanych z nieruchomościami.

Kodeks urbanistyczno-budowlany a uproszczenia w formalnościach budowlanych. Część druga

W poprzedniej części artykułu omówione zostały niektóre ze zmian, jakie wprowadzi do procesu inwestycyjno-budowlanego kodeks urbanistyczno-budowlany. Przedstawiona została m.in. specyfika tzw. obszarów zorganizowanego inwestowania (OZI), czy zmiany dotyczące decyzji o warunkach zabudowy.

Wśród zaproponowanych w projekcie kodeksu urbanistyczno-budowlanego rozwiązań znalazła się także propozycja, by w ramach projektu budowlanego zostały wydzielone: projekt inwestycyjny oraz projekt techniczny. Ten pierwszy będzie poddawany kontroli i weryfikacji przez starostę. Z kolei obowiązek sporządzenia projektu technicznego spoczywać będzie wyłącznie na projektantach. Wydzielenie takich dwóch projektów ma, w optyce ministerstwa, zapewnić sprawniejszy przebieg procedur zmierzających do wydania pozwolenia na budowę czy przyjęcia zgłoszenia i umożliwić inwestorom szybsze załatwienie formalności administracyjnych – informuje Bartosz Antos z portalu www.dzialkanadmorzem.pl. Kodeks urbanistyczno-budowlany ma ponadto doprowadzić do przywrócenia efektywnego zagospodarowania przestrzenią, zadać o utrzymanie tzw. ładu przestrzennego, co ma nastąpić m.in. poprzez wzmocnienie udziału społeczeństwa w procedurach planowania przestrzennego. Rozwiązanie to ma wykluczyć powstawanie przedsięwzięć, które byłyby niezgodne z interesem społeczności lokalnych.

Kodeks urbanistyczno-budowlany może także przyczynić się do szybszej budowy budynków jednorodzinnych. Na chwilę obecną, jeśli ich obszar oddziaływania nie zamknie się w obrębie działki, na której zostały zaprojektowane, konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Kodeks przewiduje natomiast możliwość budowy obiektu jednorodzinnego, którego obszar oddziaływania obejmie także sąsiednie działki, nawet na podstawie zgłoszenia. Warunkiem skorzystania z tego uproszczenia będzie zgoda na realizację takiej inwestycji, wyrażona przez właścicieli, użytkowników wieczystych lub zarządców sąsiednich nieruchomości – wyjaśnia Bartosz Antos z portalu www.dzialkanadmorzem.pl.

Głównym zadaniem kodeksu urbanistyczno-budowlanego, w zamyśle jego twórców, miało być ujednolicenie oraz uproszczenie kwestii związanych z realizacją inwestycji budowlanych, przede wszystkim zniwelowanie niepotrzebnych formalności administracyjnych – informuje Bartosz Antos z portalu www.dzialkanadmorzem.pl. Wiele jednak zależy od racjonalnego wprowadzania zmian, czyli wcielania ich w życie etapami, stopniowo, tak, by dać czas na rozeznanie się w nowych zasadach zarówno inwestorom, jak i urzędom. 

Saveinvest sp. z o.o.

www.grunttozysk.pl

Działki nad morzem_Kodeks urbanistyczno-budowlany a uproszczenia w formalnościach budowlanych. Część druga zdjęcie1
Wartościowe informacje na Twojego maila:
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go!

Czy wiesz, że 65% Polaków uważa, że najlepszym zabezpieczeniem na
emeryturę jest posiadanie nieruchomości? »

Szukasz najlepszej działki? Bezpłatna pomoc specjalisty

Zadzwoń 500 210 600, lub wypełnij formularz - oddzwonimy do Ciebie!

Po zapoznaniu się z obowiązkiem informacyjnym zawierającym zasady i cele przetwarzania danych przez Saveinvest sp. z o.o.
Informacja o administratorze

Nasi Partnerzy:

Działka nad Morzem | Inwestowanie w nieruchomości | Mielno Molo
informacja o cookies