Poradniki

Planowanie zakupu nieruchomości i jego realizacja od zawsze wiązała się z licznymi
niewiadomymi i kruczkami prawnymi.
Wychodząc naprzeciw tym pytaniom, postanowiliśmy uruchomić cykl poradników
w których opiszemy wiele aspektów związanych z nieruchomościami.

Łatwiej sprawdzimy testament i zajrzymy do aktu notarialnego

Trwają prace nad elektroniczną bazą aktów notarialnych – ma ona umożliwić szybsze sprawdzenie m.in. umów sprzedaży nieruchomości, testamentów i innych dokumentów.

W marcu 2016 r. podpisanie zostało porozumienie pomiędzy samorządem notariuszy i Ministerstwem Cyfryzacji. Dotyczy ono utworzenia elektronicznej bazy aktów notarialnych, która będzie miała w przyszłości umożliwić szybszy dostęp do takich dokumentów jak umowy sprzedaży nieruchomości czy testamentów.

Porozumienie przewiduje utworzenie ogólnopolskiego elektronicznego repozytorium aktów notarialnych, umożliwienie elektronicznego poświadczania podpisów oraz dokumentów elektronicznych, utworzenie ogólnopolskiego rejestru testamentów i ogólnopolskiego rejestru umów majątkowych małżeńskich, wdrożenie projektu elektronicznych wypisów, odpisów i wyciągów aktów notarialnych czy ułatwienie składania wniosków do Krajowego Rejestru Sądowego.

Dzięki takiemu repozytorium (wzorowanemu na systemach prowadzonych w innych krajach europejskich) właściciel nieruchomości będzie w stanie uzyskać treść aktu notarialnego nawet dla nieruchomości znajdujących się z dala od jego obecnego miejsca zamieszkania. Nie oznacza to jednak, że osoba fizyczna zbywająca oraz nabywająca nieruchomość nie musi w ogóle stawiać się u notariusza, ich obecność przy podpisywaniu umów nadal będzie konieczna – informuje Bartosz Antos z portalu www.grunttozysk.pl.

Pomysłodawcy projektu przewidują, że po uruchomieniu systemu bezpośredni dostęp do zdigitalizowanych aktów notarialnych, przynajmniej na początku, będzie możliwy dla dokumentów powstających po dniu startu bazy. Wprowadzenie starszych aktów odbywać się będzie stopniowo na przestrzeni kolejnych lat.    

Saveinvest sp. z o.o.

www.grunttozysk.pl

Działki nad morzem_Łatwiej sprawdzimy testament i zajrzymy do aktu notarialnego zdjęcie1
Wartościowe informacje na Twojego maila:
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go!

Czy wiesz, że 65% Polaków uważa, że najlepszym zabezpieczeniem na
emeryturę jest posiadanie nieruchomości? »

Szukasz najlepszej działki? Bezpłatna pomoc specjalisty

Zadzwoń 500 210 600, lub wypełnij formularz - oddzwonimy do Ciebie!

Po zapoznaniu się z obowiązkiem informacyjnym zawierającym zasady i cele przetwarzania danych przez Saveinvest sp. z o.o.
Informacja o administratorze

Nasi Partnerzy:

Działka nad Morzem | Inwestowanie w nieruchomości | Mielno Molo
informacja o cookies