Poradniki

Planowanie zakupu nieruchomości i jego realizacja od zawsze wiązała się z licznymi
niewiadomymi i kruczkami prawnymi.
Wychodząc naprzeciw tym pytaniom, postanowiliśmy uruchomić cykl poradników
w których opiszemy wiele aspektów związanych z nieruchomościami.

Nabycie nieruchomości rolnej – ograniczenia i wyłączenia

Nabycie nieruchomości rolnej przez nierolnika jest możliwe. Z czego to wynika? Jak tego dokonać? Ile to kosztuje? Na te pytania odpowiada Robert Tomaszewski – Prezes Zarządu w firmie Saveinvest Sp. z o.o. - www.dzialkanadmorzem.pl.

Kto może nabyć nieruchomość rolną?

W ustawie z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego wskazano, iż co do zasady nabywcą nieruchomości rolnej może być tylko rolnik indywidualny. W tym zakresie istnieją jednak pewne wyłączenia. Te reguły nie dotyczą bowiem między innymi takich podmiotów, jak osoba bliska zbywcy, jednostka samorządu terytorialnego, Skarb Państwa lub działający na jego rzecz Krajowy Ośrodek, a także parki narodowe, w przypadku nabycia nieruchomości rolnej na cele związane z ochroną przyrody. Wyłączenie wskazanej reguły nastąpi również w wyniku dziedziczenia oraz zapisu windykacyjnego, w toku postępowania restrukturyzacyjnego w ramach postępowania sanacyjnego, w odniesieniu do nieruchomości o powierzchni mniejszej niż 1 hektar i tak dalej.

Coraz łatwiej kupić nieruchomość rolną

Wskazane wyżej przepisy są w dużej mierze efektem nowelizacji, która uprościła zasady obrotu nieruchomościami o przeznaczeniu rolnym. Kiedyś możliwa była sprzedaż nierolnikowi jedynie działki o powierzchni 0,3 hektara. Dzisiaj próg ten przesunął się do poziomu 1 hektara. Z tego powodu jeszcze bardziej atrakcyjne stało się inwestowanie w takie nieruchomości. Coraz więcej osób decyduje się na ich zakup, licząc na możliwość późniejszego przekształcenia w działkę budowlaną. Proces przekształcenia nie należy jednak do łatwych. W tym zakresie warto sięgnąć po pomoc specjalistów. Poza tym należy mieć na uwadze fakt, iż nie każdą nieruchomość rolną da się przekształcić – przestrzega Robert Tomaszewski – Prezes Zarządu w firmie Saveinvest Sp. z o.o.

Jak odrolnić grunt?

Odrolnienie gruntu należy rozpocząć od sprawdzenia informacji na temat nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Bez problemu znajdziemy go w Internecie. Jeżeli taki plan istnieje, zmiana przeznaczenia działki będzie możliwa w zasadzie tylko wtedy, gdy w planie grunt został zakwalifikowany jako budowlany. W takiej sytuacji konieczne jest jedynie wyłączenie go z produkcji rolnej. W przypadku innego przeznaczenia, należałoby natomiast doprowadzić do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, co jest procesem żmudnym, długotrwałym i niejednokrotnie skazanym na porażkę. Może tego bowiem dokonać tylko właściwa Rada Gminy.

Co zrobić, gdy nie ma planu miejscowego?

W sytuacji, w której miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie istnieje, należy natomiast sprawdzić, jaką klasę bonitacyjną ziemi ma dany grunt. Takie informacje można uzyskać, występując do właściwego starostwa. Dobre, żyzne grunty oznaczone są symbolami I, II lub III. Z kolei kiepskiej jakości grunty określa się symbolami IV, V i VI. Praktycznie niemożliwe jest odrolnienie dobrych, żyznych gruntów. Można to jednak zrobić w odniesieniu do tej drugiej grupy. Wystarczy wystąpić o wydanie warunków zabudowy. Konieczne jest jednak spełnienie kilku wymogów - między innymi nieruchomość powinna mieć dostęp do drogi publicznej.

Saveinvest – pomagamy w odrolnieniu gruntu

"Nasi specjaliści często podejmują się pomocy klientom w zakresie przeprowadzenia odrolnienia gruntu. Pomagamy w kompletowaniu wszystkich, niezbędnych dokumentów i wyjaśniamy, jak działają poszczególne procedury. Należy podkreślić, że mimo trudności, inwestowanie w grunty rolne jest bardzo opłacalne. Po przekształceniu bowiem ich wartość zdecydowanie rośnie, a zatem można je z zyskiem sprzedać albo potraktować jak długofalową inwestycję." - stwierdza Robert Tomaszewski – Prezes Zarządu w firmie Saveinvest Sp. z o.o.

 

 

Saveinvest sp. z o.o.

www.grunttozysk.pl

Wartościowe informacje na Twojego maila:
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go!

Czy wiesz, że 65% Polaków uważa, że najlepszym zabezpieczeniem na
emeryturę jest posiadanie nieruchomości? »

Szukasz najlepszej działki? Bezpłatna pomoc specjalisty

Zadzwoń 500 210 600, lub wypełnij formularz - oddzwonimy do Ciebie!

Po zapoznaniu się z obowiązkiem informacyjnym zawierającym zasady i cele przetwarzania danych przez Saveinvest sp. z o.o.
Informacja o administratorze

Nasi Partnerzy:

Działka nad Morzem | Inwestowanie w nieruchomości | Mielno Molo
informacja o cookies