Jesteś na archiwalnej wersji serwisu.
Zapraszamy na nową stronę www.saveinvest.pl

Poradniki

Planowanie zakupu nieruchomości i jego realizacja od zawsze wiązała się z licznymi
niewiadomymi i kruczkami prawnymi.
Wychodząc naprzeciw tym pytaniom, postanowiliśmy uruchomić cykl poradników
w których opiszemy wiele aspektów związanych z nieruchomościami.

Nie wszystko jest termomodernizacją

Nie każdy remont uzasadnia skorzystanie z ulgi w PIT. Nie każda modyfikacja zadaszenia lub ocieplenia budynku będzie bowiem stanowiła termomodernizację. Tak stwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w najnowszej interpretacji podatkowej. Co zatem uzasadnia odliczenie? Na to pytanie odpowiada Bartosz Antos – Dyrektor ds. Nieruchomości w firmie Saveinvest Sp. z o.o. - portal www.saveinvest.pl.

Kiedy przysługuje ulga na termomodernizację?

Rozliczając PIT za 2019 r. podatnicy będą mieli możliwość odliczenia kwoty do 53 tysięcy złotych na termomodernizację swojego domu. Tak wynika bowiem z regulacji, obowiązujących w polskim prawie od początku 2019 r. W przepisach, przyznających ulgę, chodzi przede wszystkim o kwestię docieplenia domu. Podatnicy jednak interpretują to pojęcie w różny sposób. Niestety nie każdy remont musi zostać zaakceptowany przez lokalny urząd skarbowy. Przekonał się o tym między innymi jeden podatnik, który wystąpił o interpretację podatkową. Zwrócił się on do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z zapytaniem czy możliwe jest odliczenie kosztów usług, związanych z wymianą dachu, pokrytego eternitem. Podatnik poniósł w szczególności wydatki na blachodachówkę, okno dachowe, rynny i inne, potrzebne do remontu materiały. W jego ocenie zakres planowanych prac mieścił się w pojęciu termomodernizacji, ponieważ takie docieplenie budynku pozwoli zmniejszyć koszty ogrzewania.

Nie każdy remont to termomodernizacja

Niestety Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie podzielił stanowiska podatnika. Z przepisów, dotyczących ulgi termomodernizacyjnej wynika bowiem, że podatnicy, będący właścicielami lub współwłaścicielami budynku mieszkalnego jednorodzinnego mają prawo do ulgi podatkowej w PIT-36, PIT-37, PIT-36L lub PIT-28. Ta ulga przysługuje jako odliczenie od dochodu wydatków na termomodernizację budynków jednorodzinnych. Wskazanego odliczenia można dokonać w pełnej kwocie wydatku. Przysługuje ono na zakup wszelkich materiałów budowlanych, urządzeń, a także usług związanych z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. To przedsięwzięcie powinno jednak zakończyć się w okresie 3 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek. Nie trzeba przy tym dokonywać audytu energetycznego, który potwierdzałby, iż poczynione wydatki spowodowały zmniejszenie rachunków za ogrzewanie budynku – referuje Bartosz Antos – Dyrektor ds. Nieruchomości w firmie Saveinvest Sp. z o.o.

Tylko wydatki, uwzględnione w wykazie

Co przy tym istotne, wszelkie wydatki, poniesione na termomodernizację, muszą wpisywać się w wykaz, uregulowany w rozporządzeniu ministra inwestycji i rozwoju z 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Lista ta obejmuje towary, urządzenia, materiały, a także usługi, których zakup i zastosowanie w odniesieniu do danego budynku pozwoli na zastosowanie ulgi w PIT. W ramach tego katalogu należałoby wyróżnić materiały budowlane, wykorzystywane do docieplenia przegród budowlanych, płyt balkonowych oraz fundamentów, wchodzące w skład systemów dociepleń lub wykorzystywane do zabezpieczenia przed zawilgoceniem, węzeł cieplny wraz z programatorem, kotły gazowe i olejowe, zbiorniki na gaz i na olej, usługi analizy termograficznej budynku, wykonanie ekspertyzy ornitologicznej i chiropterologicznej, wymianę stolarki zewnętrznej, montaż kotła gazowego kondensacyjnego i wiele więcej.

Podatnik nie otrzyma ulgi w PIT

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, w sprawie podatnika, chcącego odliczyć pewne wydatki w PIT, zauważył zatem, że materiały, związane z wymianą dachu nie zostały wymienione we wskazanym wyżej rozporządzeniu. Z tego względu nie jest możliwe odliczenie ich od uzyskanego dochodu, wskazanego na formularzu PIT-37. Rozliczając podatek za 2019 r. podatnik nie skorzysta zatem z ulgi na termomodernizację, kształtującej się na poziomie kwoty 53 tysięcy złotych. Za każdym razem, korzystając z tego typu ulgi, warto zatem przeanalizować treść rozporządzenia. Ulga dotyczy raczej faktycznego docieplania budynku, a nie jakichkolwiek remontów, związanych z dachem lub elewacją. - zauważa Bartosz Antos – Dyrektor ds. Nieruchomości w firmie Saveinvest Sp. z o.o.

 

czytaj dalej »

Wartościowe informacje na Twojego maila:
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go!

Czy wiesz, że 65% Polaków uważa, że najlepszym zabezpieczeniem na
emeryturę jest posiadanie nieruchomości? »

Szukasz najlepszej działki? Bezpłatna pomoc specjalisty

Zadzwoń 500 210 600, lub wypełnij formularz - oddzwonimy do Ciebie!

Po zapoznaniu się z obowiązkiem informacyjnym zawierającym zasady i cele przetwarzania danych przez Saveinvest sp. z o.o.
Informacja o administratorze

Nasi Partnerzy:

Działka nad Morzem | Inwestowanie w nieruchomości | Mielno Molo
informacja o cookies