Poradniki

Planowanie zakupu nieruchomości i jego realizacja od zawsze wiązała się z licznymi
niewiadomymi i kruczkami prawnymi.
Wychodząc naprzeciw tym pytaniom, postanowiliśmy uruchomić cykl poradników
w których opiszemy wiele aspektów związanych z nieruchomościami.

Nowy rodzaj inwestycji w branży nieruchomości

Zarabianie na nieruchomościach jest bardzo opłacalne. To wiadomo nie od dzisiaj. W tej branży istnieją jednak różne sposoby lokowania pieniędzy. Raz inwestujemy w działki nad morzem, innym razem w mieszkania w centrum miasta. Ostatnio pojawił się też zupełnie nowy trend. Jaki? Na to pytanie odpowiada Bartłomiej Kuźniar – Koordynator Projektów Inwestycyjnych w firmie Saveinvest Sp. z. o.o. - portal www.saveinvest.pl.

Masowy zakup mieszkań

Nowym trendem w branży nieruchomości jest kupowanie mieszkań na wynajem... ale nie przez klientów indywidualnych, ale przez przedsiębiorców. Firmy nabywają nie pojedyncze lokale, ale całe bloki i apartamentowce. Następnie urządzają wnętrza i wynajmują je zainteresowanym. Często tego typu inwestycje mają ściśle określony profil. Przygotowuje się na przykład niewielkie kawalerki na potrzeby singli albo właśnie większe mieszkania z myślą o większych rodzinach z dziećmi. Popularne są też prywatne akademiki, które w dużych miastach cieszą się ogromnym popytem. Często firmy inwestujące w takie nieruchomości wręcz współpracują z deweloperami, dostosowując poszczególne obiekty do swoich potrzeb... i potrzeb przyszłych lokatorów. Potem mają natomiast pełną swobodę w określaniu zasad gospodarowania nieruchomością – bez konieczności zwoływania zgromadzeń wspólnoty i ustalania z lokatorami poszczególnych inwestycji, podejmowanych w obrębie nieruchomości.

Nie tylko w dużych miastach

Co ciekawe, wspomniany trend na rynku widać nie tylko w dużych miastach. Inwestycje o podobnym charakterze powstają również w mniejszych miejscowościach. Szczególnie popularne są te dobrze skomunikowane z dużymi miastami. Czynsze są w nich bowiem zdecydowanie niższe, a jednocześnie codzienne dojazdy nie są bardzo uciążliwe. Dodatkowo takie podmiejskie inwestycje oferują wiele dodatkowych atrakcji i udogodnień. Nie ma tam problemu z parkingiem. Dzieci mogą bawić się na osiedlowych placach zabaw. A mieszkańcy mają do dyspozycji spore tereny zieleni. Dodatkowo deweloperzy współpracują z władzami samorządowymi, aby zapewnić nowym osiedlom niezbędną infrastrukturę – stwierdza Bartłomiej Kuźniar – Koordynator Projektów Inwestycyjnych w firmie Saveinvest Sp. z o.o. W pobliżu znajdą się zatem szkoły, przedszkola albo przystanki autobusowe, umożliwiające sprawne przemieszczenie się do poszczególnych obiektów.

Dlaczego klienci indywidualni nie kupują mieszkań?

Nie jest do końca tak, że klienci indywidualni przestali kupować mieszkania. Popyt na rynku nadal jest duży, co utrzymuje wysokie ceny tego typu nieruchomości. Nie da się jednak ukryć, że w tym zakresie odnotowano spory spadek. Winowajczynią tego stanu rzeczy jest przede wszystkim polityka banków. Obniżenie stóp procentowych doprowadziło bowiem do zmniejszenia zysku banków z kredytów. Chcąc ratować sytuację większość tego typu instytucji zdecydowało się więc na zmianę wymogów kredytowych. Teraz do spełnienia marzenia o własnych czterech kątach nie wystarcza już 10-procentowy wkład własny. Większość banków wymaga co najmniej 20-procentowego wkładu. Ta sytuacja oraz epidemia koronawirusa zmieniła zatem trochę potrzeby i możliwości Polaków. Większość osób wstrzymała się z zakupem nowego mieszkania. Chętniej inwestujemy natomiast w działki nad morzem i inne miejsca odosobnienia i rekreacji.

Czy przedsiębiorcy zdominują rynek mieszkaniowy?

Czy obecna sytuacja spowoduje, że klienci indywidualni przestaną kupować mieszkania? Na pewno nie. Z pewnością nie uda mu się zdominować klasycznego rynku mieszkaniowego. Klienci indywidualni wciąż będą mieli w nim bardzo istotny głos. Jednak aktualny trend na pewno jeszcze zyska na sile. To bowiem bardzo perspektywiczny sektor. Prawdopodobnie największym polem do popisu w ramach takich inwestycji komercyjnych pozostaną prywatne akademiki – ocenia Bartłomiej Kuźniar – Koordynator Projektów Inwestycyjnych w firmie Saveinvest Sp. z o.o.

 

Saveinvest sp. z o.o.

www.grunttozysk.pl

Wartościowe informacje na Twojego maila:
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go!

Czy wiesz, że 65% Polaków uważa, że najlepszym zabezpieczeniem na
emeryturę jest posiadanie nieruchomości? »

Szukasz najlepszej działki? Bezpłatna pomoc specjalisty

Zadzwoń 500 210 600, lub wypełnij formularz - oddzwonimy do Ciebie!

Po zapoznaniu się z obowiązkiem informacyjnym zawierającym zasady i cele przetwarzania danych przez Saveinvest sp. z o.o.
Informacja o administratorze

Nasi Partnerzy:

Działka nad Morzem | Inwestowanie w nieruchomości | Mielno Molo
informacja o cookies