Jesteś na archiwalnej wersji serwisu.
Zapraszamy na nową stronę www.saveinvest.pl

Poradniki

Planowanie zakupu nieruchomości i jego realizacja od zawsze wiązała się z licznymi
niewiadomymi i kruczkami prawnymi.
Wychodząc naprzeciw tym pytaniom, postanowiliśmy uruchomić cykl poradników
w których opiszemy wiele aspektów związanych z nieruchomościami.

Podatek od nieruchomości a pomiar powierzchni budynku

Co do zasady każdy właściciel nieruchomości raz na jakiś czas musi zapłacić podatek od nieruchomości. Tę należność publicznoprawną określa w decyzji właściwy organ administracji publicznej. Jego wysokość uzależniona jest przede wszystkim od powierzchni – ogólnej lub użytkowej nieruchomości. W jaki sposób ją obliczyć? Dlaczego warto kontrolować rozstrzygnięcia organów? Na to pytanie odpowiada Bartłomiej Kuźniar – Koordynator Projektów Inwestycyjnych w firmie Saveinvest Sp. z o.o. - portal www.saveinvest.pl.

Czym jest podatek od nieruchomości?
Podatek od nieruchomości to należność publicznoprawna, którą każdego roku musi uiszczać właściciel nieruchomości, jej posiadacz albo użytkownik wieczysty. Nie ma przy tym znaczenia czy jest osobą fizyczną, osobą prawną czy jednostką organizacyjną, nieposiadającą osobowości prawnej. Nie trzeba o tym pamiętać, ponieważ każdego roku zobowiązani podatnicy otrzymują stosowną decyzję administracyjną, wyliczającą jego wartość. Co do zasady podatek ten płatny jest w czterech ratach – z terminem do 15 marca, 15 maja, 15 września oraz 15 listopada. Jeżeli jednak wyliczona kwota jest niższa niż 100 złotych, wówczas płatność jest jednorazowa w terminie do 15 marca. W decyzji można też znaleźć informacje na temat właściwego, najczęściej indywidualnego rachunku bankowego. Podatek od nieruchomości płaci się co do zasady od każdej nieruchomości, w tym budynku, budowli oraz gruntu – przypomina Bartłomiej Kuźniar – Koordynator Projektów Inwestycyjnych w firmie Saveinvest Sp. z o.o. Właściciele mieszkań lub niewielkich domów rodzinnych najprawdopodobniej nie zapłacą wiele. Wysokość podatku od magazynów i dużych terenów może już sięgnąć kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Dlaczego warto skontrolować decyzję organu

Jak wiadomo organy administracji bywają omylne. Popełniają błędy, które należy w porę korygować. To człowiek wylicza podatek od nieruchomości. Należy zatem skontrolować, czy zrobił to poprawnie. Warto zwrócić na ten element uwagę szczególnie wtedy, gdy mamy do czynienia z pierwszą, otrzymaną decyzją, ustalającą kwotę podatku od nieruchomości. Właśnie na tym etapie najczęściej dochodzi bowiem do błędów. Nikt z nas nie chce natomiast niezasadnie tracić pieniędzy. Czasem może chodzić o różnicę kilku złotych, a czasem i kilku tysięcy, jeżeli mówimy o dużych przedsiębiorstwach, posiadających dużą działkę, zabudowaną budynkami na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej. Aby sprawdzić dokonane wyliczenia należy w szczególności mieć wiedzę na temat obowiązujących stawek podatku, a także powierzchni posiadanej nieruchomości. Wysokość stawek podatku od nieruchomości określa rada gminy w drodze uchwały. Przy czym górne granice stawek kwotowych ogłaszane są w stosownym obwieszczeniu Ministra Finansów. Stawkę należy natomiast pomnożyć co do zasady przez powierzchnię gruntu albo powierzchnię użytkową dla budynku lub jego części.

Jak oblicza się podatek od nieruchomości?

Powierzchnia gruntu oraz powierzchnia użytkowa budynku lub jego części określana jest na podstawie danych ewidencyjnych. Należy jednak zweryfikować czy te obliczenia zostały wykonane prawidłowo. Jak liczy się powierzchnię? Powierzchnię poszczególnych pomieszczeń lub ich części, a także części kondygnacji o wysokości od 1,40 m do 2,20 m zalicza się do powierzchni użytkowej w 50 procentach. Z kolei wysokość mniejszą niż 1,40 m całkowicie się pomija. W odniesieniu do budowli lub ich części, związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wartość podatku liczy się nieco inaczej. Jeżeli bowiem obowiązek podatkowy w zakresie podatku od nieruchomości powstał w ciągu roku podatkowego – podstawą opodatkowania jest wartość stanowiąca podstawę obliczania amortyzacji na dzień powstania obowiązku podatkowego. Gdy od budowli lub ich części nie dokonuje się natomiast odpisów amortyzacyjnych – podstawę opodatkowania stanowi ich wartość rynkowa, określona przez podatnika na dzień powstania obowiązku podatkowego.

 

Saveinvest sp. z o.o.

www.grunttozysk.pl

Wartościowe informacje na Twojego maila:
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go!

Czy wiesz, że 65% Polaków uważa, że najlepszym zabezpieczeniem na
emeryturę jest posiadanie nieruchomości? »

Szukasz najlepszej działki? Bezpłatna pomoc specjalisty

Zadzwoń 500 210 600, lub wypełnij formularz - oddzwonimy do Ciebie!

Po zapoznaniu się z obowiązkiem informacyjnym zawierającym zasady i cele przetwarzania danych przez Saveinvest sp. z o.o.
Informacja o administratorze

Nasi Partnerzy:

Działka nad Morzem | Inwestowanie w nieruchomości | Mielno Molo
informacja o cookies