Poradniki

Planowanie zakupu nieruchomości i jego realizacja od zawsze wiązała się z licznymi
niewiadomymi i kruczkami prawnymi.
Wychodząc naprzeciw tym pytaniom, postanowiliśmy uruchomić cykl poradników
w których opiszemy wiele aspektów związanych z nieruchomościami.

Podatek VAT a sprzedaż gruntu w trybie przetargu

Czy  sprzedaż zabudowanej nieruchomości gruntowej w trybie przetargu podlegać będzie opodatkowaniu VAT?  

 

Kwestia właściwego opodatkowania sprzedaży zabudowanej nieruchomości gruntowej w trybie przetargu od wielu lat budzi wątpliwości podatników. Warto przy rozpatrywaniu tej kwestii sięgnąć do interpretacji wydanej z ramienia Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 7 listopada 2017 roku.  O wydanie takiej opinii wystąpiła gmina, która miała wątpliwości, czy sprzedaż należącej do niej nieruchomości zabudowanej nieużywanymi obiektami magazynowymi będzie podlegać obowiązkowi podatkowemu VAT. 

 

Sprawa dotyczyła sprzedaży gruntu z trzeba budynkami magazynowymi – wszystkie obiekty znajdowały się w złym stanie technicznym, były nieużywane od lat, a sama gmina nigdy nie poniosła żadnych kosztów na poczet ich renowacji. Gmina zajęła stanowisko zgodnie z którym nie będzie zobligowana do odprowadzenia podatku VAT ze względu na art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. Zgodnie bowiem z przepisami przywołanej ustawy taka transakcja korzystać będzie ze zwolnienia przedmiotowego VAT, ponieważ przedmiotowa dostawa nie jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia i obecnie nie jest oddana do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Idąc dalej w przytoczonej sprawie nie przysługiwało właścicielowi nieruchomości, czyli gminie, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Nie zostały też poniesione żadne wydatki w związku z ewentualnym ulepszeniem budynków, w stosunku do których zaistniałoby prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego – wyjaśnia Bartosz Antos z portalu www.dzialkanadmorzem.pl.  

 

W odpowiedzi na zapytanie gminy wydana została interpretacja, zgodnie z którą  sprzedaż nieruchomości gruntowej zabudowanej w trybie przetargu będzie obligatoryjnie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Co jednak ciekawe dostawa ta korzystać będzie jednocześnie ze zwolnienia od podatku – informuje Bartosz Antos z portalu www.dzialkanadmorzem.pl. Zwrócono tu uwagę na fakt, że podatnicy nie powinni uznawać za tożsame pojęć „nie podlegający opodatkowaniu” oraz „zwolnione od podatku”, choć w tym konkretnym przypadku efekt jest ten sam – czyli nie ma konieczności wykazania podatku VAT należnego z tytułu przedmiotowej dostawy. W innych przypadkach bowiem różnica między czynnościami zwolnionymi od opodatkowania podatkiem od towarów i usług oraz tymi poza zakresem VAT może nie doprowadzić do takiego samego rozwiązania sprawy i przysporzyć tym samym podatnikom wiele problemów.

Saveinvest Sp. z o.o.

www.grunttozysk.pl

Wartościowe informacje na Twojego maila:
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go!

Czy wiesz, że 65% Polaków uważa, że najlepszym zabezpieczeniem na
emeryturę jest posiadanie nieruchomości? »

Szukasz najlepszej działki? Bezpłatna pomoc specjalisty

Zadzwoń 500 210 600, lub wypełnij formularz - oddzwonimy do Ciebie!

Po zapoznaniu się z obowiązkiem informacyjnym zawierającym zasady i cele przetwarzania danych przez Saveinvest sp. z o.o.
Informacja o administratorze

Nasi Partnerzy:

Działka nad Morzem | Inwestowanie w nieruchomości | Mielno Molo
informacja o cookies