Jesteś na archiwalnej wersji serwisu.
Zapraszamy na nową stronę www.saveinvest.pl

Poradniki

Planowanie zakupu nieruchomości i jego realizacja od zawsze wiązała się z licznymi
niewiadomymi i kruczkami prawnymi.
Wychodząc naprzeciw tym pytaniom, postanowiliśmy uruchomić cykl poradników
w których opiszemy wiele aspektów związanych z nieruchomościami.

VAT przy sprzedaży prywatnego gruntu

Ostatnie interpretacje podatkowe zdecydowanie nie są korzystne dla właścicieli nieruchomości. Ci z nich, którzy zdecydowali się na sprzedaż gruntu, niejednokrotnie będą musieli zapłacić VAT. Co osoby fizyczne mają wspólnego z podatkiem obciążającym przedsiębiorców? Na to pytanie odpowiada Bartosz Antos – Dyrektor ds. Nieruchomości w firmie Saveinvest Sp. z o.o. - portal www.saveinvest.pl.

Czy warto handlować z inwestorem?

Przy sprzedaży swoich nieruchomości właściciele często korzystają z usług rozmaitych pośredników. Nie chodzi przy tym nawet o firmy, oferujące wykonanie reklamy i dopięcie formalności, związanych ze sprzedażą. Często takie usługi proponują również inwestorzy, którzy upatrzyli sobie określoną działkę lub działki i w tym miejscu zamierzają coś zbudować – apartamentowce, centrum handlowe albo pływalnię. W takiej usłudze pośrednictwa fiskus upatruje jednak prowadzenie działalności gospodarczej przez sprzedającego i ostatecznie przy sprzedaży okazuje się, że właściciel nieruchomości powinien zapłacić podatek VAT.

Przykład z życia wzięty...

Niejednokrotnie zdarzały się przypadki, gdy osoba fizyczna kupiła działkę inwestycyjną o przeznaczeniu rolniczym. W momencie zakupu nie miała szczególnych planów na jej zagospodarowanie, ale "może przyda się na przyszłość". W końcu właściciel ma dzieci, które być może kiedyś na tej działce wybudują dom. Czas jednak minął, plany się zmieniły i działka pozostała nieużywana. Może w międzyczasie jakiś rolnik posadził tam ziemniaki albo zboże. Ostatecznie jednak działka nie przynosiła zysku. Skoro zatem do właściciela zgłosił się inwestor proponujący zakup działki, nie było nad czym się zastanawiać. Czym prędzej właściciel udzielił inwestorowi pełnomocnictwa do załatwiania wszelkich formalności, w tym uzyskania stosownych decyzji i pozwoleń.

Pełnomocnictwo gwoździem do trumny

Niestety w takich sytuacjach fiskus twierdzi, że późniejsza sprzedaż działki powinna zostać opodatkowana podatkiem od towarów i usług (VAT). Czynności podejmowane przez inwestora, a zarazem pełnomocnika właściciela nieruchomości, wpływają bowiem na jej atrakcyjność i podnoszą wartość. Skoro zatem pełnomocnik działa w imieniu i na rzecz właściciela, to ten właściciel działa w sposób zorganizowany. Jego działanie należy zatem porównać z czynnościami przedsiębiorcy, handlującego gruntami. To zatem daje podstawę do obciążenia go podatkiem od towarów i usług. W ocenie organów skarbowych wykonywane przez pełnomocnika czynności wywołują skutki prawne po stronie właścicieli nieruchomości. Właśnie dlatego należy uznać, że zachowują się oni jak podmioty profesjonalne, zajmujące się obrotem nieruchomościami. Dokonywane transakcje nie są zatem zwykłym zarządem majątkiem prywatnym, a działalnością gospodarczą, podlegającą podatkowi VAT.

Czy przysługuje zwolnienie?

Czy w takiej sytuacji można by było chociaż posiłkować się jakimś zwolnieniem od podatku? Rzeczywiście na mocy art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane. Problem polega jednak na tym, że w wyniku działań inwestora w stosunku do działki została już wydana decyzja o warunkach zabudowy. Zwolnienie zatem w tym przypadku już nie przysługuje. Ewentualnie można by było jeszcze rozważać zwolnienie do 200.000 złotych. Niewiele tego typu transakcji opiewa jednak na kwoty niższe – zauważa Bartosz Antos.

Organy skarbowe konsekwentnie w swoich orzeczeniach

Tego typu interpretacja podatkowa nie jest wyjątkiem. Coraz częściej fiskus zajmuje właśnie takie stanowisko w sprawie sprzedawanych gruntów. To natomiast wiążę się nie tylko z koniecznością uiszczenia należnego podatku VAT. Wcześniej trzeba dopełnić pewnych formalności, w tym zarejestrować się w urzędzie skarbowym jako podatnik VAT, wystawić fakturę, wpisać ją do ewidencji, złożyć elektronicznie JPK_VAT, czyli Jednolity Plik Kontrolny, a dopiero potem zapłacić podatek. Dla osób fizycznych, nieprowadzących na co dzień działalności gospodarczej to szereg abstrakcyjnych czynności, w zakresie których nie mają wiedzy i doświadczenia. Realizacja tych obowiązków najczęściej zatem wiąże się z koniecznością skorzystania z usług księgowego lub prawnika. A to kolejne koszty.

Saveinvest sp. z o.o.

www.grunttozysk.pl

Wartościowe informacje na Twojego maila:
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go!

Czy wiesz, że 65% Polaków uważa, że najlepszym zabezpieczeniem na
emeryturę jest posiadanie nieruchomości? »

Szukasz najlepszej działki? Bezpłatna pomoc specjalisty

Zadzwoń 500 210 600, lub wypełnij formularz - oddzwonimy do Ciebie!

Po zapoznaniu się z obowiązkiem informacyjnym zawierającym zasady i cele przetwarzania danych przez Saveinvest sp. z o.o.
Informacja o administratorze

Nasi Partnerzy:

Działka nad Morzem | Inwestowanie w nieruchomości | Mielno Molo
informacja o cookies