Poradniki

Planowanie zakupu nieruchomości i jego realizacja od zawsze wiązała się z licznymi
niewiadomymi i kruczkami prawnymi.
Wychodząc naprzeciw tym pytaniom, postanowiliśmy uruchomić cykl poradników
w których opiszemy wiele aspektów związanych z nieruchomościami.

Wolnostojące billboardy a podatek od nieruchomości

W sierpniu tego roku Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie przyjrzał się problemowi podatku od nieruchomości. Jak się okazuje, powinniśmy płacić nie tylko za grunty i budynki, ale również za inne budowle, jakimi są chociażby wolnostojące billboardy. W ocenie Bartosza Antosa - Dyrektora ds. Nieruchomości z portalu www.dzialkanadmorzem.pl – orzeczenie NSA ostatecznie rozwiało wszelkie wątpliwości podatników w tym zakresie.

7 lat sporu

W 2011 r. Burmistrz pewnej gminy określił spółce, mającej siedzibę na terenie tej gminy, wysokość podatku od nieruchomości. W ramach tej należności uwzględnił również stojące na słupach tablice reklamowe, czyli popularne billboardy. Takie rozstrzygnięcie wywołało sprzeciw podatnika. Spółka stała bowiem na stanowisku, że wspomniane tablice reklamowe to jedynie tymczasowe obiekty budowlane. W ocenie podatnika nie są one trwale związane z gruntem, należącym do spółki. Spór pomiędzy Burmistrzem a spółką przeniósł się kolejno do organu administracyjnego wyższego stopnia, czyli Samorządowego Kolegium Odwoławczego. To natomiast przyznało rację Burmistrzowi. W wydanej decyzji organ potwierdził, że właściwe jest zastosowanie art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, czyli zakwalifikowanie billboardów jako budowli. Podatnik nie dał jednak za wygraną i wniósł skargę na ww. decyzję. Podobne stanowisko wyraził Wojewódzki Sąd Administracyjny.

Decydujące orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego

Finalnie sprawa trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Ten dodał, że sporne billboardy są mocowane do podłoża za pomocą stalowych śrub. Podstawą powierzchni reklamowej jest zatem solidny fundament monolityczny, wykonany z betonu. Takiej konstrukcji nie można zatem uznać za obiekt tymczasowy, ponieważ został wykonany z części typowo budowlanych. Nadto sąd przypomniał funkcjonujące orzecznictwo w zakresie interpretacji trwałości związania danego obiektu z gruntem. Nie chodzi wyłącznie o technologię związania obiektu z gruntem oraz możliwości techniczne jego przeniesienia, ale również o całość ustaleń organu w zakresie wielkości urządzenia, jego konstrukcji i przeznaczenia. Co więcej, billboardy należące do spółki służą prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej, co również świadczy o długofalowości tego przedsięwzięcia.

Co zatem obejmie podatek od nieruchomości?

Kwestie, związane z podatkiem od nieruchomości reguluje ustawa z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych. Zostały w niej w szczególności wskazane zagadnienia zasad opodatkowania, zwolnień z podatku, a także wysokości należności. Zobowiązanymi do zapłaty podatku są przede wszystkim właściciele nieruchomości, użytkownicy wieczyści, samoistni posiadacze nieruchomości, a w niektórych przypadkach również posiadacze zależni nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego. Opodatkowaniu podlegają natomiast nieruchomości lub obiekty budowlane, takie jak grunty, budynki lub ich części, a także budowle lub ich części, związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Budowla a tymczasowy obiekt budowlany

Jak zatem odróżnić budowlę od tymczasowego obiektu budowlanego? W szczególności należy mieć na uwadze czasowość tego rozwiązania, jego trwałość techniczną oraz założenie o docelowym przeniesieniu go w inne miejsce lub docelowym wykorzystaniu go w miejscu postawienia, a także nietrwałe lub trwałe połączenie go z gruntem. Jak wskazuje Bartosz Antos – Dyrektor ds. Nieruchomości z portalu www.dzialkanadmorzem.pl – zakwalifikowanie billboardów do któregoś z ustawowych pojęć do tej pory było dość trudne i dyskusyjne. Naczelny Sąd Administracyjny ostatecznie rozwiał jednak wszelkie wątpliwości.

Czy dodatkowe obciążenia podatkowe odstraszą od inwestowania w nieruchomości?

Takie przypadki, jak ten wskazywanej wyżej spółki, mogą odstraszyć od inwestowania w  nieruchomości. Możemy mieć bowiem poczucie, że "kupujemy kota w worku", a po transakcji zaskoczą nas dodatkowe obciążenia podatkowe i inne należności. Specjaliści uspokajają jednak, że rozsądne i zaplanowane inwestowanie w nieruchomości naprawdę może się opłacić.

 

Saveinvest Sp. z o.o.

www.grunttozysk.pl

Wartościowe informacje na Twojego maila:
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go!

Czy wiesz, że 65% Polaków uważa, że najlepszym zabezpieczeniem na
emeryturę jest posiadanie nieruchomości? »

Szukasz najlepszej działki? Bezpłatna pomoc specjalisty

Zadzwoń 500 210 600, lub wypełnij formularz - oddzwonimy do Ciebie!

Po zapoznaniu się z obowiązkiem informacyjnym zawierającym zasady i cele przetwarzania danych przez Saveinvest sp. z o.o.
Informacja o administratorze

Nasi Partnerzy:

Działka nad Morzem | Inwestowanie w nieruchomości | Mielno Molo
informacja o cookies