Jesteś na archiwalnej wersji serwisu.
Zapraszamy na nową stronę www.saveinvest.pl

Poradniki

Planowanie zakupu nieruchomości i jego realizacja od zawsze wiązała się z licznymi
niewiadomymi i kruczkami prawnymi.
Wychodząc naprzeciw tym pytaniom, postanowiliśmy uruchomić cykl poradników
w których opiszemy wiele aspektów związanych z nieruchomościami.

Za cofnięcie lub ograniczenie pozwolenia wodnoprawnego będzie przysługiwać odszkodowanie

Twoje pozwolenie wodnoprawnego zostało ograniczone lub cofnięte? Pamiętaj, że jeśli poniosłeś rzeczywistą szkodę masz prawo do odszkodowania!

 

1 stycznia 2018 roku weszło w życie nowe Prawo wodne. Znowelizowane przepisy wprowadziły wiele istotnych zmian – m.in. uregulowały zakres oraz formę uzyskiwania przez inwestorów zgody wodnoprawnej. Na chwilę obecną to od uzyskania tej decyzji administracyjnej uzależniona jest realizacja pewnych zamierzeń budowlanych, czy nawet szerzej, inwestycyjnych

Katalog przedsięwzięć wygajających od inwestora uzyskania pozwolenia wodnoprawnego znajdziemy w art. 389 i art. 390 nowego Prawa wodnego – informuje Bartosz Antos z portalu www.mielnomarina.pl. Nowe prawo przewiduje także możliwość cofnięcia lub ograniczenia pozwolenia wodnoprawnego. Mowa o sytuacjach, gdzie wycofanie takiej decyzji uzasadnione jest interesem społecznym albo ważnymi względami gospodarczymi. Należy pamiętać jednak, że w sytuacji, gdy nasze pozwolenie zostanie cofnięte bądź ograniczone, należeć nam się będzie z tego tytułu odszkodowanie. Prawo dochodzenia roszczeń może zostać podjęte wyłącznie w sytuacjach poniesienia przez inwestora rzeczywistej szkody.

Jak wygląda postępowanie w sprawie uzyskania odszkodowania za cofnięte pozowanie wodnoprawne? Na żądanie osoby poszkodowanej właściwy organ w sprawach pozwoleń wodnoprawnych ustala wysokość odszkodowania w drodze decyzji administracyjnej. Po otrzymaniu decyzji inwestor ma 30 dni na wniesienie powództwa do sądu powszechnego – podkreśla  Bartosz Antos z portalu www.mielnomarina.pl. Co szczególnie istotne - prawo dochodzenia roszczeń przed sądami powszechnymi przysługiwać będzie inwestorom, których zgody wodnoprawne zostały cofnięte bądź ograniczone, ale dopiero po wyczerpaniu trybu postępowania o decyzję odszkodowawczą.

Jeżeli cofnięcie lub ograniczenie pozwolenia wodnoprawnego jest uzasadnione interesem społecznym odszkodowanie przysługuje od Wód Polskich. W sytuacji natomiast gdy cofnięcie lub ograniczenie pozwolenia wodnoprawnego jest uzasadnione ważnymi względami gospodarczymi zakładu, który odniósł korzyści z cofnięcia lub ograniczenia pozwolenia wodnoprawnego, to on odpowiada za kwestie odszkodowawcze.

 

Saveinvest Sp. z o.o.

www.mielnomarina.pl

Wartościowe informacje na Twojego maila:
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go!

Czy wiesz, że 65% Polaków uważa, że najlepszym zabezpieczeniem na
emeryturę jest posiadanie nieruchomości? »

Szukasz najlepszej działki? Bezpłatna pomoc specjalisty

Zadzwoń 500 210 600, lub wypełnij formularz - oddzwonimy do Ciebie!

Po zapoznaniu się z obowiązkiem informacyjnym zawierającym zasady i cele przetwarzania danych przez Saveinvest sp. z o.o.
Informacja o administratorze

Nasi Partnerzy:

Działka nad Morzem | Inwestowanie w nieruchomości | Mielno Molo
informacja o cookies