Deweloperski prospekt informacyjny krok po kroku

Obecnie rynek nieruchomości, ze szczególnym uwzględnieniem rynku mieszkaniowego, cieszy się niezwykłym powodzeniem. Mieszkania są masowo nabywane, jednakże niekiedy podejmujemy decyzje zbyt pochopnie, zaniedbując istotne informacje dotyczące nieruchomości, co może skutkować stratami. Na co warto zwrócić uwagę?

Czym jest deweloperski prospekt informacyjny?

Dokument ten jest dołączany do umowy deweloperskiej. Pomimo częstego lekceważenia przez kupujących, stanowi on jeden z kluczowych elementów zabezpieczających interesy nabywców lokali – zaznacza Bartosz Antos, Dyrektor ds. Nieruchomości w firmie Saveinvest Sp. z o.o. – portal www.saveinvest.pl. W prospekcie znajdziemy szczegółowe informacje dotyczące dewelopera, jego doświadczenia, ostatnio zrealizowanych inwestycji oraz nieruchomości, którą zamierzamy nabyć. Co istotne, taki prospekt możemy pozyskać jeszcze przed finalizacją zakupu nieruchomości, wystarczy poprosić o niego dewelopera.

Co zawiera prospekt informacyjny?

Prospekt informacyjny jest niezwykle ważnym dokumentem. Deweloper ponosi odpowiedzialność, nawet karną, za podanie w nim nieprawdziwych informacji. Co zatem powinien zawierać taki prospekt? Składa się z dwóch głównych części: ogólnej i indywidualnej. Część ogólna obejmuje istotne postanowienia dotyczące całego projektu deweloperskiego. Pozwala to uzyskać informacje zarówno o deweloperze, jak i samej nieruchomości – gruncie i budynku. W prospekcie znajdziemy również planowane inwestycje w okolicy, co jest szczególnie istotne dla kupujących, umożliwiając uniknięcie zakupu mieszkania obok niechcianych obiektów, takich jak oczyszczalnie ścieków czy krematoria. Część indywidualna dotyczy natomiast konkretnego lokalu, prezentując jego parametry, opis, cenę, usytuowanie, charakterystykę rozkładu pomieszczeń, standard wykończenia, a także informacje o dostępnych mediach. Do prospektu powinien być załączony rzut kondygnacji z wyraźnym zaznaczeniem kupowanego lokalu.

Odpowiedzialność dewelopera

Deweloper ma obowiązek umieścić w prospekcie informacje zgodne zarówno ze stanem faktycznym, jak i prawnym. W przypadku zauważenia jakiejkolwiek nieścisłości, należy zgłosić to deweloperowi, który z kolei jest zobowiązany do niezwłocznego wprowadzenia zmian. Brak spełnienia tego obowiązku daje nabywcy prawo do odstąpienia od umowy deweloperskiej. Deweloper może również ponieść odpowiedzialność karną w związku z praktykami naruszającymi zbiorowe interesy konsumentów. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na to, co zawarte jest w prospekcie – podkreśla Bartosz Antos, Dyrektor ds. Nieruchomości w firmie Saveinvest Sp. z o.o. – portal www.saveinvest.pl.

Czy możliwe jest wprowadzenie zmian w prospekcie?

Jeśli nabywamy nieruchomość na etapie stawiania fundamentów, istnieje ryzyko, że pewne elementy realizacji projektu ulegną zmianie. W takiej sytuacji konieczna jest również modyfikacja prospektu informacyjnego. Deweloper musi zawiadomić potencjalnego nabywcę o dokonanej zmianie, a jeśli strony już podpisały umowę deweloperską, nowy prospekt stanie się jej załącznikiem. Dokumenty te nie mogą być ze sobą sprzeczne, dlatego konieczne jest podpisanie stosownego aneksu lub dokonanie zmiany załącznika. Nabywcy muszą pamiętać, że w przypadku zmiany prospektu przysługuje im prawo do odstąpienia od umowy.

Problemy deweloperów

Deweloperzy mają na sobie wiele obowiązków związanych z tworzeniem prospektu informacyjnego. Wielu z nich uważa, że są to nadmierne obciążenia. Nieprecyzyjna i niejednoznaczna konstrukcja przepisów uniemożliwia im sformułowanie dokładnych wytycznych dotyczących sporządzania prospektu informacyjnego. Dlatego deweloperzy zazwyczaj chętnie korzystają w tym zakresie z pomocy specjalistów – podsumowuje Bartosz Antos.

Przeczytaj również

Zobacz wszystkie
Działki i grunty
Inwestycje

Nieruchomości gruntowe wciąż na topie!

29 listopada, 2024

Działki i grunty
Inwestycje
Prawo i finanse

Jak usytuować dom przy granicy działki?

29 listopada, 2024

Działki i grunty
Inwestycje
Prawo i finanse

Nowe przepisy o ochronie zabytków ważne dla właścicieli nieruchomości

29 listopada, 2024