Do kiedy trzeba zakończyć budowę?

W polskim prawodawstwie termin zakończenia budowy nie jest wyznaczony przez ustawodawcę, skupiając się wyłącznie na terminie rozpoczęcia prac budowlanych. Brak regulacji, które nakazywałyby inwestorom zakończenie budowy w ściśle określonym czasie, pozostawia decyzję w rękach inwestora.

Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane w art. 30 ust. 1 wymienia inwestycje, których realizacja wymaga wcześniejszego zgłoszenia właściwemu organowi administracyjnemu. W zgłoszeniu określa się rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin rozpoczęcia. Jeśli roboty budowlane nie zostaną rozpoczęte przed upływem 3 lat od terminu zgłoszenia, konieczne jest ponowne zgłoszenie. Jeśli budowa nie zostanie rozpoczęta przed upływem 3 lat od otrzymania pozwolenia na budowę, zgodnie z art. 37 tej ustawy, pozwolenie traci ważność. Za rozpoczęcie budowy uważa się podjęcie prac przygotowawczych, takich jak wytyczenie geodezyjne obiektów, niwelacja terenu czy przyłącza infrastruktury technicznej.

Pojawia się pytanie, czy możliwe jest użytkowanie budynku nawet w przypadku zakończenia tylko części budowy. Taka decyzja inwestora może prowadzić do konieczności rozbiórki, gdyż prawo nie nakłada obowiązku zakończenia budowy w ściśle określonym terminie – wyjaśnia Bartosz Antos z portalu www.grunttozysk.pl. Na przykład, inwestor planował budowę obiektu mieszkalno-usługowego. Wykończenie drugiej części zakończyło się, jednak prace nad częścią mieszkalną opóźniły się. Decyzja o użytkowaniu jedynie części już zakończonej wymaga uzyskania zezwolenia na użytkowanie od nadzoru budowlanego. Brak takiego zezwolenia w sytuacji korzystania z niezakończonej części prowadzi do samowoli budowlanej. Skutkiem tego, po interwencji powiatowego inspektora, inwestor może być zobowiązany do legalizacji budynku, co wiąże się z kosztami. W przypadku braku środków na legalizację, może zostać nakazana rozbiórka.

Przeczytaj również

Zobacz wszystkie
Działki i grunty
Inwestycje

Nieruchomości gruntowe wciąż na topie!

29 listopada, 2024

Działki i grunty
Inwestycje
Prawo i finanse

Jak usytuować dom przy granicy działki?

29 listopada, 2024

Działki i grunty
Inwestycje
Prawo i finanse

Nowe przepisy o ochronie zabytków ważne dla właścicieli nieruchomości

29 listopada, 2024