Zainteresowanie rynkiem nieruchomości stale rośnie, co z kolei powoduje wzmożony popyt na najem. W obliczu tego powraca też temat opodatkowania dochodów z najmu, który może stanowić wyzwanie dla wielu osób. Jednakże rozliczenie nie musi być skomplikowane. Jak więc należy rozliczyć najem? A przede wszystkim, jak odliczyć odsetki przy najmie prywatnym? Na te pytania odpowiada Bartosz Antos – Dyrektor ds. Nieruchomości w firmie Saveinvest Sp. z o.o. – portal www.dzialkanadmorzem.pl.
Bez wątpienia, inwestowanie w nieruchomości jest opłacalne. – twierdzi Bartosz Antos. Obecnie popyt na rynku jest tak duży, że deweloperzy nie są w stanie sprostać zapotrzebowaniu. Ale nie tylko nowe inwestycje cieszą się zainteresowaniem – również nieruchomości na rynku wtórnym znajdują chętnych nabywców. Wiele osób inwestuje w nieruchomości z myślą o wynajmie. Nawet jeśli wiąże się to z wzięciem kredytu, liczymy na to, że czynsz pokryje wszystkie związane z tym koszty, a po kilkunastu latach będziemy mogli cieszyć się zyskami, nie wkładając dodatkowych środków. To atrakcyjna wizja, która może się spełnić. Wynajem może przynieść wysokie dochody, szczególnie jeśli jest właściwie rozliczony.
Mamy do wyboru trzy formy opodatkowania najmu – zasady ogólne, opodatkowanie w ramach firmy podatkiem liniowym oraz ryczałt ewidencjonowany. Pierwsza opcja obarczona jest podatkiem w wysokości 18% lub 32%. Druga wynosi 19%. Trzecia, ryczałtowa, to 8,5%. Większość osób decyduje się na ryczałt ze względu na wygodę – miesięcznie lub kwartalnie odprowadzamy podatek w wysokości 8,5% uzyskanego dochodu, bez dodatkowych formalności. Trzeba jednak zaznaczyć, że pozostałe formy opodatkowania mogą być równie atrakcyjne, np. rozliczanie na zasadach ogólnych. – podkreśla Bartosz Antos.
To pytanie prowadzi do sedna sprawy. Choć z pozoru opodatkowanie na zasadach ogólnych może wydawać się mniej korzystne ze względu na wyższe stawki podatkowe (18% lub 32%), to faktycznie podatek płacimy tylko od rzeczywistego dochodu, czyli kwotę czynszu pomniejszamy o wszystkie poniesione koszty i wydatki. Co może być uznane za koszt? Na przykład remonty, amortyzację, a także odsetki od kredytu. Jak więc odliczyć odsetki? Trzeba pamiętać o dwóch kwestiach. Po pierwsze, kredyt musi być związany z zakupem wynajmowanego mieszkania. Po drugie, możemy odliczyć tylko te odsetki, które faktycznie zostały zapłacone (od momentu przekazania lokalu). Taką zasadę potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 25 maja 2018 r.
Warto także wiedzieć, że zaliczki na podatek z tytułu najmu samodzielnie wpłacamy, pilnując właściwego okresu rozliczeniowego. Co miesiąc lub kwartał (w zależności od wyboru) przekazujemy na konto właściwego urzędu skarbowego kwotę odpowiadającą podatkowi od najmu. Dodatkowo, w styczniu składamy wypełniony formularz PIT-28 lub PIT-36 (zależnie od wybranej formy opodatkowania), w którym szczegółowo podajemy nasze dochody za dany rok oraz wysokość należnego podatku.
29 listopada, 2024
29 listopada, 2024