Wynajem pokoi gościnnych bez podatku PIT

Jakie warunki muszą być spełnione, by wynajem pokoi gościnnych był zwolniony z podatku PIT?

Coraz więcej wczasowiczów rezygnuje z pobytu w hotelach na rzecz kameralnych pokoi lub domków prywatnych właścicieli. Ta działalność może być bardzo opłacalna, ale generuje skutki w postaci PIT.

Przepisy dotyczące zwolnienia

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o PIT, podatek dochodowy obejmuje wszystkie dochody, poza wyjątkami określonymi w art. 21. Tam, w art. 21 ust. 1 pkt 43, wymieniono dochody zwolnione z podatku, w tym z wynajmu pokoi gościnnych w budynkach mieszkalnych na terenach wiejskich, w gospodarstwie rolnym. Zwolnienie obejmuje również dochody z wyżywienia tych gości, pod warunkiem, że wynajmowanych pokoi nie jest więcej niż pięć.

Jeśli wszystkie wymagane kryteria są spełnione, dochody te są wolne od podatku PIT – potwierdza Robert Tomaszewski z portalu www.grunttozysk.pl. Jeżeli jednak wynajem nie spełnia wszystkich wymogów, inwestor ma do wyboru cztery sposoby opodatkowania dochodów: rozliczanie na zasadach ogólnych, stawkę liniową, kartę podatkową lub ryczałt ewidencjonowany. Warto dobrze przyporządkować źródło dochodów, aby wybrać odpowiednią formę opodatkowania.

Gospodarstwo rolne

Szczególnie istotnym warunkiem jest pojęcie gospodarstwa rolnego, które jest często błędnie interpretowane przez podatników. Zgodnie z ustawą o podatku rolnym, gospodarstwo rolne to obszar gruntów o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, które są sklasyfikowane jako użytki rolne, grunty zadrzewione lub zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów wykorzystywanych do działalności innej niż rolnicza.

Tylko pokoje wynajmowane w budynkach spełniających te kryteria mogą być zwolnione z podatku PIT w ramach omawianego zwolnienia.

Przeczytaj również

Zobacz wszystkie
Działki i grunty
Inwestycje

Nieruchomości gruntowe wciąż na topie!

29 listopada, 2024

Działki i grunty
Inwestycje
Prawo i finanse

Jak usytuować dom przy granicy działki?

29 listopada, 2024

Działki i grunty
Inwestycje
Prawo i finanse

Nowe przepisy o ochronie zabytków ważne dla właścicieli nieruchomości

29 listopada, 2024