Jesteś na archiwalnej wersji serwisu.
Zapraszamy na nową stronę www.saveinvest.pl

Poradniki

Planowanie zakupu nieruchomości i jego realizacja od zawsze wiązała się z licznymi
niewiadomymi i kruczkami prawnymi.
Wychodząc naprzeciw tym pytaniom, postanowiliśmy uruchomić cykl poradników
w których opiszemy wiele aspektów związanych z nieruchomościami.

Altany działkowe nie doczekają się rozbiórek

Znowelizowane przepisy prawa budowlanego rozwiązują problem nielegalnie wzniesionych altan i wprowadzają nową definicję tego obiektu.  

Obowiązujące od kwietnia 2015 roku znowelizowane przepisy prawa budowlanego oraz kilku innych ustaw rozwiązują m.in. problem wzniesionych niezgodnie z prawem, bo bez pozwolenia na budowę, domków ogrodowych. Zgodnie ze starymi przesłankami zawartymi w prawie budowlanym pozwolenia na budowę nie wymagają altany w rodzinnych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy nieprzekraczającej 35 mkw., przy zastrzeżeniu, że łączna liczba takich obiektów na działce nie może przekroczyć dwóch na każde 500 mkw. powierzchni działki. Nie zostały jednak w przepisach uwzględnione konkretne parametry altan ani ich wygląd – zauważa Bartosz Antos z portalu www.grunttozysk.pl. Z tego powodu wielu spośród właścicieli altan usłyszało zarzut wzniesienia obiektu niezgodnego z wymogami prawnymi, które nie były przecież skonkretyzowane i jednoznaczne.

U źródeł kłopotów z altanami leżał po prostu brak definicji tego obiektu w polskim prawodawstwie – nie było go ani w prawie budowlanym ani w ustawie o rodzinnych ogrodach działkowych. Jeśli sprawy trafiały na wokandę odwoływano się do definicji zawartej w słowniku języka polskiego, według której altany to budowle o lekkiej konstrukcji, najczęściej ażurowe, usytuowane w ogrodzie, mające na celu ochronę przed słońcem i deszczem oraz zapewniające miejsce wypoczynku. Zgodnie z takim opisem, każda altana będąca przedmiotem sporu, która miała ściany nie ażurowe, lecz pełne, uznawana była za nielegalnie wzniesioną, a w konsekwencji musiała zostać rozebrana. Spraw działkowców przybywało, natomiast ich wyniki opierały się najczęściej na wnioskach ujętych w orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygnatura akt:  II OSK 1875/12), w których bez pozwolenia na budowę można  wznosić jedynie altany bez litych ścian.

Znowelizowane przepisy rozwiązują problem domków działkowych poprzez wprowadzenie jednoznacznej i powszechnie obowiązującej definicji. Altana jest to wolno stojący budynek rekreacyjno-wypoczynkowy położony na terenie działki w rodzinnym ogrodzie działkowym o powierzchni do 35 mkw. oraz wysokości do 5m, jeśli ma dach stromy, lub do 4 m w przypadku dachu płaskiego. Do zabudowy altany nie wlicza się, co do zasady, tarasu, werandy ani ganku, których powierzchnia nie przekracza 12 mkw. Zgodnie z nowymi przepisami, na terenie ogrodu można usytuować jedynie takie altany, których parametry odpowiadają wyznaczonym w prawie wartościom. Co więcej, jeśli właściciel altany nie jest pewny co do zgodnego z przesłankami charakteru swojego obiektu może zwrócić się do powiatowego inspektora budowlanego z prośbą o wydanie oświadczenia o spełnianiu przez altanę kryteriów dyktowanych przepisami. To także powiatowy inspektor stwierdzi wygaśnięcie wszelkich decyzji nakazujących rozbiórki altan, wydanych przed dniem 30 kwietnia 2015 r. Wszystkie wszczęte postępowania w sprawie samowoli, jeszcze niezwieńczone odpowiednimi decyzjami, zostają tym samym umorzone. 

Saveinvest sp. z o.o.

www.grunttozysk.pl

Działki nad morzem_Altany działkowe nie doczekają się rozbiórek zdjęcie1
Wartościowe informacje na Twojego maila:
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go!

Czy wiesz, że 65% Polaków uważa, że najlepszym zabezpieczeniem na
emeryturę jest posiadanie nieruchomości? »

Szukasz najlepszej działki? Bezpłatna pomoc specjalisty

Zadzwoń 500 210 600, lub wypełnij formularz - oddzwonimy do Ciebie!

Po zapoznaniu się z obowiązkiem informacyjnym zawierającym zasady i cele przetwarzania danych przez Saveinvest sp. z o.o.
Informacja o administratorze

Nasi Partnerzy:

Działka nad Morzem | Inwestowanie w nieruchomości | Mielno Molo
informacja o cookies