Jesteś na archiwalnej wersji serwisu.
Zapraszamy na nową stronę www.saveinvest.pl

Poradniki

Planowanie zakupu nieruchomości i jego realizacja od zawsze wiązała się z licznymi
niewiadomymi i kruczkami prawnymi.
Wychodząc naprzeciw tym pytaniom, postanowiliśmy uruchomić cykl poradników
w których opiszemy wiele aspektów związanych z nieruchomościami.

Zarabianie na nieruchomościach – czy to wciąż ma sens?

W ostatnim czasie notujemy znaczące zmiany na rynku nieruchomości. Powodem takiego stanu rzeczy jest panująca epidemia koronawirusa oraz sytuacja gospodarcza. Czy inwestowanie w nieruchomości nadal się opłaca? Czy najem wciąż daje regularny i stały zysk? Na te pytania odpowiada Bartłomiej Kuźniar – Koordynator Projektów Inwestycyjnych – portal www.saveinvest.pl.

Czy ceny najmu spadają?

Statystyki pokazują, że ceny najmu nieruchomości w Polsce znacząco spadły. Czy to chwilowa sytuacja? A może statystyki kłamią? Prawdą jest, że ceny najmu w naszym kraju kształtowane są dzisiaj przez pandemię koronawirusa. Wielu wynajmujących postanowiło "pójść na rękę" swoim najemcom i zdecydować się na obniżkę ceny najmu. Najczęściej jednak jest to chwilowy układ – umowa pomiędzy stronami. Kiedy tylko najemca stanie na nogi, a pandemia minie ceny wrócą do standardowego, pierwotnego poziomu. Na takie rozwiązanie decydują się przy tym nie tylko właściciele nieruchomości, przeznaczonych na biura, sklepy i lokale gastronomiczne. Obniżkę czynszu oferują również właściciele nieruchomości, których najemcy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej. W efekcie kryzysu gospodarczego i pandemii stracili bowiem na przykład pracę.

Obecna sytuacja zniekształca statystyki

Należy zatem podkreślić, że obniżki cen najmu w większości przypadków są tylko chwilowym rozwiązaniem. Z tego powodu zniekształcają wszelkie statystyki. Oczywiście Polacy w ciągu ostatnich lat znacząco się bogacili. Więcej osób było stać na zakup mieszkania. Im większa podaż na rynku tym z kolei niższe ceny najmu. Trzeba jednak podkreślić, że wahania w tym zakresie nie są aż tak duże. Większość wynajmujących notuje dokładnie taki sam zysk na przestrzeni ostatnich kilku lat. "Osoby, które zdecydowały się na zakup działek rekreacyjnych i apartamentów na wynajem w atrakcyjnych turystycznie miejscach zarabiają nawet więcej niż jeszcze kilka lat temu" – zauważa Bartłomiej Kuźniar – Koordynator Projektów Inwestycyjnych w firmie Saveinvest Sp. z o.o.

Nie wszyscy otrzymają kredyt

Z inwestycją w nieruchomości należy się jednak spieszyć. W bankach coraz trudniej uzyskać bowiem kredyt hipoteczny. Poza tym w najbliższym czasie grozi nam inflacja i znaczący spadek wartości pieniądza. Od marca tego roku Rada Polityki Pieniężnej trzykrotnie dokonała obniżki stóp procentowych. W konsekwencji oprocentowanie kredytów hipotecznych znacząco spadło. To oznacza, że banki zarabiają mniej i przez to szukają nowych oszczędności i źródeł dochodu. Oczywiście swoje straty przerzucą na klientów. W efekcie kredyty obarczone będą dodatkowymi opłatami. Dla odpowiedniego zabezpieczenia się banki będą też wymagały dodatkowych dokumentów, zaświadczeń i lepszej zdolności kredytowej. To z kolei przełoży się na możliwości inwestycyjne Polaków. Skoro kredyt stanie się luksusem to i mniej osób będzie mogło kupić nieruchomość.

Alternatywa dla inwestujących w nieruchomości

Oczywiście kredyt hipoteczny nie jest jedynym sposobem na sfinansowanie zakupu nieruchomości. Polacy będą szukali w tym zakresie korzystnej alternatywy. Z pomocą z pewnością przyjdą deweloperzy. Już dzisiaj niektórzy z nich oferują dopłaty do poszczególnych rat kredytowych albo sprzedaż ratalną nieruchomości z pominięciem banku. Ta druga opcja występuje chociażby w odniesieniu do gruntów – działek rekreacyjnych i budowlanych. "Nasza firma już dawno odkryła, że sprzedaż ratalna oferuje wiele korzyści. Zyskujemy na tym my, jako sprzedający, a także nasi klienci. Wartość ich gruntu nieustannie bowiem rośnie." - zaznacza Bartłomiej Kuźniar – Koordynator Projektów Inwestycyjnych w firmie Saveinvest Sp. z o.o.

 

Bartłomiej Kuźniar

Koordynator Projektów Inwestycyjnych | Saveinvest Sp. z o.o.

www.saveinvest.pl

Saveinvest sp. z o.o.

www.grunttozysk.pl

Wartościowe informacje na Twojego maila:
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go!

Czy wiesz, że 65% Polaków uważa, że najlepszym zabezpieczeniem na
emeryturę jest posiadanie nieruchomości? »

Szukasz najlepszej działki? Bezpłatna pomoc specjalisty

Zadzwoń 500 210 600, lub wypełnij formularz - oddzwonimy do Ciebie!

Po zapoznaniu się z obowiązkiem informacyjnym zawierającym zasady i cele przetwarzania danych przez Saveinvest sp. z o.o.
Informacja o administratorze

Nasi Partnerzy:

Działka nad Morzem | Inwestowanie w nieruchomości | Mielno Molo
informacja o cookies