Poradniki

Planowanie zakupu nieruchomości i jego realizacja od zawsze wiązała się z licznymi
niewiadomymi i kruczkami prawnymi.
Wychodząc naprzeciw tym pytaniom, postanowiliśmy uruchomić cykl poradników
w których opiszemy wiele aspektów związanych z nieruchomościami.

Rewolucja w branży nieruchomości – czego dzisiaj szukają Polacy?

Epidemia koronawirusa wywróciła rynek nieruchomości do góry nogami. Zmieniły się zarówno potrzeby, jak i możliwości Polaków. Dodatkowo sprawę komplikują kolejne obniżenia stóp procentowych. Jakich gruntów, działek i mieszkań dzisiaj poszukujemy? Na to pytanie odpowiada Bartosz Antos – Dyrektor ds. Nieruchomości w firmie Saveinvest Sp. z o.o. - portal www.dzialkanadmorzem.pl.

Metraż mieszkania – trendy na rynku

W ostatnich latach największym popytem cieszyły się kawalerki oraz mieszkania dwupokojowe. Ten trend wpłynął nawet na sposób budowania nieruchomości. Szczególnie w dużych miastach można było zauważyć tendencję do zmniejszania metrażu. Na przykład powstawały inwestycje, które oferowały jedynie mikroskopijne, kilkunastometrowe mieszkania. W większości przedsięwzięć dominowały natomiast niewielkie dwupokojowe apartamenty i kawalerki. Szukając dużego i przestronnego mieszkania w centrum Warszawy, Poznania lub Krakowa, można się bardzo rozczarować. Najczęściej bowiem w ramach jednej większej inwestycji mieszkaniowej dostępne jest tylko jedno, najwyżej dwa mieszkania o powierzchni przekraczającej 100 metrów kwadratowych.

Co zmienił koronawirus?

Epidemia koronawirusa zrewidowała jednak potrzeby Polaków. Okazało się nagle, że kilkunastometrowa kawalerka nie jest dla nas wystarczającą przestrzenią. W momencie, w którym zostaliśmy zmuszeni do tego, by zostać w domu i spędzać tam większość naszego czasu, ograniczona przestrzeń zaczęła nam doskwierać. Nagle Polacy odkryli zatem, że dobrze jest mieć w mieszkaniu dodatkową przestrzeń do pracy, a wszystkie sfery życia codziennego powinny być od siebie oddzielone. Sypialnia powinna być osobnym pomieszczeniem, a nie jednocześnie salonem i jadalnią. Poczucie ograniczonej przestrzeni doskwiera dzisiaj w szczególności parom lub rodzinom, mieszkającym w dwóch lub trzech pokojach. "Te potrzeby Polaków od razu znalazły swoje odbicie na rynku nieruchomości" - zaznacza Bartosz Antos. Być może w przyszłości wpłynie to również na podaż, a deweloperzy zaczną oferować zdecydowanie większe przestrzenie.

Czego dzisiaj szukają Polacy?

Przyglądając się zatem rynkowi nieruchomości można zauważyć zwiększone zainteresowanie większym metrażem, a także gruntami budowlanymi i rekreacyjnymi. Ci, których nie stać na duże mieszkanie w centrum miasta, a zatem nie mają pod ręką miliona złotych powiększają swoją życiową przestrzeń poprzez zakup gruntu. Taką działkę można wykorzystać dla siebie jako miejsce, w którym można odetchnąć i odpocząć albo odizolować się od innych ludzi. Z drugiej strony natomiast grunty mogą stanowić doskonałe miejsce pod rozmaite przedsięwzięcia. Atrakcyjne turystycznie miejsca przyciągną osoby, które chętnie wynajmą apartament i spędzą tam wakacje. Taki najem zapewni natomiast zdecydowanie większy zysk niż jakakolwiek lokata. Szczególnie teraz, kiedy Rada Polityki Pieniężnej obniża stopy procentowe.

Zakup na nowych zasadach
Spadek stóp procentowych przekłada się na straty po stronie banków. Te z kolei, aby finansowo "wyjść na swoje" przerzucają je na klientów. W jaki sposób? Kredyty hipoteczne obarczane są dodatkowymi opłatami i prowizjami, a wymogi banków rosną. "Ma to jednak pewien pozytywny skutek. Polacy zaczęli bowiem szukać alternatywnych rozwiązań. Niektórzy deweloperzy oferują na przykład sprzedaż ratalną działek. W ten sposób można pominąć pertraktacje z bankami, a jednocześnie wiele zyskać" – ocenia Bartosz Antos – Dyrektor ds. Nieruchomości w firmie Saveinvest Sp. z o.o.

 

Saveinvest sp. z o.o.

www.grunttozysk.pl

Wartościowe informacje na Twojego maila:
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go!

Czy wiesz, że 65% Polaków uważa, że najlepszym zabezpieczeniem na
emeryturę jest posiadanie nieruchomości? »

Szukasz najlepszej działki? Bezpłatna pomoc specjalisty

Zadzwoń 500 210 600, lub wypełnij formularz - oddzwonimy do Ciebie!

Po zapoznaniu się z obowiązkiem informacyjnym zawierającym zasady i cele przetwarzania danych przez Saveinvest sp. z o.o.
Informacja o administratorze

Nasi Partnerzy:

Działka nad Morzem | Inwestowanie w nieruchomości | Mielno Molo
informacja o cookies