Poradniki

Planowanie zakupu nieruchomości i jego realizacja od zawsze wiązała się z licznymi
niewiadomymi i kruczkami prawnymi.
Wychodząc naprzeciw tym pytaniom, postanowiliśmy uruchomić cykl poradników
w których opiszemy wiele aspektów związanych z nieruchomościami.

Inwestycje w nieruchomości – co opłaca się najbardziej?

Inwestorzy dobrze wiedzą, że lokowanie kapitału na lokatach bankowych jest mało opłacalne – pozwalają one co prawda uchronić oszczędności przed inflacją, ale niestety, w ich przypadku nie możemy liczyć na wysoki zysk. Z kolei np. gra na giełdzie niesie ze sobą spore ryzyko. Dlatego właśnie inwestowanie w nieruchomości stale zyskuje na popularności. Wybór jakiego typu nieruchomości może się najbardziej opłacić?

Mieszkanie

Mieszkania bardzo często kupowane są w celu późniejszego ich wynajęcia. Na taką inwestycję trzeba przeznaczyć ok. 200 tys. zł i można liczyć na przychody w skali 5-7% wartości danej nieruchomości w skali roku oraz na wzrost wartości samego mieszkania wynoszący 1-2% ponad inflację w skali roku. Inwestując w ten sposób, należy jednak liczyć się z ryzykiem związanym z ograniczoną płynnością inwestycji (istnieje ryzyko trudności znalezienia najemcy), czy też możliwością spadku wartości nieruchomości z powodu np. uszkodzenia mieszkania przez wynajmującego.

Lokal użytkowy

W przypadku wynajmowania lokali użytkowych można osiągnąć wyższy zysk, sięgający 8% wartości nieruchomości. Jednak na ten typ inwestycji mogą pozwolić sobie jedynie nieliczni – zakup lokalu użytkowego to koszt rzędu nawet miliona złotych. Lokowanie kapitału w ten sposób ma także inne wady związane z możliwymi trudnościami w znalezieniu najemcy na rynku lokalnym oraz z ryzykiem niewypłacalności wynajmującego.

Działka rolna

Biorąc pod uwagę inwestowanie w ziemię rolną, nie sposób nie wspomnieć o wysokim zysku z ulokowanego w ten sposób kapitału. Warto przytoczyć w tym miejscu wartość średniorocznej stopy zwrotu za okres od końca 2004r., która wynosi aż ok. 18%. Na korzyść inwestowania w grunty rolne przemawia nie tylko stały wzrost cen ziemi, ale także zniesienie ograniczeń możliwości nabywania gruntów rolnych przez cudzoziemców w 2016 roku. Kolejnym atutem jest znaczny wzrost wartości działki po przekształceniu jej na budowlaną. Oczywiście, także ten typ inwestycji jest związany z ryzykiem. Istnieje niebezpieczeństwo, że z różnych przyczyn wartość nieruchomości spadnie, kłopotliwe może być także ograniczenie Wspólnej Polityki Rolnej. Na szczęście, istnieją sposoby pozwalające znacznie zniwelować ryzyko związane z inwestowaniem w ziemię rolną. Warto pamiętać, że przy tego rodzaju inwestycji, czynnikiem determinującym osiągnięcie wysokiego zysku - jest dobór odpowiedniej działki. Nie jest to zadanie łatwe, zwłaszcza dla osoby, która nie posiada wiedzy i doświadczenia w tym zakresie. Dlatego osoby, które nie miały wcześniej do czynienia z inwestowaniem w ziemię, powinny skorzystać z pomocy specjalistów, którzy takie procesy przeprowadzają „na co dzień”. Współpraca z firmą, która dokonała już selekcji odpowiednich działek, znacznie zwiększa bezpieczeństwo inwestycji i zapewnia dużą wygodę inwestorowi. Znalezienie odpowiedniej nieruchomości wymaga bowiem poświęcenia dużej ilości czasu na jej poszukiwanie i weryfikację. Specjaliści mogą natomiast nie tylko wyszukać i polecić atrakcyjne działki, ale także ocenić ryzyko inwestycyjne, sprawdzić stan prawny działki oraz szybko i skutecznie załatwić formalności związane z przekształceniem czy uzbrojeniem. W przypadku chęci sprzedaży ziemi pomogą także w znalezieniu ostatecznego nabywcy. W świetle powyższych danych, biorących pod uwagę możliwy do osiągnięcia zysk i ryzyko związane z inwestycji, lokowanie kapitału w ziemi rolnej wydaje się być na dzień dzisiejszy najbardziej opłacalną formą inwestowania cechującą się stabilnym wzrostem i wysokim bezpieczeństwem.

Zatem co wybrać?

W świetle powyższych danych, biorących pod uwagę możliwy do osiągnięcia zysk i ryzyko związane z inwestycji, lokowanie kapitału w ziemi rolnej wydaje się być na dzień dzisiejszy najbardziej opłacalną formą inwestowania cechującą się stabilnym wzrostem i wysokim bezpieczeństwem.

Wartościowe informacje na Twojego maila:
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go!

Czy wiesz, że 65% Polaków uważa, że najlepszym zabezpieczeniem na
emeryturę jest posiadanie nieruchomości? »

Szukasz najlepszej działki? Bezpłatna pomoc specjalisty

Zadzwoń 500 210 600, lub wypełnij formularz - oddzwonimy do Ciebie!

Po zapoznaniu się z obowiązkiem informacyjnym zawierającym zasady i cele przetwarzania danych przez Saveinvest sp. z o.o.
Informacja o administratorze

Nasi Partnerzy:

Działka nad Morzem | Inwestowanie w nieruchomości | Mielno Molo
informacja o cookies