Jesteś na archiwalnej wersji serwisu.
Zapraszamy na nową stronę www.saveinvest.pl

Poradniki

Planowanie zakupu nieruchomości i jego realizacja od zawsze wiązała się z licznymi
niewiadomymi i kruczkami prawnymi.
Wychodząc naprzeciw tym pytaniom, postanowiliśmy uruchomić cykl poradników
w których opiszemy wiele aspektów związanych z nieruchomościami.

Pakiet zmian w prawie budowlanym

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przygotowało kompleksowe zmiany w prawie budowlanym. Pakiet wolnościowy, bo to o nim mowa został już przyjęty przez Stały Komitet Rady Ministrów. Czy będą to dobre zmiany?

Pakiet wolnościowy – jaki jest cel wprowadzanych zmian?

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju wskazuje, że planowane zmiany określają trzy przymiotniki – proobywatelskie, deregulacyjne i wolnościowe. Przygotowany pakiet ma zlikwidować dotychczas istniejące absurdy w polskim prawie budowlanym. Chodzi o to, aby łatwiej było uzyskać pozwolenie na budowę. Z kolei przy błahych kwestiach, takich jak montaż bankomatu lub paczkomatu, obowiązek ten ma całkowicie zniknąć. Celem jest ograniczenie zbędnej biurokracji i nietworzenie dodatkowych wymogów i obostrzeń tam, gdzie nie mają one absolutnie żadnego uzasadnienia. - wyjaśnia Robert Tomaszewski – Prezes Zarządu w firmie Saveinvest Sp. z o.o.

Po pierwsze samowole zostaną zalegalizowane

Pierwszą istotną zmianą jest możliwość zalegalizowania samowoli budowlanych. Rzecz w tym, aby stare budynki, którymi przez ostatnie 20 lat nie interesowały się żadne organy administracji, można było zalegalizować. Wreszcie zauważono bowiem, że walka z takim procederem nie ma najmniejszego sensu. Z kolei legalizacja takich konstrukcji może zapewnić dodatkowe wpływy do budżetu. Właściciele będą bowiem musieli chociażby płacić wyższy podatek od nieruchomości. Niewątpliwie jest to pozytywne zjawisko. Wielu właścicieli nieruchomości od dawna borykali się z problemem nieujawnionych w żadnych ewidencjach budynków i przybudówek. Dzięki nowym przepisom będą wreszcie mogli "wyprostować" swoje sprawy.

Po drugie rozwiązania dla "Czystego Powietrza"

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju miało też na uwadze, że istniejący, rządowy program "Czyste Powietrze" wymaga dodatkowych regulacji. Nowe przepisy mają między innymi promować podłączanie wszystkich nowych inwestycji do sieci ciepłowniczej. Temu zagadnieniu zostaną dedykowane normy, które staną się częścią ustawy z 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne. Przewidziano też kary za każdy dzień zwłoki przedsiębiorcy, zarządzającego sieciami technicznymi, jeżeli będzie opóźniał wydanie warunków przyłączenia do tych sieci. Dodatkowo wprowadzony zostanie zakaz pobierania przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne opłaty za wydanie warunków technicznych przyłączenia do sieci. - zaznacza Robert Tomaszewski.

Po trzecie mniej dokumentów i wymagań

Poza tym pakiet zmian w prawie budowlanym zakłada ułatwienie życia inwestorom i osobom, podejmującym się budowy domu. Na etapie składania wniosku o wydanie pozwolenia na budowę, a także zgłoszenia prowadzenia określonych prac, będzie mniej formalności. Cały proces zostanie nie tylko nieco okrojony, ale również zmniejszona zostanie liczba koniecznych dokumentów. W zasadzie pozwolenie na budowę będzie można uzyskać wyłącznie na podstawie części obecnego projektu budowlanego. Dodatkowo nie trzeba będzie dołączać miliona egzemplarzy. Zamiast 4 liczba ta zostanie zredukowana do 3. No i oczywiście znikną pewne, funkcjonujące obecnie absurdy. Przykładem takiej sytuacji jest konieczność uzyskiwania pozwolenia na budowę biletomatów, paczkomatów i tym podobnych.

Po czwarte większy nacisk na bezpieczeństwo pożarowe

Tragedia w jednym z koszalińskich escape roomów zmusiła też ustawodawcę do opracowania zmian, które pomogą wykluczyć takie sytuacje. Na bazie zmian w prawie budowlanym wzmocnione zostaną zatem kwestie bezpieczeństwa użytkowania budynków. Szczególny nacisk zostanie przy tym położony na bezpieczeństwo pożarowe. - wskazuje Robert Tomaszewski.

Zmian będzie znacznie więcej

Wskazane wyżej zmiany to tylko przykłady planowanych modyfikacji. Pakiet wolnościowy przewiduje znacznie więcej. Nie wiadomo jednak kiedy nowe przepisy wejdą w życie. Na razie czekają je jeszcze kolejne etapy prac legislacyjnych. - wyjaśnia Robert Tomaszewski – Prezes Zarządu w firmie Saveinvest Sp. z o.o.

 

Saveinvest sp. z o.o.

www.grunttozysk.pl

Wartościowe informacje na Twojego maila:
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go!

Czy wiesz, że 65% Polaków uważa, że najlepszym zabezpieczeniem na
emeryturę jest posiadanie nieruchomości? »

Szukasz najlepszej działki? Bezpłatna pomoc specjalisty

Zadzwoń 500 210 600, lub wypełnij formularz - oddzwonimy do Ciebie!

Po zapoznaniu się z obowiązkiem informacyjnym zawierającym zasady i cele przetwarzania danych przez Saveinvest sp. z o.o.
Informacja o administratorze

Nasi Partnerzy:

Działka nad Morzem | Inwestowanie w nieruchomości | Mielno Molo
informacja o cookies