Poradniki

Planowanie zakupu nieruchomości i jego realizacja od zawsze wiązała się z licznymi
niewiadomymi i kruczkami prawnymi.
Wychodząc naprzeciw tym pytaniom, postanowiliśmy uruchomić cykl poradników
w których opiszemy wiele aspektów związanych z nieruchomościami.

Jak sprzedać samochód po leasingu bez podatku?

Jak opodatkowana będzie sprzedaż samochodu po leasingu? Ile odczekać z transakcją, by była ona zwolniona z PIT?

Sprzedaż wykupionego samochodu firmowego po leasingu nie zostanie obciążona koniecznością uiszczenia podatku – ale tylko, jeśli transakcja jego zbycia nastąpi po upływie szczęściu miesięcy. Tak rozstrzygnął Minister Finansów (interpretacja nr DD9.8220.2.56.2016.KZU) w opozycji do wielu niekorzystnych dla przedsiębiorców interpretacji izb skarbowych. 

Do chwili obecnej fiskus zostawiał przedsiębiorcom korzystającym z leasingowanych aut dwie opcje. Pierwszą z nich była konieczność opodatkowania sprzedaży, druga pozwalała natomiast zrezygnować z tego obowiązku, ale dopiero po upływie sześciu lat. Wspomniany okres czasu liczony był co do zasady od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu wycofania samochodu z firmy.

 Na skutek zmian wytycznych sprzedaż samochodu bez konieczności odprowadzenia PIT może nastąpić już po pół roku. Warto mieć jednak na uwadze, że opisywane tu rozwiązanie może zostać zastosowane wyłącznie w sytuacji, gdy wykupiony samochód zostanie od razu przeznaczony na potrzeby osobiste – informuje Bartosz Antos z portalu www.grunttozysk.pl. Oznacza to, że nie może zostać wprowadzony do firmowego majątku – jeśli zostanie wprowadzony przychód ze sprzedaży koniecznie trzeba będzie rozliczyć w ramach działalności gospodarczej. Analogicznie będzie w sytuacji, gdy zakupiony samochód nie został leasingowany, a nabyty na własność jako firmowy środek trwały.

Podobne stanowisko reprezentowane jest także w orzecznictwach sądowych - dla przykładu wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 23 lutego 2015 roku, sygnatura akt: I SA/Gl 1028/14. Sąd podkreślił, że skoro wykupiony po zakończeniu umowy leasingowej samochód nie był wykorzystywany w firmie oraz nie został zaliczony w poczet składników jej majątku, to kwota, jaka uzyskana została z jego sprzedaży nie może stanowić przychodu z prowadzenia działalności gospodarczej. Należy natomiast rozpatrywać ją w kontekście przychodu z odpłatnego zbycia rzeczy, czyli w świetle art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o PIT. Takie definiowanie kwoty uzyskanej z tytułu sprzedaży sprawia, że nie dochodzi do powstania obowiązku podatkowego, w sytuacji, gdy samochód zostanie sprzedany po upływie sześciu miesięcy (liczonych od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie pojazdu).

 

 

 Bartosz Antos

Wiceprezes Saveinvest

www.saveinvest.plwww.dzialkanadmorzem.pl

Saveinvest sp. z o.o.

www.grunttozysk.pl

Działki nad morzem_Jak sprzedać samochód po leasingu bez podatku? zdjęcie1
Wartościowe informacje na Twojego maila:
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go!

Czy wiesz, że 65% Polaków uważa, że najlepszym zabezpieczeniem na
emeryturę jest posiadanie nieruchomości? »

Szukasz najlepszej działki? Bezpłatna pomoc specjalisty

Zadzwoń 500 210 600, lub wypełnij formularz - oddzwonimy do Ciebie!

Po zapoznaniu się z obowiązkiem informacyjnym zawierającym zasady i cele przetwarzania danych przez Saveinvest sp. z o.o.
Informacja o administratorze

Nasi Partnerzy:

Działka nad Morzem | Inwestowanie w nieruchomości | Mielno Molo
informacja o cookies