Jesteś na archiwalnej wersji serwisu.
Zapraszamy na nową stronę www.saveinvest.pl

Poradniki

Planowanie zakupu nieruchomości i jego realizacja od zawsze wiązała się z licznymi
niewiadomymi i kruczkami prawnymi.
Wychodząc naprzeciw tym pytaniom, postanowiliśmy uruchomić cykl poradników
w których opiszemy wiele aspektów związanych z nieruchomościami.

Zmiany w warunkach zabudowy – co oznaczają w praktyce dla inwestorów? Część pierwsza

Jakie zmiany w zakresie wydawania decyzji o warunkach zabudowy wprowadzi nowa „ustawa inwestycyjna”?  Co to w praktyce oznaczać będzie dla inwestorów? 

 

Warunki zabudowy kiedyś

 

Warunki zmiany sposobu zagospodarowania terenu poprzez budowę obiektu budowlanego lub też wykonanie na danym terenie innych robót budowlanych określane są w decyzji ustalającej warunki zabudowy i zagospodarowania terenu – informuje Robert Tomaszewski z portalu www.dzialkanadmorzem.pl. Na chwilę obecną, co do zasady, wydawana jest tylko dla obszarów, na których nie został uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Nadrzędnym celem takiej decyzji jest ustalenie, czy dane zamierzenie budowlane na danym obszarze nie naruszy ładu przestrzennego. Warunki zabudowy mogą regulować w konsekwencji wszystkie elementy, które zostaną uznane za istotne z punktu widzenia zarówno urbanistyki, jak również i estetyki.

 

Proponowane zmiany

 

Przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z uproszczeniem procesu inwestycyjno-budowalnego szykuje dla inwestorów wiele poważnych zmian – warto zatem przygotować się na nowe, często niezbyt korzystne regulacje prawne.

 

Projektowane zmiany, nazywane po prostu „ustawą inwestycyjną” mają przygotować na wprowadzenie kodeksu urbanistyczno-budowlanego. Jednym z najbardziej radyklanych rozwiązań są nowe zasady wydawania decyzji o warunkach zabudowy – mówi Robert Tomaszewski z portalu www.dzialkanadmorzem.pl. Na chwilę obecną szacuje się, że na podstawie tej decyzji realizowanych jest blisko połowa inwestycji budowlanych. Zmiany dotyczące decyzji administracyjnej o tak szerokim zasięgu będą więc niezwykle dotkliwe i odczuwalne. Na co powinni zatem przygotować się inwestorzy?  

 

Obszar zabudowany

 

Zgodnie z zaproponowanymi przez resort zmianami decyzja o warunkach zabudowy będzie wydawana jedynie dla obszaru zabudowanego, który określony zostanie w drodze uchwały przez radę gminy. Obligatoryjnie, będzie on ograniczony do faktycznie zagospodarowanych terenów. A zatem w praktyce, we wspomnianej uchwale rada gminy będzie mogła jedynie potwierdzić, jaki obszar gminy jest faktycznie zabudowany. Nie będzie posiadać jednak uprawnień, by sama przeznaczać wybrane tereny pod zabudowę.

 

W sytuacji, gdy dla danych obszarów nie został uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, to zrealizowanie inwestycji poza obszarem zabudowanym będzie uzależnione od tego, czy takie przedsięwzięcie ujęte zostało w katalogu działań niewymagających uzyskania decyzji o warunkach zabudowy – informuje Robert Tomaszewski z portalu www.dzialkanadmorzem.pl. Mowa tu m.in. o remoncie, przebudowie niezmieniającej funkcji obiektu czy zmianie w istniejącej zabudowie zagrodowej. Warto pamiętać, że nowe prawo nakłada obowiązek uzyskiwania warunków zabudowy dla każdej zmiany zagospodarowania terenu na obszarze zabudowanym, która polegać będzie na wykonywaniu robót budowlanych wymagających pozwolenia na budowę.

 

W kolejnej części artykułu: co nowe przepisy zmienią w kwestii uzyskiwania pozwoleń na budowę? O jakich terminach powinien pamiętać każdy inwestor w związku z wejściem  życie nowej ustawy?

 

Saveinvest Sp. z o.o.

www.grunttozysk.pl

Działki nad morzem_Zmiany w warunkach zabudowy – co oznaczają w praktyce dla inwestorów? Część pierwsza  zdjęcie1
Wartościowe informacje na Twojego maila:
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go!

Czy wiesz, że 65% Polaków uważa, że najlepszym zabezpieczeniem na
emeryturę jest posiadanie nieruchomości? »

Szukasz najlepszej działki? Bezpłatna pomoc specjalisty

Zadzwoń 500 210 600, lub wypełnij formularz - oddzwonimy do Ciebie!

Po zapoznaniu się z obowiązkiem informacyjnym zawierającym zasady i cele przetwarzania danych przez Saveinvest sp. z o.o.
Informacja o administratorze

Nasi Partnerzy:

Działka nad Morzem | Inwestowanie w nieruchomości | Mielno Molo
informacja o cookies