Jesteś na archiwalnej wersji serwisu.
Zapraszamy na nową stronę www.saveinvest.pl

Poradniki

Planowanie zakupu nieruchomości i jego realizacja od zawsze wiązała się z licznymi
niewiadomymi i kruczkami prawnymi.
Wychodząc naprzeciw tym pytaniom, postanowiliśmy uruchomić cykl poradników
w których opiszemy wiele aspektów związanych z nieruchomościami.

Jakie nakłady obniżą opłatę roczną za użytkowanie wieczyste?

Jakie nakłady poczynione przez użytkownika wieczystego wpłyną na obniżenie należnej właścicielowi opłaty rocznej?

 

Użytkownik wieczysty gruntu zobowiązany jest do uiszczania wobec właściciela nieruchomości świadczenia pieniężnego czyli opłaty rocznej, która zgodnie z prawem musi być sukcesywnie aktualizowana – informuje Bartosz Antos z portalu www.dzialkanadmorzem.pl. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym użytkownik wieczysty może doprowadzić do znacznego zmniejszenia takiej opłaty. Możliwość taka przewidziana została w art. 77 ust. 4 o gospodarce nieruchomościami. Czytamy tak, że w przypadku aktualizacji opłaty rocznej na poczet różnicy między opłatą dotychczasową a zaktualizowaną, a więc tej wyższej, zalicza się wartość nakładów użytkownika wieczystego na budowę urządzeń infrastruktury technicznej, ale też  nakłady konieczne ze względu na cechy techniczno-użytkowe gruntu, o ile powodują wzrost wartość nieruchomości gruntowej.

 

Co ten zapis oznacza w praktyce? Opłata roczna liczona jest od wartości danej nieruchomości – dlatego wraz z wzrostem na wartości danej nieruchomości wzrasta należna opłata z tytułu użytkowania wieczystego. Rozliczne jest to według następującego schematu. Opłata roczna wnoszona jest przez użytkownika w dotychczasowej wysokości – wraz z oświadczeniem o zachowaniu nakładów na poczet podwyższonej opłaty. Co istotne musi jednocześnie przedstawić dowody poniesionych wydatków – podkreśla Bartosz Antos z portalu www.dzialkanadmorzem.pl. W sytuacji, gdy nakłady będą wyższe od podwyższenia opłaty, to nadwyżka powinna zostać zarachowana na następne lata, bez uwzględniania amortyzacji. Należy także pamiętać, że właściciel może zakwestionować przedstawione przez użytkownika dowody poniesionych nakładów, przede wszystkim zasadność ich poniesienia i wysokość kosztów. Jeśli sprawa trafi na drogę sądową może zażądać zapłaty brakującej części opłaty rocznej. Rozstrzyganie większości sporów oscyluje wokół zawartego w zacytowanym powyżej przepisie prawnym przesłance o dokonaniu nakładów koniecznych do prawidłowego korzystania z nieruchomości w sposób zgodny z jej przeznaczeniem. Gdy wartość nakładów zostanie wyczerpana właściciel zacznie pobierać wyższą opłatę za swoją nieruchomość.  

Saveinvest Sp. z o.o.

www.grunttozysk.pl

Wartościowe informacje na Twojego maila:
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go!

Czy wiesz, że 65% Polaków uważa, że najlepszym zabezpieczeniem na
emeryturę jest posiadanie nieruchomości? »

Szukasz najlepszej działki? Bezpłatna pomoc specjalisty

Zadzwoń 500 210 600, lub wypełnij formularz - oddzwonimy do Ciebie!

Po zapoznaniu się z obowiązkiem informacyjnym zawierającym zasady i cele przetwarzania danych przez Saveinvest sp. z o.o.
Informacja o administratorze

Nasi Partnerzy:

Działka nad Morzem | Inwestowanie w nieruchomości | Mielno Molo
informacja o cookies