Jesteś na archiwalnej wersji serwisu.
Zapraszamy na nową stronę www.saveinvest.pl

Poradniki

Planowanie zakupu nieruchomości i jego realizacja od zawsze wiązała się z licznymi
niewiadomymi i kruczkami prawnymi.
Wychodząc naprzeciw tym pytaniom, postanowiliśmy uruchomić cykl poradników
w których opiszemy wiele aspektów związanych z nieruchomościami.

Wszystko, co inwestor powinien wiedzieć o decyzji środowiskowej. Część trzecia

W poprzedniej części poradnika omawiającego zagadnienia dotyczące decyzji środowiskowej poruszone zostały kwestie związane z postępowaniem administracyjnym – formalności, jakich musi dopełnić inwestor oraz dokumenty, jakie zobowiązany jest przedłożyć organowi.

Decyzja środowiskowa jest wiążąca przy wydawaniu pozwolenia na budowę

Warto zatrzymać się na dłużej przy poruszonej w poprzedniej części poradnika kwestii, a mianowicie faktu, że decyzja środowiskowa jest wiążąca dla organów przy wydawaniu innych decyzji admiracyjnych. Co do zasady przed wydaniem pozwolenia na budowę organ przyjmujący wniosek zobowiązany jest do weryfikacji, pod katem zgodności z prawem, przyjętych w projekcie budowlanym rozwiązań. Oznacza to, że projekt musi być zgodny przykładowo z rozwiązaniami zaakceptowanymi w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach  – wyjaśnia Bartosz Antos z portalu www.dzialkanadmorzem.pl. Jeśli organ stwierdzi naruszenie przepisów może wezwać inwestora do usunięcia tych nieprawidłowości w ściśle określonym terminie. Jeśli po upływie wyznaczonego terminu inwestor nie doprowadzi do usunięcia wadliwych ustaleń zostanie wydana odmowna decyzja co do zatwierdzenia projektu i udzielenia pozwolenia na budowę. Z kolei, gdy projekt będzie całkowicie zgodny z ustaleniami zawartymi w decyzji środowiskowej – nie można podważyć jego zapisów, zgodnie ze wspomnianą powyżej zasadą, która wiąże decyzje środowiskową z pozwoleniem na budowę. Oznacza to, iż decyzja środowiskowa ma charakter rozstrzygnięcia wstępnego wobec pozwolenia na budowę, determinuje jego treść oraz sprawia, że nie ma podstaw prawnych, by w toku postępowania administracyjnego w sprawie pozwolenia na budowę można było podważyć uzyskaną wcześniej decyzję środowiskową – informuje Bartosz Antos z portalu www.dzialkanadmorzem.pl. Stanowisko takie dominuje w orzecznictwach sądowych, które podkreślają niezwykle istotną funkcję, jaką w procesie inwestycyjnym pełni decyzja środowiskowa - dla przykładu wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 19 kwietnia 2016 r., sygnatura akt: II SA/Łd 530/15. W przywołanej tu sprawie inwestor uzyskał decyzję administracyjną, która zatwierdziła przedłożony przez niego projekt budowlany, czyli otrzymał pozwolenie na budowę elektrowni wiatrowej wraz z innymi niezbędnymi do inwestycji obiektami. Odwołanie od tej decyzji, jakie złożył jeden z właścicieli sąsiedniej nieruchomości, nie dotyczyło jednak stricte pozwolenia na budowę, a właśnie ustaleń zawartych w decyzji środowiskowej, która stanowiła podstawę do jego wydania. W wyroku tym wyraźnie podkreślone zostało, że decyzja środowiskowa wiąże organ wydający pozwolenie na budowę – jeśli następuje zgodność postanowień tej decyzji z dalszymi decyzjami organ nie może w żaden sposób jej podważyć. Podobne stanowisko, które podkreśla kluczową rolę decyzji środowiskowej przy ubieganiu się o pozwolenie na budowę, podzielone zostało m.in. w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 13 grudnia 2012 r., II OSK 1483/11. 

Saveinvest sp. z o.o.

www.grunttozysk.pl

Działki nad morzem_Wszystko, co inwestor powinien wiedzieć o decyzji środowiskowej. Część trzecia zdjęcie1
Wartościowe informacje na Twojego maila:
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go!

Czy wiesz, że 65% Polaków uważa, że najlepszym zabezpieczeniem na
emeryturę jest posiadanie nieruchomości? »

Szukasz najlepszej działki? Bezpłatna pomoc specjalisty

Zadzwoń 500 210 600, lub wypełnij formularz - oddzwonimy do Ciebie!

Po zapoznaniu się z obowiązkiem informacyjnym zawierającym zasady i cele przetwarzania danych przez Saveinvest sp. z o.o.
Informacja o administratorze

Nasi Partnerzy:

Działka nad Morzem | Inwestowanie w nieruchomości | Mielno Molo
informacja o cookies