Poradniki

Planowanie zakupu nieruchomości i jego realizacja od zawsze wiązała się z licznymi
niewiadomymi i kruczkami prawnymi.
Wychodząc naprzeciw tym pytaniom, postanowiliśmy uruchomić cykl poradników
w których opiszemy wiele aspektów związanych z nieruchomościami.

Spłata spadku a PIT

Czy środki uzyskane z tytułu spłaty spadku uznane zostaną przez fiskusa za dochód i podlegać będą opodatkowaniu podatkiem PIT?

Zgodnie z treścią kodeksu cywilnego w sytuacji, gdy spadek przypada kilku osobom, to do momentu zniesienia takiej formy współwłasności lub do dokonania działu spadku spadkobierców uważa się za współwłaścicieli nabytych w drodze schedy rzeczy i praw. Sama natomiast konkretyzacja składników wchodzących w skład masy spadkowej, które przypadać będą poszczególnym spadkobiercom, następuje dopiero po skutecznym dokonaniu działu spadku. Co do zasady dział spadku może nastąpić za odpłatnością (w formie spłaty na rzecz pozostałych współwłaścicieli), lub też nieodpłatnie. W tym pierwszym przypadku powstaje pytanie - kiedy zawarcie umowy o dział spadku nie generuje obowiązku podatkowego PIT?

Zgodnie z wieloma interpretacjami izb skarbowych odpłatny podział spadku nie doprowadzi do powstania obowiązku podatkowego PIT, jeśli spłata nie przekroczy wartości udziału spadkowego. A więc odpłatne zbycie danej rzeczy lub prawa nabytego w schedzie nie może przekroczyć przypadającego pierwotnie udziału, czyli podział spadku nie może prowadzić do wzbogacenia żadnej ze stron.

Jeśli natomiast w drodze dziedziczenia nabyta została nieruchomość warto pamiętać także o art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT, zgodnie z którą sprzedaż nieruchomości zwolniona zostanie z obowiązku podatkowego PIT, jeśli nastąpi ona po upływie pięciu lat od dnia jej nabycia – przypomina Robert Tomaszewski z portalu www.grunttozysk.pl. Jak liczyć wyznaczony przez ustawodawcę okres czasu w przypadku dziedziczenia? Zgodnie z art. 924 oraz art. 925 kodeksu cywilnego spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, a spadkobierca, w optyce prawa, nabywa spadek właśnie z chwilą jego otwarcia. A więc za datę nabycia nieruchomości uznawana jest w takiej sytuacji śmierć spadkodawcy i to od niej musi upłynąć 5 lat, żeby sprzedaż nieruchomości została zwolniona z PIT. 

Saveinvest sp. z o.o.

www.grunttozysk.pl

Działki nad morzem_Spłata spadku a PIT zdjęcie1
Wartościowe informacje na Twojego maila:
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go!

Czy wiesz, że 65% Polaków uważa, że najlepszym zabezpieczeniem na
emeryturę jest posiadanie nieruchomości? »

Szukasz najlepszej działki? Bezpłatna pomoc specjalisty

Zadzwoń 500 210 600, lub wypełnij formularz - oddzwonimy do Ciebie!

Po zapoznaniu się z obowiązkiem informacyjnym zawierającym zasady i cele przetwarzania danych przez Saveinvest sp. z o.o.
Informacja o administratorze

Nasi Partnerzy:

Działka nad Morzem | Inwestowanie w nieruchomości | Mielno Molo
informacja o cookies