Poradniki

Planowanie zakupu nieruchomości i jego realizacja od zawsze wiązała się z licznymi
niewiadomymi i kruczkami prawnymi.
Wychodząc naprzeciw tym pytaniom, postanowiliśmy uruchomić cykl poradników
w których opiszemy wiele aspektów związanych z nieruchomościami.

Proptech, czyli kilka słów o domach przyszłości

Nowe technologie wkraczają praktycznie do każdej dziedziny życia. Fintech na stałe zakorzenił się w świecie finansów. Z kolei branża nieruchomości powoli oswaja się z pojęciem proptech. Czy inteligentne domy to tylko abstrakcyjna wizja przyszłości? Odpowiedzi na to pytanie udziela Robert Tomaszewski – Prezes zarządu w firmie Saveinvest Sp. z o.o., portal www.saveinvest.pl.

Czym jest proptech?

Pojęcie "proptech" powstało z połączenia angielskich słów "property" (nieruchomość) oraz "technology" (technologia). Zjawisko to polega na włączeniu nowoczesnych technologii do świata nieruchomości. Chodzi o stosowanie rozwiązań, które zwiększą funkcjonalność budowanych domów i aranżowanych przestrzeni, ułatwią sprzedaż, najem oraz zarządzanie budynkami, obniżą koszty ich użytkowania, a także zachęcą do inwestowania na tym rynku. Rzecz jasna źródłem proptechu jest Azja. To tam powstało wiele innowacyjnych pomysłów i zalążków później realizowanych projektów. Tam wizja specjalistów zajmujących się proptech'em sięga nie tylko inteligentnych domów, ale również "smart miast".

Proptech w sektorze biurowym

Proptech najbardziej intensywnie rozwija się obecnie w sektorze biurowym. Tam hasła automatyzacji, robotyzacji i sztucznej inteligencji są na porządku dziennym. Smartfon nie dość, że jest podstawowym gadżetem każdego pracownika, to jeszcze służy jako karta wstępu do budynku i mini-centrum sterowania poszczególnymi elementami inteligentnego biura. Dodatkowo dostępne systemy analizowania danych (big data) optymalizują pod wieloma względami miejsce pracy, czyniąc je funkcjonalnymi i tanimi w użytkowaniu. Robert Tomaszewski – Prezes zarządu w firmie Saveinvest Sp. z o.o. wskazuje, że proptech to jeden z najszybciej rozwijających się filarów nieruchomości komercyjnych. Tak naprawdę obecnie żadna duża inwestycja komercyjna nie może odbyć się bez użycia nowoczesnych technologii. Użycie smartfonów i paneli fotowoltaicznych stało się już standardem.

Warszawski Spark – spełnione marzenie o inteligentnym biurowcu

Przykładem wykorzystania proptechu jest powstający w Warszawie kompleks biurowy Spark. Jego budowa ma się zakończyć w 2021 r. Ten imponujący obiekt powstanie w dzielnicy Wola, w okolicach Alei Solidarności, ulicy Okopowej i ulicy Wolskiej. Za realizację tego projektu odpowiedzialna jest natomiast spółka Skanska Property Poland. Kompleks ma się składać z kilku budynków, o łącznej powierzchni 70 tysięcy metrów kwadratowych. Część inwestycji została już oddana do użytku. Inwestorzy budynku chwalą się zastosowaniem autorskiego systemu Connected by Skanska (systemu inteligentnego zarządzania), systemu Dalight Control, Activity Based Parking, wirtualnej recepcji oraz innych, nowoczesnych rozwiązań. - wymienia Robert Tomaszewski – Prezes zarządu w firmie Saveinvest Sp. z o.o., portal www.saveinvest.pl. Prawdziwą wizytówką kompleksu Spark ma się jednak stać zamykający realizację projektu, najwyższy z planowanych budynków – Spark A. Zajmie on powierzchnię 38 tys. metrów kwadratowych.

Proptech – nowoczesne biurowce to tylko początek

Deweloperzy zauważyli popyt na nowoczesne technologie i duże zainteresowanie proptech'em, dlatego chętnie inwestują w kolejne startupy, prezentujące nowe, inteligentne rozwiązania. Niewątpliwie warszawski kompleks Spark ma szansę na "przejęcie pałeczki" w zakresie dyktowania nowych trendów na rynku proptech w Polsce. Z nowymi technologiami mierzy się jednak coraz więcej firm. Być może któregoś dnia standardem staną się inteligentne, sterowane smartfonem, energooszczędne domy. - stwierdza Robert Tomaszewski. Na razie jednak proptech w odniesieniu do nieruchomości niekomercyjnych stanowi ogromną niszę. To raczej technologie stosowane na zachodzie Europy, w Azji oraz w Stanach Zjednoczonych. Poza tym, dopóki nie wejdą do powszechnego użytku, będą niestety zniechęcały wysokimi cenami i trudnością realizacji.

 

Saveinvest Sp. z o.o.

www.grunttozysk.pl

Wartościowe informacje na Twojego maila:
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go!

Czy wiesz, że 65% Polaków uważa, że najlepszym zabezpieczeniem na
emeryturę jest posiadanie nieruchomości? »

Szukasz najlepszej działki? Bezpłatna pomoc specjalisty

Zadzwoń 500 210 600, lub wypełnij formularz - oddzwonimy do Ciebie!

Po zapoznaniu się z obowiązkiem informacyjnym zawierającym zasady i cele przetwarzania danych przez Saveinvest sp. z o.o.
Informacja o administratorze

Nasi Partnerzy:

Działka nad Morzem | Inwestowanie w nieruchomości | Mielno Molo
informacja o cookies