Jesteś na archiwalnej wersji serwisu.
Zapraszamy na nową stronę www.saveinvest.pl

Poradniki

Planowanie zakupu nieruchomości i jego realizacja od zawsze wiązała się z licznymi
niewiadomymi i kruczkami prawnymi.
Wychodząc naprzeciw tym pytaniom, postanowiliśmy uruchomić cykl poradników
w których opiszemy wiele aspektów związanych z nieruchomościami.

Zakup działki – samodzielnie czy z rodziną?

Działki budowlane i rekreacyjne cieszą się coraz większą popularnością. Biorąc jednak pod uwagę rosnące wymogi kredytowe, coraz mniej osób może pozwolić sobie na ich zakup. Czy lepiej dogadać się z bliższą lub dalszą rodziną i wspólnie kupić nieruchomość? A może mimo wszystko szukać sposobu na samodzielne sfinansowanie tej inwestycji? Na te pytania odpowiada Bartłomiej Kuźniar – Koordynator Projektów Inwestycyjnych w firmie Saveinvest Sp. z o.o. - portal www.dzialkanadmorzem.pl.

Koronawirus a popyt na własną działkę nad morzem

Epidemia COVID-19 zrewidowała potrzeby Polaków. Nagle spadło zainteresowanie kawalerkami w centrum miasta. Chętniej stawiamy na domy z ogródkami położone daleko od miejskiego zgiełku. Ci, którzy już posiadają mieszkania w blokach szukają natomiast działek rekreacyjnych albo innych miejsc, w których będą mogli wypocząć i odizolować się od otoczenia. O ogródkach działkowych nawet nie ma co marzyć. Popyt na nie jest bowiem tak duży, że często ich ceny sięgają absurdalnego poziomu. No i należy pamiętać, że ogródek działkowy wiąże się z formą najmu, a nie własności. Dużo lepszym rozwiązaniem są zatem działki rekreacyjne. Najlepiej, by były one położone w atrakcyjnych turystycznie miejscach. Wówczas można skorzystać z nich nie tylko samodzielnie, ale i wynająć na wakacje letnikom – podpowiada Bartłomiej Kuźniar – Koordynator Projektów Inwestycyjnych w firmie Saveinvest Sp. z o.o.

Czy stać nas na zakup nieruchomości?

Wielu Polaków nie podejmuje jednak zdecydowanych działań i rezygnuje z marzeń o posiadaniu własnego azylu – np. działki nad morzem. Boimy się wydatków albo po prostu nie mamy zdolności kredytowej. To bardzo istotne przeszkody. Można je jednak pokonać... i to na wiele sposobów. Z problemami natury finansowej można sobie poradzić – kredyt hipoteczny nie jest jedną możliwością na znalezienie źródła finansowania inwestycji. Wiele osób do swojego przedsięwzięcia związanego z zakupem działki angażuje rodzinę. Jeżeli mamy dobry kontakt ze swoimi bliskimi, to taki wspólny zakup wcale nie będzie złym rozwiązaniem. Jednak, jak mówi powiedzenie – z rodziną wychodzi się dobrze tylko na zdjęciach. Dzisiaj jest dobrze, ale jutro mogą nas poróżnić istotne kwestie.

Jak kupić nieruchomość wspólnie z rodziną?

Jeżeli mimo wszystko zdecydujemy się na ten krok, należy pamiętać o kilku kluczowych kwestiach. Przede wszystkim istotny jest racjonalny wybór nieruchomości. Chodzi o to, by każdy członek rodziny mógł korzystać z niej w takim samym stopniu. Ważna jest lokalizacja, dostępne media, komunikacja, dodatkowe udogodnienia i wiele innych czynników. Jeżeli nieruchomość ma zarabiać, a zatem planowany jest jej wynajem warto też ustalić jego zasady. Poza kwestiami czysto technicznymi, czyli sprzątaniem, podstawowymi naprawami oraz odbieraniem kluczy istotne są też kwestie finansowe. Należy pamiętać, że umowa najmu wiąże się z różnymi obowiązkami podatkowymi – przestrzega Bartłomiej Kuźniar – Koordynator Projektów Inwestycyjnych w firmie Saveinvest Sp. z o.o.

Ile kosztuje niezależność?

Warto jednak podkreślić, że zakup nieruchomości wspólnie z rodziną nie jest jedynym rozwiązaniem. Nawet jeżeli nie posiadamy zdolności kredytowej albo z jakiegoś innego powodu nie jesteśmy wiarygodni dla banków i innych instytucji pożyczkowych to nie jest jeszcze zamknięcie drogi do marzeń. Należy szukać dalej. Na rynku istnieją bowiem bardzo korzystne rozwiązania. Przykładem może być chociażby system sprzedaży ratalnej. Istnieją deweloperzy, którzy oferują wygodne raty, bez sprawdzania zdolności kredytowej i możliwości finansowych. Jedynym zabezpieczeniem jest natomiast sam grunt, którego wartość i tak nieustannie rośnie.

Saveinvest sp. z o.o.

www.grunttozysk.pl

Wartościowe informacje na Twojego maila:
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go!

Czy wiesz, że 65% Polaków uważa, że najlepszym zabezpieczeniem na
emeryturę jest posiadanie nieruchomości? »

Szukasz najlepszej działki? Bezpłatna pomoc specjalisty

Zadzwoń 500 210 600, lub wypełnij formularz - oddzwonimy do Ciebie!

Po zapoznaniu się z obowiązkiem informacyjnym zawierającym zasady i cele przetwarzania danych przez Saveinvest sp. z o.o.
Informacja o administratorze

Nasi Partnerzy:

Działka nad Morzem | Inwestowanie w nieruchomości | Mielno Molo
informacja o cookies