Jesteś na archiwalnej wersji serwisu.
Zapraszamy na nową stronę www.saveinvest.pl

Poradniki

Planowanie zakupu nieruchomości i jego realizacja od zawsze wiązała się z licznymi
niewiadomymi i kruczkami prawnymi.
Wychodząc naprzeciw tym pytaniom, postanowiliśmy uruchomić cykl poradników
w których opiszemy wiele aspektów związanych z nieruchomościami.

Jak urządzić ogród

Po zakończeniu budowy i wprowadzeniu się do nowego domu, przychodzi moment na zagospodarowanie przestrzeni wokół niego. Ogród powinien być dopasowany do elementów architektonicznych oraz do stylu życia jego przyszłych użytkowników.

W ogrodzie swoje miejsce powinien znaleźć każdy z domowników, dlatego warto wspólnie zaplanować, co powinno się w nim znaleźć. Pod uwagę trzeba wziąć wielkość działki, czas jaki można będzie poświecić na pielęgnację roślin i prace porządkowe oraz budżet, który można przeznaczyć na jego urządzenie.

Z projektantem czy bez

W zależności od budżetu założenie ogrodu można zlecić wyspecjalizowanej firmie lub zająć się jego urządzaniem samodzielnie. Rozwiązaniem pośrednim jest zlecenie samego projektu lub tylko zasięgnięcie rady specjalisty. Ceny projektów liczone są zazwyczaj od wielkości działki i skomplikowania projektu, przy tego typu zleceniach trzeba liczyć się z wydatkiem minimum 1000 zł. Kiedy planuje się urządzenie ogrodu własnymi siłami, warto sięgnąć do poradników i magazynów poświęconych tej tematyce, zawarte w nich pomysły mogą być inspirujące a rady pomocne.

Plan działania

Warto dobrze zaplanować konieczne prace. Dobrym rozwiązaniem jest wykonanie rysunków. Na szkicu działki trzeba umieścić najpierw istniejące już zabudowania i inne stałe elementy. Potem trzeba nanieść na szkic planowane elementy ogrodu. Oczywiście urządzanie ogrodu można podzielić na etapy, w ten sposób wydatki nie nadwyrężą domowego budżetu, jednak styl całości powinien być spójny. Tematem do przemyślenia jest styl ogrodu. Powinien być zgodny z gustem właścicieli, ale musi również uwzględniać charakter okolicy, architekturę domu oraz warunki, takie jak kształt czy wielkość działki. Można zdecydować się na jeden styl lub umiejętnie połączyć różne trendy.

Ogród w stylu angielskim nawiązuje do naturalnych ogrodów krajobrazowych. Francuski styl jest typowy dla posiadłości barokowych. Charakterystyczną cechą ogrodów nowoczesnych jest geometria i prostota linii kompozycji. Ogród w stylu śródziemnomorskim to dzikość przyrody oraz różnorodność barw i form. Natomiast celem ogrodu japońskiego jest naśladowanie przyrody. W dużych ogrodach dobrze prezentują się nawet rozłożyste drzewa lub efektowne grupy roślin, można też pozwolić sobie na pewien twórczy chaos, małą przestrzeń trzeba lepiej i dokładniej zagospodarować.

Działki nad morzem_Jak urządzić ogród zdjęcie1

Ogród powinien pasować do otoczenia i charakteru właścicieli. Można wybrać gród w stylu w stylu nowoczesnym, angielskim, barokowym, śródziemnomorskim lub japońskim.

Ścieżki i elementy małej architektury

Ważnym elementem projektowania ogrodu jest wytyczenie ścieżek. W tej kwestii trzeba być ostrożnym, ewentualne przesunięcie raz wytyczonej ścieżki będzie dużym kłopotem, dlatego dróżki należy zaplanować razem z innymi elementami małej architektury jak grill kamienny, altana, oczko wodne, czy plac wypoczynkowy. Ścieżka może być żwirowa, co jest najtańszym rozwiązaniem, cementowa lub wyłożona kostką brukową. Najlepiej unikać wszelkich materiałów, na których można się poślizgnąć lub wystających elementów, o które łatwo się potknąć. Wszystkie elementy powinny być spójne stylistycznie, najlepiej sprawdzają się kolory stonowane, naturalne, które dobrze komponują się z roślinnością.

Działki rekreacyjne_Jak urządzić ogród zdjęcie2

Początkujący i zapracowani właściciele powinni zdecydować się na niewielkie drzewa i krzewy. Rabaty kwiatowe, grządki warzywne czy żywopłoty wymagają starannej pielęgnacji.

Miejsce do wypoczynku i rekreacji

Ogród powinien być dostosowany do stylu życia jego użytkowników. Jeśli w domu są dzieci, warto wygospodarować kącik tylko dla nich, postawić domek, piaskownicę, huśtawkę czy zaplanować miejsce do gry w piłkę. Dla osób, które lubią prace ogrodowe, doskonałe będą rabaty i warzywnik. Jeśli lubi się przyjmować gości, to szczególne miejsce powinna zajmować altana z grillem. Zapracowane osoby powinni postarać się, by ogród nie wymagał wielu zabiegów, ale był doskonałym miejscem relaksu. Zbyt ambitne podejście może sprawić, że utrzymanie ogrodu w porządku będzie trudne lub niemożliwe i trzeba będzie zwrócić się o pomoc do ogrodnika.

Rośliny ogrodowe

Niezależnie od stylu, jaki zostanie wybrany, w ogrodzie nie może zabraknąć zielonych akcentów, drzew, krzewów, traw czy kwiatów. Najlepiej wybierać znane sobie rośliny, które dobrze przyjmą się na danym podłożu. Przy kupowaniu sadzonek warto dopytać, jakie wymagania ma dana roślina. Dla początkujących ogrodników oraz tych, którzy nie mają zbyt wiele czasu, najlepszym wyborem będą rośliny niezbyt wymagające, czyli nie potrzebujące regularnego przycinania, nawożenia, okrywania na zimę i innych zabiegów pielęgnacyjnych. Nawet jeśli powierzchnia ogrodu jest niewielka, warto wygospodarować jego kawałek na posianie trawnika. W zależności od zastosowanych mieszanek trawnikowych takie miejsce może służyć do zabaw dla najmłodszych lub opalania się dla trochę starszych. Z braku środków finansowych na bardziej skomplikowane realizacje lub z praktycznych powodów, można obsiać trawą nawet cały ogród. Trzeba jednak pamiętać, że utrzymanie trawnika w dobrym stanie również wymaga pracy, wiedzy i narzędzi.

Działki nad morzem_Jak urządzić ogród zdjęcie3

Dobierając roślinność, trzeba kierować się naturalnymi uwarunkowaniami, takimi jak klimat czy gleba. Okres zimowy w naszym kraju eliminuje na przykład sadzenie większości egzotycznych gatunków.

Odpowiednie dodatki

Uzupełnieniem ogrodu są odpowiednio dobrane dodatki. Najważniejsze są meble ogrodowe. Wyspecjalizowane markety oferują ich duży wybór - plastikowe, drewniane, wiklinowe - każdy znajdzie coś dla siebie. Ważnym elementem jest również oświetlenie. Odpowiednio dobrane sprawi, że ogród będzie się efektownie prezentował wieczorami i jednocześnie odstraszy nieproszonych gości. Dobrym wyborem są lampy solarne, które są niedrogie i oszczędne, ale ich światło jest słabsze niż elektryczne. Z elementów dekoracyjnych warto wspomnieć o skalniakach, czyli połączeniu roślinności skalnej z kamieniami. Samodzielne stworzenie pięknego skalniaka wymaga wysiłku fizycznego, poczucia estetyki oraz wiedzy dotyczącej hodowli roślin skalnych. Nagromadzenie elementów małej architektury, ozdób, przedmiotów użytkowych może stworzyć efekt chaosu. W przypadku dodatków lepiej zatem zachować umiar i kierować się ogólną estetyką, aby ogród był powodem do dumy i miejscem do wypoczynku dla jego właściciela.

 

 

Bartosz Antos, SaveInvest. Sp. z o.o.
www.dzialkanadmorzem.pl

Wartościowe informacje na Twojego maila:
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go!

Czy wiesz, że 65% Polaków uważa, że najlepszym zabezpieczeniem na
emeryturę jest posiadanie nieruchomości? »

Szukasz najlepszej działki? Bezpłatna pomoc specjalisty

Zadzwoń 500 210 600, lub wypełnij formularz - oddzwonimy do Ciebie!

Po zapoznaniu się z obowiązkiem informacyjnym zawierającym zasady i cele przetwarzania danych przez Saveinvest sp. z o.o.
Informacja o administratorze

Nasi Partnerzy:

Działka nad Morzem | Inwestowanie w nieruchomości | Mielno Molo
informacja o cookies