Poradniki

Planowanie zakupu nieruchomości i jego realizacja od zawsze wiązała się z licznymi
niewiadomymi i kruczkami prawnymi.
Wychodząc naprzeciw tym pytaniom, postanowiliśmy uruchomić cykl poradników
w których opiszemy wiele aspektów związanych z nieruchomościami.

Opłacalność przekształcenia prawa użytkowania wieczystego. Część druga.

W poprzedniej części poradnika prezentowaliśmy podmioty, które mają uprawnienia do złożenia wniosku o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości, organy, do których należy kierować sprawę oraz związane z tą procedurą opłaty
 
Przymusowa hipoteka
 
Wierzytelność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego na nieruchomości objętej przekształceniem z tytułu opłaty podlega dodatkowo zabezpieczeniu hipoteką przymusową. Gdy mamy zaś do czynienia z przekształceniem udziału w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości związanego z odrębną własnością lokalu, przymusowa hipoteka obciąża nieruchomość lokalową osoby, na rzecz której dokonało się przekształcenie. Jeśli właściciel nieruchomości z jakiś względów zaprzestanie spłacania rat, właściwy organ w myśl prawa będzie mógł dochodzić należącej mu z tego tytułu daniny, już nie zważając wówczas na to, kto jest aktualnym właścicielem.  Przykładowo organ będzie uprawniony do zaspokojenia swej wierzytelności z tej nieruchomości, gdy osoba, na rzecz której nastąpiło przekształcenie sprzeda nieruchomość osobie trzeciej. 
 
Nieodpłatne przekształcenie i kwestia bonifikaty
 
Bartosz Antos, Specjalista ds. Nieruchomości Saveinvest, wyjaśnia, że z przekształceniem wolnym od opłat mamy do czynienia, w sytuacji gdy z wnioskiem wystąpią osoby fizyczne lub spółdzielnie mieszkaniowe, które nabyły prawo do użytkowania wieczystego w zamian za wywłaszczenie, lub przejęcie nieruchomości gruntowej na rzecz Skarbu Państwa na podstawie innych tytułów – przed 5 grudnia 1990r. Pod uwagę brany jest również dekret o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy, wraz z następcami prawnymi wszystkich podmiotów wspomnianych powyżej. Z kolei opłata z tytułu przekształcenia może ulec obniżeniu w chwili przyznania przez organ bonifikaty. Przykładowo w stosunku do nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa osobom fizycznym, które prawo użytkowania wieczystego uzyskały przed dniem 5 grudnia 1990r., oraz ich następcom prawnym. Na ich wniosek przysługuje im wtedy 50 proc. bonifikaty od opłaty. 
 
Saveinvest Sp. z o. o.
www.grunttozysk.pl
 

Saveinvest Sp. z o. o.

www.dzialkanadmorzem.pl

Działki nad morzem_Opłacalność przekształcenia prawa użytkowania wieczystego. Część druga. zdjęcie1
Wartościowe informacje na Twojego maila:
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go!

Czy wiesz, że 65% Polaków uważa, że najlepszym zabezpieczeniem na
emeryturę jest posiadanie nieruchomości? »

Szukasz najlepszej działki? Bezpłatna pomoc specjalisty

Zadzwoń 500 210 600, lub wypełnij formularz - oddzwonimy do Ciebie!

Po zapoznaniu się z obowiązkiem informacyjnym zawierającym zasady i cele przetwarzania danych przez Saveinvest sp. z o.o.
Informacja o administratorze

Nasi Partnerzy:

Działka nad Morzem | Inwestowanie w nieruchomości | Mielno Molo
informacja o cookies