Jesteś na archiwalnej wersji serwisu.
Zapraszamy na nową stronę www.saveinvest.pl

Poradniki

Planowanie zakupu nieruchomości i jego realizacja od zawsze wiązała się z licznymi
niewiadomymi i kruczkami prawnymi.
Wychodząc naprzeciw tym pytaniom, postanowiliśmy uruchomić cykl poradników
w których opiszemy wiele aspektów związanych z nieruchomościami.

Jak bezpiecznie inwestować w działki? Poradnik część pierwsza

Jeżeli znaleźliśmy już działkę, która spełnia nasze oczekiwania (np. pod kątem jej lokalizacji) konieczne będzie skontrolowanie jej stanu prawnego i sprawdzenie, czy w jej obrębie uda się nam przeprowadzić nasze zamierzone przedsięwzięcie. Jakie dokumenty koniecznie musimy sprawdzić przed zakupem działki? Jakie umowy zawrzeć z kupującym? O tym jak bezpiecznie inwestować w nieruchomości opowie Robert Tomaszewski z portalu www.grunttozysk.pl

 

Inwestowanie w nieruchomości ziemskie jest jednym z najbardziej zyskownych sposobów na pomnożenie kapitału – tylko w ciągu 12 lat grunty rolne zyskały na wartości aż 617 proc. Kluczowy dla powodzenia naszego przedsięwzięcia jest oczywiście wybór odpowiedniej ziemi – m.in. takiej o jasnym i przejrzystym statusie prawnym i o odpowiadającym nam możliwościach jej zagospodarowania. Pamiętajmy, że zawsze w sytuacji, gdy chcemy nabyć grunt, poza sprawdzeniem danej nieruchomości należy także skontrolować samego sprzedającego – warto upomnieć się o okazanie wszelkich dokumentów, które dotyczą danej działki, szczególnie zaś tych, które informują o jej stanie prawnym.

 

Jakie dokumenty skontrolować, by rozwiać wszelkie wątpliwości i zawrzeć bezpieczną transakcję kupna nieruchomości? 

 

Aby mieć pewność co do aktualności statusu prawnego nieruchomości należy sprawdzić jej księgę wieczystą. Skontrolować księgę wieczystą danej działki może każdy - wystarczy uzyskać od właściciela nieruchomości jej numer, następnie sprawdzić jej treść na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. Księgi wieczyste prowadzone są według ustalonych, regulowanych ustawowo wzorów. Zawiera ona cztery działy – pierwszy z nich obejmuje oznaczenie nieruchomości oraz wpisy praw związanych z jej własnością. Drugi z działów zawiera wpisy dotyczące własności i użytkowania wieczystego. Dział trzeci przeznaczony został na wpisy dotyczące ograniczonych praw rzeczowych, na wpisy ograniczeń w rozporządzaniu nieruchomością lub użytkowaniem wieczystym oraz na wpisy innych praw i roszczeń - za wyjątkiem hipotek, o których informacje znajdziemy w ostatnim, czwartym dziale.

 

Podsumowując: czego dowiemy się z księgi wieczystej? Od informacji na temat położenia działki, jej numeru ewidencyjnego, istnienia do niej prawa pierwokupu lub dzierżawy, po ewentualne ograniczenia co do rozporządzania nieruchomością, czy kwestie związane z hipoteką, np. jej wysokości, rodzaju waluty w jakim została zaciągnięta – wymienia Robert Tomaszewski z portalu www.grunttozysk.pl. Co więcej, dzięki sprawdzeniu księgi dowiemy się przykładowo czy na interesującym nas gruncie sąsiad nie doprowadził do ustanowienia służebności przejazdu lub przechodu. Księga pozwala także na sprawdzenie samego sprzedającego – otrzymamy jednoznaczne potwierdzenie czy osoba sprzedająca nam nieruchomość jest zapisana jako jedyny właściciel, czy może na nieruchomości ustanowiona została współwłasność lub wieczyste użytkowanie.

 

Status prawny działki można potwierdzić także uzyskując wypis i wyrys z ewidencji gruntów i budynków. Otrzymamy dzięki temu informacje o właścicielu nieruchomości, jej powierzchni, granicach, położeniu, czy też o klasie bonitacyjnej danej gleby. Przy kontroli ewidencji gruntow i budynków jest jednak więcej formalności niż przy omówionej powyżej księdze wieczystej. Trzeba bowiem dysponować prawem własności nieruchomości, by uzyskać takie zaświadczenie. Można zatem prosić o pozyskanie takiego dokumentu sprzedającego lub otrzymać z jego ramienia odpowiednie pełnomocnictwo. Zarówno uzyskanie wypisu z księgi wieczystej jak i z ewidencji gruntów i budynków  okaże się przydatne na ostatnim już etapie transakcji kupna nieruchomości. Dokumenty te będą niezbędne do sporządzenia i podpisania aktu notarialnego przeniesienia własności. 

 

W kolejnej części wpisu Robert Tomaszewski z portalu www.grunttozysk.pl omówi dokumenty, które pozwolą na skontrolowanie, czy w obrębie interesującej nas działki uda się nam przeprowadzić nasze zamierzone przedsięwzięcie – czyli o tym jak sprawdzenie studium i planu miejscowego, lub uzyskanie warunków zabudowy, może przyczynić się do zawarcia bezpiecznej transakcji.

Saveinvest Sp. z o.o.

www.grunttozysk.pl

Wartościowe informacje na Twojego maila:
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go!

Czy wiesz, że 65% Polaków uważa, że najlepszym zabezpieczeniem na
emeryturę jest posiadanie nieruchomości? »

Szukasz najlepszej działki? Bezpłatna pomoc specjalisty

Zadzwoń 500 210 600, lub wypełnij formularz - oddzwonimy do Ciebie!

Po zapoznaniu się z obowiązkiem informacyjnym zawierającym zasady i cele przetwarzania danych przez Saveinvest sp. z o.o.
Informacja o administratorze

Nasi Partnerzy:

Działka nad Morzem | Inwestowanie w nieruchomości | Mielno Molo
informacja o cookies