Jesteś na archiwalnej wersji serwisu.
Zapraszamy na nową stronę www.saveinvest.pl

Poradniki

Planowanie zakupu nieruchomości i jego realizacja od zawsze wiązała się z licznymi
niewiadomymi i kruczkami prawnymi.
Wychodząc naprzeciw tym pytaniom, postanowiliśmy uruchomić cykl poradników
w których opiszemy wiele aspektów związanych z nieruchomościami.

Szybciej wybudujemy teraz domki na wynajem

Nowelizacja przepisów budowlanych umożliwia budowanie domków letniskowych, o określonych parametrach, bez pozwolenia.

Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami budowlanymi wolnostojące parterowe budynki rekreacji indywidualnej mogą zostać wzniesione bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę. W zamian można rozpocząć budowę już po 30 dniach od złożenia wniosku zgłoszeniowego, oczywiście jeśli w tym czasie starosta (prezydent miasta) nie wyraził sprzeciwu w formie decyzji administracyjnej. 

Domek letniskowy, aby mógł zostać wzniesiony jedynie na podstawie zgłoszenia, powinien spełnić kilka warunków. Po pierwsze jego powierzchnia zabudowy nie może przekroczyć 35 mkw. Idąc dalej, na każdych 500 mkw działki może powstać maksymalnie jeden taki obiekt oraz musi zostać on przeznaczony jedynie do okresowego wypoczynku.

Jeśli dla danego terenu uchwalony został miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zamierzenie budowlane inwestora musi być zgodne z treścią tego aktu planistycznego. Oznacza to, że domek letniskowy będzie mógł powstać w obrębie nieruchomości przeznaczonych w planie pod rekreację. Dla terenów bez obowiązującego planu miejscowego nie trzeba już występować z wnioskiem o wydanie decyzji ustalającej warunki zabudowy i zagospodarowania terenu jeśli możemy budować w oparciu o zgłoszenie. Starosta posiada jednak w takich sytuacjach uprawnienia, by wnieść sprzeciw wobec planowanego przedsięwzięcia ze względu na możliwość pogorszenia się stanu środowiska w konsekwencji jego przeprowadzenia. Jednak ta ostatnia przesłanka nie doczekała się jeszcze doprecyzowania ze strony ustawodawcy. Nie wiadomo dokładnie, kiedy i jakiego rodzaju budowle rzeczywiście wpłyną negatywnie na środowisko, a więc egzekwowanie takich uprawnień w praktyce jest na chwilę obecną bardzo trudne. Kolejnym ograniczeniem w lokalizacji planowanego domku letniskowego, obojętnie czy będzie wznoszony po zgłoszeniu czy w oparciu o pozwolenie, jest prawo wodne, które nadal zabrania budowy 100 metrów od linii brzegowej jezior i rzek.

Jeśli planowane przedsięwzięcie spełnia wymienione powyżej wymagania, by mogło zostać wzniesione w oparciu o wniosek zgłoszeniowy, inwestor powinien dołączyć także szkice i rysunki, które pozwolą na zobrazowanie położenia domku letniskowego oraz oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Jeśli mamy do czynienia z budową, która wymagać będzie uzyskania pozwolenia na budowę, a ma być ona zlokalizowana na terenie, dla którego nie został uchwalony plan miejscowy, należy wystąpić o uzyskanie warunków zabudowy oraz dołączyć je do wniosku.

Wprowadzone przez znowelizowane prawo uproszczenia sprawiły, że domki na wynajem to obecnie jedna z najchętniej wybieranych przez przedsiębiorców strategia inwestycyjna – mówi Bartosz Antos z portalu www.grunttozysk.pl. Nie dość, że ich budowa stała się znacznie mniej skomplikowana pod względem administracyjnym, a tym samym mniej kosztowna i czasochłonna, to jeszcze udostępnianie obiektu letniskowego jest bardzo intratnym sposobem pomnażania kapitału.

Saveinvest sp. z o.o.

www.grunttozysk.pl

Działki nad morzem_Szybciej wybudujemy teraz domki na wynajem  zdjęcie1
Wartościowe informacje na Twojego maila:
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go!

Czy wiesz, że 65% Polaków uważa, że najlepszym zabezpieczeniem na
emeryturę jest posiadanie nieruchomości? »

Szukasz najlepszej działki? Bezpłatna pomoc specjalisty

Zadzwoń 500 210 600, lub wypełnij formularz - oddzwonimy do Ciebie!

Po zapoznaniu się z obowiązkiem informacyjnym zawierającym zasady i cele przetwarzania danych przez Saveinvest sp. z o.o.
Informacja o administratorze

Nasi Partnerzy:

Działka nad Morzem | Inwestowanie w nieruchomości | Mielno Molo
informacja o cookies